Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Neplačte nad cibulí

Cibule patřila ve starověku k posvátným bylinám, a dokonce bývala i slavnostním darem. Co je nám to však dnes platné, když nad ní roníme slzy? Je to kvůli kyselině propenylsulfenové, která se ale rychle štěpí. Nestálé jsou skoro všechny účinné látky cibule, enzymy, vitaminy, silice i glykosidy.

Sušením nebo teplem se rychle rozkládají. Hodnotné minerální látky ale zůstávají. Cibule obsahuje sodík, draslík a fluor, ale navíc i vápník a železo. Čerstvá cibule je pro zdraví vhodnější než tepelně upravená - neupravená ale není vhodná při žaludečních vředech a překrvení či podráždění trávicích sliznic.

S cibulí do minulosti

Cibulí zdobili vítěze rytířských turnajů, a když chtěli někomu udělit obzvláštní pochvalu, přirovnávali ho ke kuchyňské cibuli. Jako lék se cibule těšila  úctě doslova u všech národů světa. Každý Říman ve starověku zkonzumoval denně aspoň jednu syrovou cibuli, protože se věřilo, že právě tímto způsobem si lidé zajistí ochranu před mnohými chorobami a zásobí se pozitivní energií. Ještě i středověcí lékaři používali při nachlazení cibuli s medem.

Cibule-léčivka

Příznivý vliv cibule se využíval při zánětech nosohltanu, celkových virózách, horečce, chřipce a nachlazení. Vyzkoušejte si například tento způsob boje s rýmou:

Dvě polévkové lžíce drobně pokrájené cibule zalijte 50 ml teplé vody, přidejte půl čajové lžičky medu a nechte asi 30 minut rozležet. Do každé nosní dírky si nakapejte 3-5 kapek. Při horečce se užíval cibulový čaj s rumem, medem nebo jen tak samotný, neochucený. Na začátku podávání se obvykle doporučovala lžíce čerstvě vymačkané šťávy z cibule, což je pro silnější nátury.

Při úporném kašli očistěte dvě středně velké cibule, nadrobno je rozkrájejte, přidejte 3-4 sklenice vody a vařte je tak dlouho, až vznikne hustý sirup. Ten užívejte po 1 polévkové lžíci každé tři hodiny.

Trápí-li vás angína, povařte v jednom litru mléka 8-10 rozmělněných cibulí a pak k nim za horka přimíchejte jednu sklenku medu. Každou hodinu užívejte po jedné polévkové lžíci této směsi a bolest v krku poleví.

Organismus se dráždivým a překrvujícím účinným látkám cibule brání vyšší tvorbou a pilnějším vylučováním trávicích šťáv a zrychlením peristaltických pohybů svaloviny trávicích orgánů. Cibule tak zlepšuje trávení těžké potravy, působí proti nadýmání i proti zácpě. Čerstvě vymačkanou syrovou cibulovou šťávu je nutno užívat po 1 čajové lžičce 3-4krát denně před jídlem a problémy se střevy zmizí.

Cibule má díky obsahu aliicinu protisklerotický vliv a snižuje krevní tlak. Z cibule se dá připravit tinktura, a to naložením za studena ve čtyřiceti- až pětašedesátiprocentním lihu, která se dříve užívala zvláště při vysokém tlaku a ateroskleróze po necelé lžičce denně.

Cibule má i močopudnou schopnost a upravuje hladinu cukru v krvi pomocí glukokininů, a je tak velmi důležitou bylinou i potravinou pro diabetiky.

Čerstvá cibule se doporučovala i k potírání hmyzích bodnutí. Dušená nebo s medem či mlékem se přikládala na nečistou pleť.

Kterou koupit?

Žlutá kuchyňská cibule může mít chuť silně ostrou nebo jemnější. Má všestranné kuchyňské použití a odedávna byla považována za přírodní všelék.

Červené cibuli se říká také italská nebo nachová. Má příjemně nasládlou chuť, ale její barvu můžeme využít jen za syrova, protože vařením bledne.
Bílá cibule je sladká a má jemnou chuť. Hodí se nejlépe do nádivek nebo k dušení.
Cibule šalotka má jemnější chuť než ostatní druhy cibule a vůní trochu připomíná česnek.
Proti nepříjemnému zápachu z úst po cibuli nebo česneku pomáhá žvýkání petrželové natě nebo zrnek kávy.

autor: - kš -
Slunečnicové brikety

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Nejčastější těhotenské potíže

Nejčastější těhotenské potíže Těhotenství je jedním z nejkrásnějších a nejplnějších období v životě ženy. Skutečnost, že přivedou na svět další lidskou bytost, přináší krásný pocit uspokojení a očekávání. Současně je to však doba obrovského psychického a fyzického tlaku. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka? S příchodem chladného počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie. Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž. Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. celý text

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Diskuse k článku

06.12.2019 23:41 | READY EARNINGS ON TH

Verified earnings on the Internet from $8424 per week: https://make3btcperweek.blogspot.com?z=79...

06.12.2019 23:17 | Marti

Dobry den,koupím od vás Apo Zolpidem 10mg.je to original z Holandska .diky. ...

06.12.2019 23:00 | liza

koupím diazepam nebo vyměním za citalex 20mg/60 tablet. Popř. koupim diazepam a prodám citalex. Jen Plzen. mail jindrafabianova@centrum.cz...

06.12.2019 22:54 | trdlo

Prodám 3-měsíční HA Yaz, ozvěte se na e-mail fiolkovalucie@seznam.cz . ...

06.12.2019 22:19 | Miska

Ahoj prodam diazepam Zajemci piste na email : misatoriss@seznam.cz...

06.12.2019 22:18 | Miska

Ahoj prodam neurol Zajemci piste na email : misatoriss@seznam.cz...

06.12.2019 21:59 | How earn online newb

Fast and Big money on the Internet from $8541 per week: https://hj-k-lk.blogspot.mx?e=44...

06.12.2019 21:47 | Anetka

Prodam tramal kapky, stilnox, gerodorom, lexaurin. Info mail. Pouze v praze osobne....

celkem 1 | poslední 23. dubna 2008 10:10:14

23.04.2008 10:10 | zita

já dávám do všeho červenou, do salátů , je jemňoučká a všem to chutná... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama