Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Premenstruační syndrom (PMS)

PMS je obecný název pro soubor příznaků, kterými trpí ženy před a v průběhu menstruace. Není tomu zase tak dávno, kdy byl tento problém zlehčován a podceňován. Možná, že kdyby muži museli snášet bolesti kloubů, silné krvácení a křeče, chovali by se jinak. Podle odhadů trpí syndromem PMS téměř polovina žen.

Nejčastější příznaky premenstruačního syndromu

Ženský organismus reaguje přecitlivělou reakcí na pohlavní hormony a to se projevuje nejčastěji např. : zadržováním tekutin v těle (hlavně v oblasti pasu), emoční nestabilitou, přehnanou podrážděností až depresemi, nadměrným pocením, citlivosti v oblasti prsou, křečemi, akné. Může se také objevit zvýšená chuť na sladkosti, zejména na čokoládu.

Mohou za všechno hormony?

Slovo hormon pochází z řečtiny a v překladu znamená dráždit a povzbuzovat. Hormony jsou látky, které jsou produkovány žlázami s vnitřním vyměšováním a do organismu pronikají krevním oběhem. Odtud pak nesou informace dalším orgánům a ovlivňují prakticky aktivitu celého našeho těla. Mezi hlavní ženské hormony patří estrogen a progesteron, ty jsou nezbytné pro rozmnožování a mají vliv na menstruační cyklus.

Zdravá játra

Za rozklad hormonů a čištění organismu od jedovatých látek jsou zodpovědná játra. Považujeme je za čističku, která zodpovídá za naše zdraví. Pokud máme problémy s funkcí jater, dochází k jejich přetížení a hodnota pohlavních hormonů je během menstruace maximální. Systém je tak zahlcen velkým množstvím vlastních hormonů a ty mohou vyvolat kromě PMS další potíže.

Význam estrogenu

Estrogen spolu s progesteronem jsou považovány za nejvýznamnější ženské hormony. Estrogene má význam nejen pro relaxaci cévní stěny, ale je důležitý i pro kostní soustavu. Pomáhá zadržovat vápník a předcházet vzniku osteoporózy. Také se podílí na náladě ženy. Během první poloviny menstruačního cyklu je vylučování estrogenu vyšší, a proto mají ženy obvykle dobrou náladu. Pokud je estrogen v nerovnováze, může způsobit právě výše uvedené potíže a také může být příčinou neplodnosti.

Význam progesteronu

Progesteron je tvořen ve vaječnících a podílí se na plodnosti ženy. Jeho hlavní úloha je připravit organismus na těhotenství a udržet plod. Právě nedostatek progesteron se významnou měrou podílí na vzniku spontánních potratů v prvních týdnech těhotenství. Pokud máme progesteronu málo, můžeme se cítit malátné, letargické a depresivní a naopak při nadbytku je snížená sexuální a senzitivní ženská energie.

Prevence PMS

PMS můžeme ovlivnit správnou životosprávou, relaxačními metodami a správným životním stylem. Je důležité se zaměřit na posílení funkce jater a ovlivnění žláz s vnitřní sekrecí.
 • Ze svého jídelníčku vynechejte cukr, bílou mouku a průmyslově zpracované potraviny.
 • Omezte kávu, alkohol, čokoládu a coca colu.
 • Vynechejte tmavé maso a drůbež.
 • Snižte přísun zelí, květáku, brokolice (působí proti účinku štítné žlázy), ale jinak jsou pro naše zdraví samozřejmě prospěšné.
 • Používejte rostlinné oleje lisované za studena.
 • Dbejte na stravu obohacenou o vitamíny C, E a selen.
 • Zvyšte přísun komplexních sacharidů, které se nacházejí v zelenině, celých zrnech, fazolích a ovoci.
 • Dbejte na přísun mléčných produktů.

Čaj pro játra a endokrinní žlázy

 • 1 díl kořene šťovíku
 • 3 díly kořene lékořice
 • 3 díly kořene smetánky
 • 1 díl zázvoru
 • 2 díly kořene lopuchu
 • 1/2dílu drmku obecného
 • 1 díl kořene dioskorey
 • 1 díl anděliky čínské
Na zlepšení chuti můžeme podle libosti přidat : skořici, pomerančovou kůru, více lékořicového kořene. Na 1 litr vody budeme potřebovat 4 – 6 lžic této bylinné směsi. Směs přidáme do studené vody a pečlivě ji zakryjeme a uvedeme do varu. Vaříme na mírném ohni asi 20 minut a poté scedíme.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Správné stravování

Správné stravování Nezáleží pouze na tom, co jíme, ale také jakým způsobem jíme. Bohužel je dnešní doba velice uspěchaná a děti snídají málo nebo vůbec, manažeři zhltnou v polední přestávce jídlo z rychlého občerstvení a večer se často večeří u televize. Nikdo se nediví tomu, že tolik lidí poobědvá někde ve stoje a pak zase spěchá pracovat. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Nejčastější problémy se zuby

Nejčastější problémy se zuby Bakterie, které se nacházejí v ústní dutině mají rády cukry (jednoduché ze sladkostí a ovoce a také složené cukry neboli polysacharidy). Z cukrů vznikají v ústní dutině zhruba do dvaceti minut kyseliny, které rozpouští zubní sklovinu. celý text

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka? S příchodem chladného počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie. Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž. Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama