články

SOCIALIZACE dítěte

„Podívej táto, jak už se na mě ten náš poklad krásně směje!” „Ale prosím tě, takhle malý mimino ještě ani nevidí, natož aby vědělo, kdo jsi a smálo se na tebe, protože jsi ho dneska dobře nakrmila. To je jen výraz, že má něco v plence.” Podobně může vypadat konverzace novopečených rodičů, ale jak je se socializací dítka doopravdy?

Přečíst článek

Kyčle

Pokud jste si doposud mysleli, že se pojem „špatné kyčle” týká spíše starších jedinců v pokročilém věku, pak zbystřete. Několikanásobné maminky už možná dobře vědí, že takové kyčle totiž dokáží pořádně potrápit nejedno miminko či dítě.

Přečíst článek

Kašel

Suchý, vlhký, dráždivý, ale především otravný. Tak by nejspíš každý z nás popsal nelibý zvuk, vycházející z plna hrdla, který k nám nejednou přišel na neohlášenou návštěvu. A že se občas dokáže pěkně zdržet! Jak se co nejrychleji zbavit nechtěného hosta v podobě kašle a co nejlépe pomůže k jeho úplnému odchodu?

Přečíst článek

První zub

Pro rodiče je narození miminka samozřejmě velkolepou událostí. S jeho růstem je pak takových událostí a radostí čeká hned několik. První úsměv, první krůčky, první slovo. Když to ale vezmeme popořadě, tak bohužel nepříjemnou a otravnou, ale zato významnou událostí v životě každého miminka je první zub! Jak zmírnit bolest dásní při prořezávání zoubků a jak o první chrup následně pečovat?

Přečíst článek

Malé, ale škodné klíště

Ne nadarmo spoustě z nás utkvěla v podvědomí věta z české reklamy “Klíště jde, klíště jde, klíště si jde pro tebe.” Zní to sice jako replika z hororu se zvířaty, ale osvěta je v tomto případě opravdu na místě. Tento malý roztoč totiž dokáže způsobit nejednu patálii. Jak před ním ochránit své děti a co jste možná, o jinak známém klíštěti, nevěděli?

Přečíst článek

Laryngitida

Suchý kašel, chrapot a bolest v krku jednou potrápili každého z nás. Když se z takových příznaků ale nakonec vyklube akutní zánět hrtanu, může z toho být pěkná polízanice. Zvlášť rodiče malých dětí pak dokáže laryngitida, kvůli svým nepříjemným příznakům, pořádně vyděsit. Proč je pro děti nebezpečná a lze ji vůbec nějak předejít?

Přečíst článek

Atopický ekzém

Jestli je něco našemu tělu nepříjemné, je to úporné svědění a dráždivost, kdy se dotknete jakékoliv části svého těla a za odměnu vám tam vyraší rudý flek. Takové trable hravě prozkouší naši trpělivost. Jen si vybavte, jak nás dokáže vyvést z míry jeden štípaneček od komára. A co teprve, když udeří atopickým ekzém! Co o něm víme, na co si dát pozor a jak jednat, když jím trpí vaše dítě?

Přečíst článek

Lepek

Pro některé z nás je lepek téměř sprosté slovo a mnohým už jen z pohledu na světlý rohlík naskakují osypky. Není divu, markantně přibývá jedinců, kteří jsou na lepek alergičtí a musí se smířit s náročnou bezlepkovou dietou. To přidělává vrásky i novopečeným rodičům, kteří najednou stojí před otázkou „Zařadit či nezařadit dítěti příkrmy s lepkem? A kdy s ním začít?” To je oč tu běží.

Přečíst článek

Neštovice

Červené pupínky, měnící se na naplněné puchýřky a pro některé nenechavé ručky šmátralky, které neodolaly nepříjemnému svědění a škrábaly jako o život, i doživotní vzpomínka v podobě jizev. Řeč je o planých neštovicích. Pro většinu z nás známá pohádka z dětství. Sice končí šťastně, ale cesta je plná tekutého pudru, chladivé pěny a udrbaných nocí. Jak zvládnout neštovice u své ratolesti?

Přečíst článek

Gynekologie

Možná si vybavíte pořad „Na stojáka”, ve kterém se Iva Pazderková vydává na gyndu. Poté, co nechápe, proč má skákat „na kozu”, pokračuje větou „A pak na mě jako vytáhl obří, ocelový kleštičky na řasy!” I takto odlehčeně můžeme vnímat návštěvu gynekologa a zpříjemnit si fakt, že ač se nám tam úplně nechce, je pravidelná kontrola na místě. Proč je prevence důležitá i pro početí miminka?

Přečíst článek

To problémové zažívání

Potrápilo za život nejen dospěláky, ale dokáže znepříjemnit dny také našim nejmenším pokladům. Správné zažívání jde ruku v ruce s vyváženou stravou, a tak není divu, že se zvláště u miminek často vyskytne zácpa, průjem nebo zvracení. Trávicí systém si u tak malých drobečků musí zvyknout na několik různých potravin a nových chutí, což nemusí jít zrovna hladce. Jak zvládnout toto období?

Přečíst článek

Rýma

Zimní období našemu zdraví a imunitě příliš nefandí, především letos. Chřipky a virózy se dospělým i dětem vrací i třikrát za sezónu, a že umí udeřit opravdu důsledně. Typické příznaky jsou nám samozřejmě již dobře známé. Jedním z takových je, lidstvem nenáviděná, a zvláště pro ty nejmenší, velice nepříjemná RÝMA. Co jsme o ní možná nevěděli a jak jí předejít?

Přečíst článek

Pozor na LETNÍ DĚTSKÉ ÚRAZY

Den „D”, na který se celý školní rok těší snad každé dítě - letní PRÁZDNINY! Pro ratolesti radost, pro rodiče možná starost. A to nejen, co se týče faktu, že maminka najednou musí na oběd nakrmit více hladových krků, které předtím uspokojila školní jídelna. Více volna s sebou totiž nese více možností, jak si přivodit nějaké nepříjemné zranění.

Přečíst článek

K VODĚ s respektem

Vodní radovánky jsou neodmyslitelnou součástí parných dnů a máme je zafixované jako skvělou letní zábavu pro děti i dospělé. Je třeba ale stále myslet na fakt, že stačí pár sekund na to, aby se takové chvíle proměnily v boj o holý život. Zvláště, pokud máte doma malé dítko. Proč se vyhnout rukávkům a k čemu je dobré zařídit si plaveckého instruktora?

Přečíst článek

Zima se blíží a s ní i nedostatek klíčového VITAMINU D!

Vital a amine. Neboli - životně důležité aminy. Tak se dají nazvat látky, mezi které spadá také klíčový vitamin D, který nám zajišťuje přirozenou obranyschopnost. To jen dokazuje, jak zásadní a nezbytnou úlohu pro nás představuje. Přesto odborníci často hlásí „Máte ho nedostatek!” Jak poznáme, že nám schází, co hrozí v případě jeho deficitu a jak ho zařadit do dětských jídelníčků?

Přečíst článek

Doktor online logo
+420 736 765 887

Telefonní kontakt neslouží ke konzultaci s lékařem, jedná se pouze o infolinku.

info@doktoronline.cz
Doktor online a.s.Valentinská 22/12, 110 00 Praha 1IČ: 14319624