Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Neplačte nad cibulí

Cibule patřila ve starověku k posvátným bylinám, a dokonce bývala i slavnostním darem. Co je nám to však dnes platné, když nad ní roníme slzy? Je to kvůli kyselině propenylsulfenové, která se ale rychle štěpí. Nestálé jsou skoro všechny účinné látky cibule, enzymy, vitaminy, silice i glykosidy.

Sušením nebo teplem se rychle rozkládají. Hodnotné minerální látky ale zůstávají. Cibule obsahuje sodík, draslík a fluor, ale navíc i vápník a železo. Čerstvá cibule je pro zdraví vhodnější než tepelně upravená - neupravená ale není vhodná při žaludečních vředech a překrvení či podráždění trávicích sliznic.

S cibulí do minulosti

Cibulí zdobili vítěze rytířských turnajů, a když chtěli někomu udělit obzvláštní pochvalu, přirovnávali ho ke kuchyňské cibuli. Jako lék se cibule těšila  úctě doslova u všech národů světa. Každý Říman ve starověku zkonzumoval denně aspoň jednu syrovou cibuli, protože se věřilo, že právě tímto způsobem si lidé zajistí ochranu před mnohými chorobami a zásobí se pozitivní energií. Ještě i středověcí lékaři používali při nachlazení cibuli s medem.

Cibule-léčivka

Příznivý vliv cibule se využíval při zánětech nosohltanu, celkových virózách, horečce, chřipce a nachlazení. Vyzkoušejte si například tento způsob boje s rýmou:

Dvě polévkové lžíce drobně pokrájené cibule zalijte 50 ml teplé vody, přidejte půl čajové lžičky medu a nechte asi 30 minut rozležet. Do každé nosní dírky si nakapejte 3-5 kapek. Při horečce se užíval cibulový čaj s rumem, medem nebo jen tak samotný, neochucený. Na začátku podávání se obvykle doporučovala lžíce čerstvě vymačkané šťávy z cibule, což je pro silnější nátury.

Při úporném kašli očistěte dvě středně velké cibule, nadrobno je rozkrájejte, přidejte 3-4 sklenice vody a vařte je tak dlouho, až vznikne hustý sirup. Ten užívejte po 1 polévkové lžíci každé tři hodiny.

Trápí-li vás angína, povařte v jednom litru mléka 8-10 rozmělněných cibulí a pak k nim za horka přimíchejte jednu sklenku medu. Každou hodinu užívejte po jedné polévkové lžíci této směsi a bolest v krku poleví.

Organismus se dráždivým a překrvujícím účinným látkám cibule brání vyšší tvorbou a pilnějším vylučováním trávicích šťáv a zrychlením peristaltických pohybů svaloviny trávicích orgánů. Cibule tak zlepšuje trávení těžké potravy, působí proti nadýmání i proti zácpě. Čerstvě vymačkanou syrovou cibulovou šťávu je nutno užívat po 1 čajové lžičce 3-4krát denně před jídlem a problémy se střevy zmizí.

Cibule má díky obsahu aliicinu protisklerotický vliv a snižuje krevní tlak. Z cibule se dá připravit tinktura, a to naložením za studena ve čtyřiceti- až pětašedesátiprocentním lihu, která se dříve užívala zvláště při vysokém tlaku a ateroskleróze po necelé lžičce denně.

Cibule má i močopudnou schopnost a upravuje hladinu cukru v krvi pomocí glukokininů, a je tak velmi důležitou bylinou i potravinou pro diabetiky.

Čerstvá cibule se doporučovala i k potírání hmyzích bodnutí. Dušená nebo s medem či mlékem se přikládala na nečistou pleť.

Kterou koupit?

Žlutá kuchyňská cibule může mít chuť silně ostrou nebo jemnější. Má všestranné kuchyňské použití a odedávna byla považována za přírodní všelék.

Červené cibuli se říká také italská nebo nachová. Má příjemně nasládlou chuť, ale její barvu můžeme využít jen za syrova, protože vařením bledne.
Bílá cibule je sladká a má jemnou chuť. Hodí se nejlépe do nádivek nebo k dušení.
Cibule šalotka má jemnější chuť než ostatní druhy cibule a vůní trochu připomíná česnek.
Proti nepříjemnému zápachu z úst po cibuli nebo česneku pomáhá žvýkání petrželové natě nebo zrnek kávy.

autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Krása hladké kůže

Krása hladké kůže Odstraňování chloupků se stalo součástí pravidelné péče o pokožku u více než 60% Češek. Největší péči odstraňování chloupků věnují Francouzky, Italky a Španělky – až devadesát procent z nich. Nejrozšířenějším způsobem likvidace chloupků je klasické mokré holení. Upřednostňuje ho 36 procent žen. celý text

Srdeční choroby

Srdeční choroby Onemocněním srdce trpí především lidé s chováním typu „A" pro, které je charakteristická přílišná naléhavost, nutnost a potlačovaná výbušnost. Tito jedinci se velice štvou, aby plnili určité požadavky do určených termínů, kteří si vytvořili oni sami. celý text

Pozor na přejídání

Pozor na přejídání Pálí vás často žáha? Tato porucha trávení trápí téměř čtyřicet procent populace. Odborníci pro ni mají jméno pyróza. Příčinou pálení žáhy je zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je bolestivě drážděn. Děje se tak v důsledku gastroesofageálního reflexu. celý text

Obranyschopnost těla

Obranyschopnost těla Hlavním úkolem našeho imunitního systému je obrana proti cizím látkám, kontrola probíhajících dějů a především eliminace škodlivě změněných tělesných buněk. Jedná se o velmi ucelený systém a na jeho funkci se podílí velké množství buněk, protilátek a látek, které předávají informace v celém těle. celý text

Zdravé cévy – půl zdraví

Zdravé cévy – půl zdraví Na kardiovaskulární onemocnění u nás umírá více než polovina obyvatel, podle posledních zjištění je až pětina mladé generace kandidáty na předčasný infarkt. Infarkty a mrtvice už zdaleka nejsou jen chorobami pokročilého věku. Právě naopak, stále více se stávají pacienty lidé kolem třicítky. celý text

Diskuse k článku

17.05.2021 22:36 | Mainbc

Kámo pecka mail stoplavrik , se z tebe poseru. Tady kamarád z Moravy. Já bych potřeboval ,.aby si někdo psal s Lavrikem mailem a jsem schopnej vyhledat IP adresu , kde se připojuje, přes jakou síť, zjistím i jeho tarif :D a pak ho mám v pasti.....Je potřeba toho šmejda dostat do tepláků, ale nejlépe...

17.05.2021 20:36 | Hanka

Koupím Tramal tobolky /50 mg/, nebo tablety 100 mg. Nabízím jednání na úrovni a spolehlivost, totéž vyžaduji. Preferuji osobní předání v Brně, cenu /rozumnou/ akceptuji. ...

17.05.2021 19:44 | KT

Ano uz je nahlášená i na PCŘ jelikož delam v bance nebylo těžké ji dohledat...

17.05.2021 19:23 | Dája

Musíte opsat správně s.dajka@seznam.cz...

17.05.2021 19:12 | ot

Koupim zitra odpoledne osobne v praze oxycontin piste na otakarnovaaaaak@gmail.com...

17.05.2021 17:51 | Vaclav

Koupím Diazepam nebo Oxazepam dám 500 Kč za krabičku, plnou a neprošlou....

17.05.2021 17:05 | Petr Kunc

Koupím fentanylove náplasti nebo jiné opiáty.prosim nabídky na email...dekuji...

17.05.2021 16:05 | Becky Brown

Potrebujete okamžitú pôžičku na financovanie svojho podnikania, spoločnosti, platenie účtov a rýchlu pôžičku, aby ste zmenili svoj život k lepšiemu? Poradím vám, aby ste ich kontaktovali, pretože som tak presvedčený, že sú najlepším poskytovateľom pôžičiek, ktorý môžete získať online. urgentloanonli...

celkem 1 | poslední 23. dubna 2008 10:10:14

23.04.2008 10:10 | zita

já dávám do všeho červenou, do salátů , je jemňoučká a všem to chutná... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama