Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Znáte ájurvédskou masáž?

Ájurvéda je volně přeloženo „věda o životě" nebo „správný způsob života". Jedná se o celostní systém pomocí kterého lze ovlivnit celou řadu chronických onemocnění.

Pomocí ájurvédy lze ovlivnit nejen fyzické, ale také i psychické a emoční stránky těla. Tradiční ájurvédská masáž je nejstarší dochovaný ucelený systém masáže na světě. Jako účinný léčebný prostředek je uznávána již od roku 1982. Tato detailně propracovaná nauka komplexně zahrnuje relaxační, preventivní, regenerační a omlazující postupy, které lze používat samostatně nebo v návaznosti. Kromě masáže se jedná o cvičení, relaxaci a meditaci, výživové a stravovací návyky, detoxikační kůry, aromaterapie nebo bylinné terapie.

Člověk jako celek

Filozofie ájurvédy vychází z toho, že člověk má dvě stránky, fyzickou a duchovní a ty tvoří zcela neoddělitelný celek. Je velmi podstatné působit jak na tělo, tak na mysl a velký důraz je kladen na psychické uvolnění. Podstatou ájurvédské masáže je nalézt harmonii.

Fáze masáže

Tradiční ájurvédská masáž má tři fáze: zklidnění, uvolnění a dobití energie. Existuje celá řada masážních technik: relaxační, revitalizační, k odstranění bolestí a otoků. Masírován je obličej nebo polovina těla nebo celé tělo. Masáž celého těla může provádět jeden masér, ale někdy ji mohou provádět dva maséři současně. Použitý typ masáže je vždy velmi individuální a odvíjí se od momentálního fyzického i psychického stavu organismu.

Masážní prostředky

Při masáži se používají speciální teplé oleje. Pomocí nich se usnadňuje uvolňování a odchod toxinů z těla, povzbuzují fungování trávicích enzymů a zlepšují zažívání, podporují oběh tělesných tekutin, posilují tělesné tkáně, zlepšují funkce smyslových orgánů. Po masáži je olej ponecháván na pokožce co nejdelší dobu, aby se dokonale vstřebal a mohly se tak projevit jeho pozitivní účinky. Součásti procedury mohou být také inhalace. Vdechují se bylinné páry, pomocí kterých se pročišťují dýchací cesty. V některých salonech poskytují pobyt v boxu, kde je v inhalačním prostoru uzavřeno celé tělo. Po ukončení procedury se doporučuje osprchování vlažnou vodou a omytí přírodním mýdlem.

Jaké účinky má ájurvédská masáž?

Jednou z předností tohoto typu masáže je její blahodárný vliv na pokožku. Účinek můžeme vidět okamžitě, pokožka se stává hladkou, vláčnou a pružnou a je dokonale zregenerovaná. Mimo jiné pomocí ájurvédy dosáhneme těchto pozitivních účinků:

 • celkového tělesného uvolnění
 • příznivé ovlivnění nervové soustavy
 • stimulace krevního oběhu
 • zlepšení funkce lymfatického systému
 • posílení dýchacího systému, dobré fungování vnitřních orgánů
 • pomáhá zlepšit funkci trávicího systému
 • aktivizuje pleť
 • napomáhá k lepší kvalitě spánku
 • pomáhá urychlovat spalování tuků
 • kladně ovlivňuje pohybový systém
 • pomáhá jako účinný peeeling

Délka masáže

Doba trvání masáže se odvíjí podle zdravotního stavu klienta. V případě, že klient potřebuje relaxovat a nemá vážnější zdravotní potíže, trvá masáž hodinu až hodinu a půl. V případě, že je nutno řešit nějaký zdravotní problém, může masáž trvat dvě hodiny i déle.

Aromaterapie

Aromaterapie zaujímá důležité místo v ájurvédské medicíně. Prostřednictvím éterických olejů dochází k ovlivnění důležitých orgánů prostřednictvím čichu. Dále dochází k ovlivnění psychiky, dýchacích cest a k navození stavu příjemné relaxace. Pomocí jednotlivých vůní lze ovlivnit různé emoční stavy.

Způsoby aplikace

Aromaterapii můžeme použít v podobě esenciálních olejů, mýdel vonných tyčinek nebo polštářů naplněných bylinami. Mezi osvědčené metody patří tyto formy aplikace:

 • inhalace
 • koupele
 • osvěžování vzduchu
 • vnitřně
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

O čem nemluvíme

O čem nemluvíme Podle gastroenterologů je pořád ještě normální jdete-li „na velkou" třikrát denně nebo jenom třikrát za týden - pokud je tato frekvence pravidelná. Většina odborníků ale tvrdí, že zdravé stravování se postará o vyprázdnění aspoň jednou denně. celý text

Manupresura

Manupresura Tlak prstů patří mezi nejstarší a nejjednodušší způsoby ovlivňování akupunkturních bodů. Výhodou této metody je, že nemocný si může tuto léčbu provádět sám. Naproti tomu akupunkturu může provádět pouze školený lékař. celý text

Čaj a jeho účinky

Čaj a jeho účinky Původně se čaj používal k léčebným účelům pouze na základě praktických zkušeností. Dnes víme, že jedněmi z hlavních účinných látek jsou purinové base. Čaj odstraňuje ospalost, únavu a zvyšuje psychickou aktivitu. Ve srovnání s kávou má v čaji kofein účinek mírnější, ale trvalejší. celý text

Srdeční choroby

Srdeční choroby Onemocněním srdce trpí především lidé s chováním typu „A" pro, které je charakteristická přílišná naléhavost, nutnost a potlačovaná výbušnost. Tito jedinci se velice štvou, aby plnili určité požadavky do určených termínů, kteří si vytvořili oni sami. celý text

Sex mi nechybí

Sex mi nechybí Sexuální nechutenství není nic nového pod sluncem. Nové jsou ovšem některé příčiny odmítání sexu, a protože souvisejí se současným životním stylem, lze sexuální anorexii považovat za další z civilizačních chorob. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama