Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Dotazy lékaři

Téma - Onkologie

Dotaz uživatele:

Nádorové markery

Dobbry den.Chtel jsem se zeptat jake jsou onko-markery u rakoviny varlat a znamena-li jejich zvyseni skutecne rakovinu. Dale jsem se chtel zeptat jestli jejich vysetreni muze vyzadat internista. Dekuji

Odpověď lékaře:

Milý Tomáši,

jako nádorové markery označujeme souborně laboratorně prokazatelné známky, kterými se některá nádorová onemocnění skutečně projevují.Nádorové markery (dále TM) jsou důležitým pomocníkem v diagnostice a terapii nádorových onemocnění.Tumor markery vznikají díky změnám v metabolismu buněk, které jsou způsobené maligním (tj.zhoubným) procesem, mohou být produkovány přímo nádorem. U každého tumor markeru posuzujeme senzitivitu (citlivost) a specifitu (druhovou závislost k určité chorobě). U jednotlivých druhů malignit se rozlišují "markery hlavní", tj.nádorové markery první volby s vysokou specifitou pro daný typ nádoru (například CEA - karcinoembryonální antigen - zvýšené hodnoty se nalézají u rakoviny střev, žaludku, plic, prsu, jater, slinivky břišní). Hlavní TM doplňujeme o "vedlejší TM" tj.druhé volby s menší specifitou a senzitivitou, ale v kombinaci s hlavním TM podstatně zvyšují záchytnost určitého typu nádoru (například CA 19-9 v kombinaci s CEA u rakoviny střev, CA 15-3 v kombinaci s CEA u karoviny prsu, AFP v kombinaci s CEA u rakoviny jater..). TM jsou látky různé chemické povahy - antigeny, enzymy, hormony, bílkoviny a další. Lze je detekovat v krvi nejrůznějšími laboratorními metodami (nejčastěji se používá radioimunologická detekce - RIA, ELISA).U onkologických pacientů můžeme TM detekovat v samotném nádoru (v rámci histologického vyšetřování). Další možností záchytu pozitivity (přítomnosti) TM jsou zhoubné výpotky provázející pokročilá nádorová onemocnění (výpotek je nahromadění tekutiny v preformovaných dutinách, například v břiše tzv. ascites, "voda na plících" tzv.fluidothorax). Pro každý typ nádorového markeru je dáno referenční rozmezí (norma), nad rámec reference mluvíme o pozitivitě.
Standartně toto vyšetření z krve u zdravé populace neprovádíme. Odběr TM považujeme již za speciální a patří výhradně do rukou odborníka. Vyjímku tvoří kategorie zdravých jedinců, kteří si nesou vyšší riziko nádorového onemocnění než ostatní populace. Jsou to ti, jež mají opakovaný výskyt některých nádorových onemocnění v rodině (například prsa, tlustého střeva). Dnes víme, že 5-10 % nádorů má dědičný původ. Jedinou ochranou těchto jedinců se zátěží v rodině je primární prevence, tj. včasný záchyt nádoru, který má nejlepší vyhlídky na onkologickou léčbu. Proto "rizikovou zdravou populaci" koncentrujeme v preventivním programu onkologických ambulancí. Sem docházejí na kontroly v pravidelných periodách, kde kromě speciálních vyšetření podle typu nádorové zátěže, jsou odebírány též nádorové markery. Ještě zpět k TM. Cennou informací přinášejí onkologovi, pokud jsou pozitivní. Pak lze v průběhu léčby sledovat jejich dynamiku. V případě poklesu až normalizace vypovídají o citlivosti nádoru na protinádorovou léčbu. V opačném případě, tedy nárůstu TM signalizují rezistence (odolnost) nádorových buněk na onkologickou léčbu. Toto by měl být impulz ke změně léčby. Další využití TM v onkologii skýtá jejich sledování po ukončení onkologické léčby. Pacienti jsou doživotně dispenzarizováni (sledování) v rámci onkologické ambulance, kam docházejí v určitých periodách na kontroly. V rámci těchto prohlídek jsou i odběry TM, mohou být totiž signálem recidivy (tj.návratu) nádorového onemocnění či zakládání vzdálených metastáz. Situace nádorových markerů není vždy tak jednoznačná. Exitují i případy, kdy máme před sebou evidentní, pokročilé onemocnění, ale TM jsou negativní. Těmto nádorům říkáme "nesekretory". To znamená,že nádor markery neprodukuje. Z toho tedy vyplívá, že negativita TM nevylučuje nádorové onemocnění. Velmi opatrně je nutno hodnotit pozitivní nálezy některých TM. Mohou totiž doprovázet i benigní (nezhoubná) onemocnění. Například nádorový marker CA 125 doprovází nádory čípku,vaječníku, dělohy ale i cysty a gynekologické záněty, nádorový marker CEA doprovází nádory žaludku, slinivky břišní, jater, ale hodnoty bývají rovněž zvýšené u kuřáků, zánětlivývh onemocnění střev či cirhózy jaterní. Nesprávnou interpretací pozitivních výsledků by mohl být pacient poškozen. Proto patří tyto speciální odběry výhradně do rukou odborníků (onkolog, gastroenterolog, urolog a další). Navíc jsou ekonomicky nákladné (jeden TM stojí cca 500,- Kč). Při odběrech se vždy kombinují minimálně dva až tři typy TM,jak bylo zmíněno v úvodu. I toto je pro běžného praktického lékaře nepřijatelné.
Jen specialista je schopen určit přesný diagnostický algoritmus (postup) u doposud zdravého jedince s pozitivními TM. Poněkud více jsem se rozepsala, aby bylo zřejmé, co vyšetření TM obnáší. Také proto, že ne vždy je situace při pozitivitě TM jednoznačná. Co se týče konkrétně nádorového onemocnění varlat? Obecně lze říci, že toto nádorové onemocnění vykazuje velkou senzitivitu i specifitu, tedy citlivost i druhovou závislost na TM. V diagnostice nádorů varlat figurují dva hlavní typy. Je to nádorový marker AFP (alfa1-fetoprotein) a hCG (choriogonadotropin). AFP za normálních fyziologických podmínek se vyskytuje pouze prenatálně, to znamená u plodu před narozením. V tomto období je protein (bílkovina) AFP tvořena v játrech, trávicím ústrojí a ve žloutkovém vaku. Postnatálně (po narození) je zvýšení AFP vždy odrazem patologického procesu. Jen mírné zvýšení AFP může být u hepatitid (zánět jater) či toxickém poškození jater. V ostatních případech značí přítomnost nádoru! Pozitivita doprovází zejména nádorové onemocnění varlat a jater. V určitém procentu se nachází vyšší hodnoty u karcinomu plic, slinivky břišní a tlustéhos třeva. Ve druhém případě, nádorový marker hCG, zejména jeho beta řetězec (tzv. beta-hCG) je mimořádně senzitivní! Jeho koncentrace se zvyšuje již při počtu nádorových buněk nad 10 na 4. Jen pro zajímavost tento počet buněk odpovídá hmotnosti nádoru jednoho mikrogramu. Přičemž hranice klinické diagnostiky, tedy možnosti prokázání nádoru dostupnou technikou je až při počtu buněk 10 na 9, to odpovídá hmotnostni nádoru v těle jednoho gramu. Jednodušeji řečeno, prakticky minimální množství nádorových buněk vede ke zvýšení beta hCG. To je neuvěřitelná citlivost. A je tomu tak vždy! Opačně, při normalizaci beta hCG lze hovořit prakticky o úplné eradikaci (vymýcení) nádorových buněk z organismu. Příkladem může být výrazné zvýšení TM AFP a beta frakce hCG před operací. Po operaci, kdy dochází k odstranění nemocného varlete, vidíme normalizaci původně vysokých hodnot TM. Tuto neuvěřitelnou senzitivitu vykazují speciálně nádory varlat! Proto zaléčený, sledovaný onkologický pacient s novým navýšením beta hCG musí být okamžitě přešetřen, téměř 100 % se nacházejí v organismu nádorové buňky a signalizuje to recidivu (návrat) onemocnění. Tato korelace (souhra) mezi nádorovým onemocněním varlete a hladinou tumor markerů nemá v onkologii obdobu. Nevím, co Vás vede k vyšetření nádorových markerů. Pokud máte pocit zvětšeného varlete či bolestivost, co nejdříve navštivte urologickou ambulanci v místě bydliště. Ultrazvukovým vyšetřením lze vyloučit podezření na závažné onemocnění varlat. Navíc urolog je kompetentní odebrat nádorové markery a ví jak s nimi naložit. Cestou internisty bych toto neřešila, i když na požádání má možnost Vám toto vyšetření provést. Ale musí být pro to důvody, které když zmíníte stejně Vás odešle k urologickému vyšetření.

S přáním hezkého dne
MUDr.Věra Tobolíková
Zpět na přehled dotazů

PřihlášeníZapomenuté heslo

Diskuse

25.11.2020 12:14 | Rychlá půjčka do 48

Nabízím půjčky až do výše 50 000–4 000 000 Kč, celkem i více, podle potřeby a na vyžádání. Moje úroková sazba: 3% Termín splácení: 1 až 25 let Děkuji za pochopení a spolupráci. E-mail : jurajcam@seznam.cz...

25.11.2020 11:42 | Milan

Prodám 3 velké 100tbl balení ...

25.11.2020 11:15 | janik

mam k mani prosim o kontakt na email Jana-Eliska@seznam.cz nejsem z prahy ale přeposlu erecept...

25.11.2020 11:13 | janik

dobrý den mam stači napsat Jana-Eliska@seznam.cz...

25.11.2020 09:45 | Karel

Dobrý den, koupim oxycontin, osobní předání v Praze. Pište na mail karel.hlavicek@protonmail.com. Díky moc ...

25.11.2020 08:16 | Petra

Koupím tyto léky ...

25.11.2020 07:07 | Pavel

Koupím pár kusů hypnogenu nebo jiného zolpidemu...

25.11.2020 04:29 | peta

ahoj kdo tady máte deprese. Ozvete se mi. Rada poznám nové lidi . Spolu to zvládneme. True93@email.cz ...

© Doktororonline.cz | Reklama