Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Trápí vás tréma?

Trému lze chápat jako strach z neúspěchu, často vzniká z pocitu zodpovědnosti, že můžeme selhat v důležitém momentu. Je to psychický stav, kdy pociťujeme obavy, napětí, úzkost. V běžné míře únosnosti nám stavy napětí a úzkosti, popřípadě strachu z neúspěchu, selhání, či podvědomé obavy z negativního přijetí druhými, pomáhají mobilizovat síly k překonávání životních překážek.

Tréma se často dostavuje tehdy, kdy nejsme zcela zodpovědně připraveni. Navzdory negativům, které tréma představuje, existují i lidé, kteří na ni nedají dopustit. Tréma je pro ně hnacím motorem a zdrojem adrenalinu, který je posouvá vpřed. Psychologové tento jev nazývají pozitivní trémou.

Pomoc, mám strach!

Mírné pocity napětí, úzkosti a strachu z neúspěchu většinou prožíváme v takových životních okamžicích, ve kterých jsme hodně emočně zainteresovaní. Tělo se brání neúměrné dávce psychického napětí a nerovnováhy.

Jak okolí pozná, že máme strach? Typické jsou svraštěné čelo, zvednuté a k sobě stažené obočí, široce rozevřené oči s napnutím spodních víček, mírné pootevření úst a vodorovně stažené rty. Mimické svaly se ve chvílích napětí, obav a nejistoty křečovitě stahují, proto se snažíme v takových okamžicích tvářit sebejistě a trochu se usmívat, abychom budili zdání sebevědomí a vyrovnanosti.

Hlava vtažená mezi ramena a podvědomé pokorné nahrbení, jako bychom čekali ránu, napovídají, že se bojíme. Takže hlavu vzhůru, pokud možno přirozeně. Toporně napjatý postoj prozradí, jak špatní jsem herci. Harmonie a plynulost pohybů svědčí o duševní pohodě, nekoordinované trhané pohyby o vnitřní roztřesenosti. Nechcete-li dát najevo svou rozkolísanost, založte ruce v bok.

Trému lze skutečně chápat jako příliš zvýšenou hladinu aktivace. Čím více nám na výkonu záleží, tím zákeřnější mohou být doprovodné projevy nadměrného rozrušení.

Obávaný projev

Na každé setkání nebo vystoupení se důkladně připravte. Představte si všechny alternativy, které vás mohou v konkrétní situaci potkat. Dopředu si promyslete, jak byste reagovali. Nedovolte trémě, aby vás zastihla nepřipravené. U strachu z veřejného vystoupení pomůže záměrná koncentrace spíše na obsah sdělovaného než na dojem, který vyvoláme, či hledání sympatizující tváře, na niž koncentrujeme svou pozornost. Nejlépe sympatického kolegu, který vás má rád. Představte si, že mluvíte jen k němu.

Dobrý trik na překonání trémy spočívá v tom, že si uvědomíte, že všechno má svůj konec - i vaše vystoupení. Trému pak obyčejně pocítíte jen na začátku. Když cítíte chvění v žaludku a pocení rukou před větším počtem lidí, zaměřte svou pozornost na jednoho z nich. Na vlhké dlaně pomáhá autosugesce. Představte si, že schůzka za chvilku skončí. Pokud je možnost, můžete si ruce opláchnout pod studenou vodou. Na studené ruce pomáhá promnutí.

  • Když pocítíte, že na vás jde tréma, ustupte dozadu. Udělejte několik kroků a zhluboka vydechněte. Na cestě zpět se zhluboka nadechněte.
  • Pokud veřejně vystupujete častěji, najděte si vlastní rituály, které vám pomohou trému překonat.

Trému zažíváme i při oznamování nepříjemných zpráv. Každá nepříjemná zpráva se dá sdělit „pozitivně". Když položíte důraz na pozitivní stránku svého sdělení, zmenší se váš strach z možných následků a také možnost, že vás ovládne tréma.

Terapie a relaxace

Bát se můžeme čehokoliv, s čím jsme například učinili špatnou zkušenost v dětství. Nepříjemná situace, kterou jsme tehdy nebyli s to vyřešit, se nám uložila do podvědomí. V dospělosti pak vyplouvá na povrch v podobě nesrozumitelné úzkosti, ačkoliv na samotný zážitek si už nevzpomínáme. V případech traumatizujících zážitků z raného dětství bývá účinným pomocníkem v léčbě hypnóza.

Nedovolte strachu řídit váš život. Pokud shledáte, že důvody obav vás sice neohrožují, ale přesto se vymykají vědomé kontrole, je na čase jednat. Na léčbu není nikdy pozdě, ale nestyďte se vyhledat odborníka již při prvních varovných symptomech.

Pomocí mohou být nejrůznější relaxační cvičení, jejichž zdroj lze často nalézt již v józe. Správné dýchání je klíčem k odstranění trémy. Záleží na něm plynulost pohybů i gestikulace. Pomůže i proti chvění hlasu, který vzniká, když máte ztuhlé některé svaly. Před důležitým jednáním proto klidně zhluboka, a hlavně pravidelně dýchejte. Okysličí se vám mozek a uklidníte se.

Nervozita, strach a tréma jsou zkrátka našimi životními společníky, s nimiž je třeba se patřičnými zdravými způsoby života vyrovnat.. Správně zvolená strava, zklidňující koupele či masáže, spánek, vhodná relaxační hudba do sluchátek, setkávání s přáteli, pohyb - to jsou ty nejúčinnější zbraně proti úzkostným stavům. Respektujte životní biorytmy, snažte se dodržovat pravidelný rituál spánku. Dodržujte optimální životosprávu, nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin a vitaminů.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Hyperkinetická porucha

Hyperkinetická porucha K základním příznakům hyperkinetické poruchy patří hyperaktivita (nadměrná pohyblivost, problém vydržet v klidu), porucha pozornosti (dítě se nedokáže soustředit), impulzivita. Tyto potíže se vyskytují dlouhodobě a v míře, která je nepřiměřená věku dítěte. celý text

Milováním k věčnému mládí

Milováním k věčnému mládí Čerství milenci jsou stále naladěni na sex. Po letech soužití hladiny chemikálií poklesnou a teprve pak vyjde najevo, jak často si který z partnerů přeje pohlavní styk. Ženy o něj většinou stojí o něco méně, což může být dáno tím, že potřebují spíš náruč a pohlazení, nebo jejich partner zanedbá fázi předehry a chuť na sex se nedostaví. celý text

Děti potřebují maso

Děti potřebují maso Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které mají být v přiměřeném množství zastoupeny ve stravě dětí. Bílkoviny jsou životně důležité pro růst všech buněk a svalů lidského těla. Maso má vysokou biologickou hodnotu a často přežívá zastaralý názor, že každodenní konzumace je pro růst a vývin dětí nezbytná. celý text

Diskuse k článku

24.09.2019 11:28 | Jan

Koupim oxy, pouze osobne v Praze. Mail: Jendyzcz@gmail.com...

24.09.2019 11:26 | e-remedia

Dobrý den. Akutně potřebuji prodat sildenafil v jakékoli formě (Viagra, kamagra, vigrande.. Apod. Potřebuji co nejdříve, takže cena bude atraktivní 😉 Předání osobně Praha Pište na uvedený email. ...

24.09.2019 10:50 | fox271

Koupím Tramal (nebo jeho generika Tralgit,Tramadol,Mambron,Trambene,Tramundin) kapky nebo tablety, osobní předání Praha....

24.09.2019 10:22 | Jan

Mam zajem o tyto leky a jine opiaty/benzodiazepiny. Mail: jendyzcz@gmail.com...

24.09.2019 09:44 | Josef

Prodám ritalin 10 mg, 30 tablet v balení, cena 1 balení 1000 Kč. Osobní předání v Ostravě, nebo zaslání na dobírku Kontakt: prodamrit@seznam.cz...

24.09.2019 09:18 | Katka

Rivotril 2mg antidep@seznam.cz mam 3 bal...

24.09.2019 08:48 | Jan

Take mam zajem o oxycontin, osobne v Praze. Email: Niziszinis@gmail.com...

24.09.2019 08:46 | Jan

Mam zajem o oxycontin, pouze osobne v Praze. Email: Niziszinis@gmail.com...

celkem 1 | poslední 19. srpna 2013 12:38:16

19.08.2013 12:38 | Rybka

Trému zažil asi každý z nás. Někdo se s ní umí vypořádat snadno, jiného trápí, svazuje a znepříjemňuje mu život. Pokud si nemůžete vybrat a musíte pre... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama