Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Trápí vás žíznivka?

Žíznivka neboli diabetes insipidus (úplavice močová) je choroba, která je vyvolaná nedostatečným účinkem antidiuretického hormonu (vasopresinu) nebo necitlivostí ledvin k účinkům tohoto hormonu. Mezi nejdůležitější vlastnosti vasopresinu je zvýšení zpětného vstřebávání vody v primární moči.

Moč se stává koncentrovanější a organismus „šetří vodu". Vasopresin způsobuje stažení tepének a tím zvyšuje krevní tlak, ale současně způsobuje snížení srdeční frekvence. Tyto účinky se projevují zejména, když je objem tekutin v cévách snížen, např. při odvodnění.

Proč vzniká žíznivka?

Žíznivka se vyskytuje ve dvou formách, které  mají odlišnou příčinu a způsob léčby. Jejich příznaky však bývají velice podobné. Do první skupiny patří stavy s nedostatečnou tvorbou a vylučováním vasopresinu z hypotalamu nebo hypofýzy. Stává se, že vasopresin v těle chybí úplně. Takovýto stav se pak nazývá centrální diabetes insipidus. Příčinou mohou být pooperativní zákroky na podvěsku mozkovém, stavy po úrazech hlavy. V takovýchto případech nemusí vasopresin chybět úplně. Jindy je absence antidiuretického hormonu přechodná a situace se v průběhu rekonvalescence upraví. Ostatní příčiny vzniku žíznivky přičítáme:

  • Autonomním příčinám - to znamená, že buňky systému, který zajišťuje obranyschopnost lidského těla začnou agresivně reagovat proti buňkám, které vytvářejí vasopresin nebo proti buňkám, které se účastní výdeje vasopresinu do krve.
  • Těžkým infekčním onemocněním mozku a mozkových blan nebo při porušeném prokrvení hypotalamu, podvěsku mozkového a stopky, která je spojuje.
  • Dědičným dispozicím - v ojedinělých případech se žíznivka vyskytuje jako dědičné onemocnění. Začíná již v dětském věku a obtíže pacienta se postupně prohlubují.
  • Neznámým příčinám - jedná se o případy, jejichž důvod neznáme.
  • Těhotenství - ve zcela vzácných případech se můžeme setkat s žíznivkou v průběhu těhotenství.

Jak lze žíznivku diagnostikovat?

Pomocí laboratorního vyšetření lze zjistit především nízké množství minerálů v moči a vysoké hladiny v krvi. V některých případech se může projevit dehydratace organismu. Aby se odlišila žíznivka od dalších jiných stavů, provádí  se tzv. koncentrační test. Pacient je hospitalizován a po přesně definovanou dobu nepije a sleduje se množství minerálů v krvi a moči, dále množství vyloučené moče a hmotnost pacienta. Na koncentrační test dále navazuje vasopresinový test, který přesně diagnostikuje o jaký typ žíznivky se jedná. Pacientovi se podá vasopresin a opět se sleduje vliv na množství minerálů v krvi a v moči a také hmotnost pacienta. Příčinou druhé skupiny onemocnění je necitlivost ledvin vůči účinkům vasopresinu. Množství vasopresinu v krvi bývá normální nebo zvýšené. Stav necitlivosti na vasopresin může být vrozený. Nejčastěji jsou postiženi muži. Některé léky mohou vyvolávat ledvinovou formu žíznivky.

Jak se žíznivka projevuje?

Žíznivka se projevuje velkým množstvím moči (8 -12 l denně, v ojedinělých případech až 20 l). Moč má nízkou hustotu a není koncentrovaná. Jestliže je tato nadměrná tvorba moči kompenzovaná dostatečným množstvím tekutin, nedochází k dalším chorobným změnám. V opačném případě hrozí dehydratace organismu. Dehydratace se projevuje sníženým krevním tlakem, rychlým srdečním tepem, především sliznice v ústech jsou oschlé, kůže je svraštělá, unavená, dochází ke změnám nervosvalové dráždivosti a také k poruchám mozkové činnosti a také se objevují křeče a bezvědomí. Stav se vyvíjí postupně a rychlost rozvoje dehydratace závisí na množství vyprodukované moči a vypité tekutiny.  Pokud by se ztráty tekutin nenahradily, hrozí ohrožení života nemocného.

Léčba žíznivky

Cílem léčby je dosáhnout únosného množství moči (alespoň 2 -2,5l denně). Vasopresin v krvi ztrácí účinek velmi rychle. K léčbě se proto používá uměle vyrobená látka s podobnou strukturou a účinky  - desmopresin. Jedná se o látku, kterou poprvé vyrobili čeští vědci. V případě, že antidiuretický hormon chybí, se podává desmopresin v nosních kapkách nebo nosním sprejem většinou v jedné dávce na noc. V některých případech je tento hormon podáván injekčně nebo v tabletách. Antidiuretický hormon a příbuzné látky s podobnými účinky jsou v trávicím traktu rozloženy trávicími enzymy. Jestliže se prokáže příčina žíznivky ve vrozené poruše vazebných míst pro vasopresin, pomáhá podávání léků, které zvyšují vylučování vody, sodíku i ostatních iontů močí. Podle potřeby se současně doporučuje omezení množství kuchyňské soli v potravě. Pokud je citlivost k účinkům antidiuretického hormonu snížena pouze z části, mohou mít vysoké dávky desmopresinu příznivý léčebný efekt.

autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Jak vyzrát na kocovinu

Jak vyzrát na kocovinu Závěr roku se blíží a většina z nás se připravuje na bujaré oslavy. Aby nám alkohol skutečně jen otevřel cestu k dobré náladě, musíme při jeho konzumaci dodržovat určitá pravidla. A pokud se náležítě připravíte, můžete zmírnit následny kocoviny. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Největší dietní chyby

Největší dietní chyby Takřka denně běží v médiích reklamy o bezpracném hubnutí, zázračných pilulkách, účinných náplastích a mnoha jiných prostředcích, které nám slibují rychlé a bezpečné hubnutí. Ve většině případech jde pouze o to, rychle a snadno vylákat co nejvíce peněz z našich peněženek. Přebytečných kilogramů se můžeme trvale zbavit pouze změnou stravovacího režimu a adekvátním množstvím pohybu. celý text

Děti a zdravá výživa

Děti a zdravá výživa Stravovací návyky začínáme dětem vštěpovat už od prvních nemléčných zeleninových příkrmů. Není třeba zdůrazňovat, že dítě má tendenci přebírat preference od svých rodičů. Vedle správné skladby jídelníčku je důležité jíst pravidelně. celý text

Síla pozitivních myšlenek

Síla pozitivních myšlenek O tom, že smích je zdravý a má pro naše zdraví a psychiku nesmírně pozitivní vliv, není třeba dlouho diskutovat. Díky optimistické povaze lze procházet životem daleko lépe a radostněji a člověk se cítí vnitřně daleko více uvolněnější. To zase zpětně působí na náš metabolizmus, dýchání i imunitní systém a zprostředkovaně na kůži. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama