Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Premenstruační syndrom (PMS)

PMS je obecný název pro soubor příznaků, kterými trpí ženy před a v průběhu menstruace. Není tomu zase tak dávno, kdy byl tento problém zlehčován a podceňován. Možná, že kdyby muži museli snášet bolesti kloubů, silné krvácení a křeče, chovali by se jinak. Podle odhadů trpí syndromem PMS téměř polovina žen.

Nejčastější příznaky premenstruačního syndromu

Ženský organismus reaguje přecitlivělou reakcí na pohlavní hormony a to se projevuje nejčastěji např. : zadržováním tekutin v těle (hlavně v oblasti pasu), emoční nestabilitou, přehnanou podrážděností až depresemi, nadměrným pocením, citlivosti v oblasti prsou, křečemi, akné. Může se také objevit zvýšená chuť na sladkosti, zejména na čokoládu.

Mohou za všechno hormony?

Slovo hormon pochází z řečtiny a v překladu znamená dráždit a povzbuzovat. Hormony jsou látky, které jsou produkovány žlázami s vnitřním vyměšováním a do organismu pronikají krevním oběhem. Odtud pak nesou informace dalším orgánům a ovlivňují prakticky aktivitu celého našeho těla. Mezi hlavní ženské hormony patří estrogen a progesteron, ty jsou nezbytné pro rozmnožování a mají vliv na menstruační cyklus.

Zdravá játra

Za rozklad hormonů a čištění organismu od jedovatých látek jsou zodpovědná játra. Považujeme je za čističku, která zodpovídá za naše zdraví. Pokud máme problémy s funkcí jater, dochází k jejich přetížení a hodnota pohlavních hormonů je během menstruace maximální. Systém je tak zahlcen velkým množstvím vlastních hormonů a ty mohou vyvolat kromě PMS další potíže.

Význam estrogenu

Estrogen spolu s progesteronem jsou považovány za nejvýznamnější ženské hormony. Estrogene má význam nejen pro relaxaci cévní stěny, ale je důležitý i pro kostní soustavu. Pomáhá zadržovat vápník a předcházet vzniku osteoporózy. Také se podílí na náladě ženy. Během první poloviny menstruačního cyklu je vylučování estrogenu vyšší, a proto mají ženy obvykle dobrou náladu. Pokud je estrogen v nerovnováze, může způsobit právě výše uvedené potíže a také může být příčinou neplodnosti.

Význam progesteronu

Progesteron je tvořen ve vaječnících a podílí se na plodnosti ženy. Jeho hlavní úloha je připravit organismus na těhotenství a udržet plod. Právě nedostatek progesteron se významnou měrou podílí na vzniku spontánních potratů v prvních týdnech těhotenství. Pokud máme progesteronu málo, můžeme se cítit malátné, letargické a depresivní a naopak při nadbytku je snížená sexuální a senzitivní ženská energie.

Prevence PMS

PMS můžeme ovlivnit správnou životosprávou, relaxačními metodami a správným životním stylem. Je důležité se zaměřit na posílení funkce jater a ovlivnění žláz s vnitřní sekrecí.
 • Ze svého jídelníčku vynechejte cukr, bílou mouku a průmyslově zpracované potraviny.
 • Omezte kávu, alkohol, čokoládu a coca colu.
 • Vynechejte tmavé maso a drůbež.
 • Snižte přísun zelí, květáku, brokolice (působí proti účinku štítné žlázy), ale jinak jsou pro naše zdraví samozřejmě prospěšné.
 • Používejte rostlinné oleje lisované za studena.
 • Dbejte na stravu obohacenou o vitamíny C, E a selen.
 • Zvyšte přísun komplexních sacharidů, které se nacházejí v zelenině, celých zrnech, fazolích a ovoci.
 • Dbejte na přísun mléčných produktů.

Čaj pro játra a endokrinní žlázy

 • 1 díl kořene šťovíku
 • 3 díly kořene lékořice
 • 3 díly kořene smetánky
 • 1 díl zázvoru
 • 2 díly kořene lopuchu
 • 1/2dílu drmku obecného
 • 1 díl kořene dioskorey
 • 1 díl anděliky čínské
Na zlepšení chuti můžeme podle libosti přidat : skořici, pomerančovou kůru, více lékořicového kořene. Na 1 litr vody budeme potřebovat 4 – 6 lžic této bylinné směsi. Směs přidáme do studené vody a pečlivě ji zakryjeme a uvedeme do varu. Vaříme na mírném ohni asi 20 minut a poté scedíme.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Vše okolo porodu

Vše okolo porodu Porod znamená pro každou ženu jedinečný citový zážitek. Z fyziologického hlediska mají však všechny porody podobný průběh.V průběhu gravidity dochází působením hormonálních změn k rozvolnění kostí a vaziva pánve i měkkých porodních cest, takže před porodem jsou dobře připraveny k průchodu plodu. celý text

Jaký jste otec

Jaký jste otec Většinou si tuto otázku asi nepokládáte, ale když dojde k vyhrocené situace mezi Vámi a Vaším synem, přemýšlíte, kde jste udělali chybu, zda jste nemohli konfliktu předejít. Nabízíme Vám jakýsi „přehled otců“, možná se v něm místy naleznete i Vy. celý text

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Posilovací lekce v aerobiku

Posilovací lekce v aerobiku Pokud toužíme po harmonické a dokonalé postavě a chceme si udržet kondici, musíme pracovat na základních pohybových vlastnostech jakými jsou: vytrvalost, svalová síla, rychlost, obratnost a pohybový rozsah. celý text

Trápí vás hyperhydróza?

Trápí vás hyperhydróza? Pocení je sice zcela přirozená věc, protože organismus si tak zajišťuje termoregulaci, ale jestliže sekrece potu přesáhne určitou hranici, může být tato situace velice nepříjemná. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama