Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Skryté nebezpečí

Nádorová onemocnění jsou skutečnou hrozbou lidstva. Rakovina jako příčina úmrtí byla odhalena dokonce i u egyptských mumií. Jde tedy o prastarou nemoc, na kterou zatím nemáme skutečně účinný lék.

Onkologická onemocnění však přestala být neřešitelným problémem, ale jen za určitých okolností. Nové výsledky poukazují na význam změny životního stylu (hodně pohybu, dodržování zásad racionální výživy, boj s obezitou, zanechání škodlivých návyků). Dalším pozitivním aspektem je dostupnost a účinnost stále se zdokonalující onkologické léčby a především záchyt onemocnění v časných, a tedy i léčitelných stadiích.

Lékaři ale varují. Přestože počet nádorů v posledních letech mírně stoupá, nízký zájem o preventivní onkologická vyšetření přetrvává. Na rakovinu přitom umírá každý čtvrtý Čech. Nejčastějším nádorem v České republice je u mužů rakovina plic a u žen rakovina prsu. Ale druhým nejčastějším maligním onemocněním u obou pohlaví je rakovina tlustého střeva a konečníku. Ve výskytu karcinomu tlustého střeva zaujímá Česká republika první místo mezi civilizovanými zeměmi a v úmrtnosti na toto onemocnění je situace ještě mnohem horší. Ročně je u nás evidováno až sedm tisíc pět set nových případů s karcinomem tlustého střeva a přes pět tisíc z nich v důsledku tohoto onemocnění zemře. Včasnou diagnózou lze předejít až dvěma třetinám předčasných úmrtí!

Onemocnění nevznikne ze dne na den

Nádor tlustého střeva vzniká léta, a to tak, že se na stěně tlustého střeva nejdříve vytvoří polypy, nezhoubné drobné nádorky. Ty ovšem mohou časem takzvaně genově zmutovat. To znamená, že se postupně změní ve zhoubné agresivní nádory, které nakonec začnou prorůstat do střevní stěny. Tady narazí na krevní a lymfatické cévy, jimiž se nádorové buňky přenesou dál do těla, nejčastěji do jater. Pak už je léčba velmi obtížná.

Dlouho bylo toto onemocnění považováno za nemoc starších lidí. Hlavně proto, že se ponejvíce vyskytovalo ve věkové kategorii mezi sedmdesáti až sedmdesáti čtyřmi lety. Jak ale upozorňují odborníci, objevuje se už u velice mladých lidí a jeho výskyt výrazně stoupl také ve věkové skupině mezi čtyřiceti a čtyřiceti pěti lety.

Většina lékařů se shoduje v tom, že kolorektální karcinom je zákeřné nádorové onemocnění, hlavně proto, že o něm člověk dlouho neví. V časné fázi se toto onemocnění neprojevuje žádnými specifickými obtížemi. Až později se krev objevuje ve stolici, člověk trpí střídavě průjmem a zácpou a nepříjemným pocitem nedokonalého vyprázdnění. Takové projevy již signalizují, že se může jednat o nádor v pokročilém stadiu.

Screening součástí preventivní prohlídky

Pro screening kolorektálního karcinomu dosud chybí jednoduchý a spolehlivý test. Hemokult, od něhož se mnoho slibovalo, dává poměrně mnoho falešně pozitivních i negativních výsledků, ale upřímně řečeno - může sloužit alespoň jako hrubá orientace.

Test okultního krvácení ve stolici je v České republice od 1.7. 2000 součástí preventivní prohlídky. Lidé nad padesát let by si měli provedení tohoto testu vyžádat u svého praktického lékaře i v případě, že nemají žádné potíže. Toto vyšetření je bezplatné a hradí je zdravotní pojišťovny. Do programu se během uplynulých tří let zapojila většina praktických lékařů, avšak jen dvacet procent  z nich vyšetřilo více než polovinu pacientů, na které je program zaměřen. Přitom většina nádorů odhalených touto cestou byla v časném, tedy dobře léčitelném stadiu, zatímco z nádorů, které prozradily až nepříjemné příznaky, jich byla v časném stadiu pouze 10%. Pouhým testováním by bylo možné snížit úmrtnost na polovinu. Z nemocných, kterým lékaři objeví kolorektální karcinom hned v prvním stadiu, jich přežije období pěti let 90%. Naopak odhalení nádoru v posledním, čtvrtém stadiu, dává šanci na pětileté přežití méně než pěti procentům postižených.

Jak test probíhá? Do přineseného vzorku stolice se kápne indikační činidlo, které okamžitou změnou barvy prokáže přítomnost krve ve stolici. Test si můžete provést i sami doma a poté odevzdat svému lékaři, který jej vyhodnotí. Pouze polovina lidí, kteří si u praktika vyzvednou obálku s testem, ji vrátí...

Testy jsou mnohdy pozitivní. Ale to ještě zdaleka nemusí znamenat, že máte rakovinu. Většina pozitivních nálezů z těchto základních testů je způsobena např. hemoroidy nebo střevními polypy. Ale i tak jsou pacienti doporučeni ke speciálnímu vyšetření do gastroenterologické ambulance.

Gastroenterolog může už pouhým vyšetřením konečníku odhalit skoro třetinu všech střevních nádorů, takže zřejmě půjde o první vyšetření, které u specialisty absolvujete.

Při podezření následuje  kolonoskopie neboli vyšetření tlustého střeva kamerou, která lékaři umožní prohlédnout vnitřek celého střeva. Jde o jedno z nejpřesnějších vyšetření, které je s to odhalit nádor v dobře léčitelném stadiu. Je-li viníkem obtíží polyp, lze ho bezbolestně vyříznout. Nádor mohou lékaři odstranit jen chirurgicky. Při operaci většinou pacientovi odeberou i okolní část střeva a lymfatické uzliny. Někteří absolvují ještě léčbu ozařováním a chemoterapii.

Nevhodný způsob života

Kolorektální karcinom nevzniká jen v důsledku dědičných dispozic, i když dědičnost zde sehrává důležitou roli. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že u lidí, v jejichž blízkém příbuzenstvu se nemoc vyskytla, je riziko dvakrát až čtyřikrát vyšší.

Mezi faktory spojované se vznikem karcinomu tlustého střeva a konečníku se zpravidla uvádí stravovací návyky, tělesná aktivita a v širším kontextu i životní způsob. Nejvyšší četnost těchto nádorů se vyskytuje u obyvatel zemí s vysokou životní úrovní, konzumujících velké množství masa a živočišných tuků. Právě nesprávný životní styl a výživa se podílejí na vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku z třiceti až čtyřiceti procent. Přejídání, které vede ke vzniku obezity, je dalším rizikovým faktorem. Pravidelná tělesná činnost umožňuje udržet odpovídající váhu, dobrou tělesnou kondici, je prevencí obezity a lze ji zařadit mezi ochranné faktory.

Kdy k lékaři?

 • Vždy, když pozorujeme krev ve stolici.
 • Při náhlé změně metabolického režimu, střídání průjmu a zácpy, aniž bychom přitom změnili stravovací návyky.
 • Při pocitu únavy. Může jít o příznak anémie, která může být důsledkem skrytého krvácení.
 • Když bezdůvodně hubneme.
 • Máme-li nárazovité křečovité bolesti břicha.

Prevence karcinomu

 • Zařaďte do svého jídelníčku dostatečné množství vlákniny, konzumujte ovoce, zeleninu, cereálie. Proč je vláknina tak důležitá? Váže žlučové kyseliny, které iniciují nádorové bujení a mění střevní mikroflóru ve prospěch užitečných bakterií, které produkují kyselinu máselnou. Právě ta působí příznivě na sliznici tlustého střeva a tím preventivně proti vzniku kolorektálního karcinomu. V neposlední řadě vláknina ředí obsah střeva a zrychluje pohyb potravy zažívacím traktem.
 • Svou roli hraje dostatečný příjem antioxidantů, zejména vitaminů C a E, příjem karotenoidů i vitaminu D. Jako antioxidant působí i selen a nesmíme zapomenout na vápník. Nejvhodnější je vápník v přirozené formě - v mléce, sýrech, mléčných výrobcích, obzvláště vhodné jsou zakysané mléčné výrobky.
 • Omezte spotřebu živočišných tuků. Vysoká hladina těchto tuků je dokonce považována za jeden z hlavních iniciátorů vzniku kolorektálního karcinomu.
 • Cvičte! Pohyb je nejlepším prostředkem, jak rozhýbat střevní peristaltiku. Ve střevech se tak potrava spolu s případnými karcinogeny nezdrží zbytečně dlouho a nestihne na stěnách střev napáchat tolik škody. Vliv pohybové aktivity na zdraví je stále nedoceněn. Pořád si dostatečně neuvědomujeme, jak nás pohybová aktivita chrání před nemocemi. Přitom nejde jen o nemoci srdečně-cévní, ale pohyb snižuje i riziko rakoviny (posiluje totiž imunitu, a ta nás chrání i proti nádorům). Dále pohyb snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu, samozřejmě také nadváhy, osteoporózy, působí preventivně proti problémům s páteří. K tomu zvyšuje množství aktivní svalové hmoty, zpevňuje kosti, vazy, kůži, podkoží, zlepšuje metabolismus, dechové funkce i duševní zdraví. Nemusíte podávat přímo vrcholné výkony. Stačí třicet minut mírné fyzické aktivity denně, může to být třeba rychlá chůze. A k tomu navíc nějakou intenzivnější sportovní aktivitu třeba o víkendu.
 • Pijáci piva mají vyšší riziko, že onemocní nádorem konečníku. Ti, kteří pravidelně pijí víno, zejména červené, mohou počítat s tím, že toto víno je od vzniku střevních nádorů do jisté míry ochrání. Většina lékařů považuje za zdraví prospěšnou dávku maximálně jedno pivo nebo sklenku vína denně.
 • Kouření zvyšuje riziko jakéhokoliv rakovinného bujení. I pasivní kouření může mít na zdraví velice negativní vliv. Cigaretový kouř obsahuje více než čtyři tisíce látek a sloučenin a většina z nich je zdraví škodlivá. Příčinou nádorového bujení jsou však především dehty, které patří do skupiny karcinogenů.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Manupresura

Manupresura Tlak prstů patří mezi nejstarší a nejjednodušší způsoby ovlivňování akupunkturních bodů. Výhodou této metody je, že nemocný si může tuto léčbu provádět sám. Naproti tomu akupunkturu může provádět pouze školený lékař. celý text

Česnek pro zdraví

Česnek pro zdraví Česnek fialový, bílý či růžový, všechny příznivě působí na zdraví. Abychom to ale s tímto lékem nepřeháněli, česnek silně útočí na náš čich. V lékařství se česnek užívá asi 5000 let. Považuje se za jednu z nejvšestrannějších a nejúčinnějších bylin v celé rostlinné říši. Staří Řekové česnek přezdívali „páchnoucí růže“. celý text

Pozor na přejídání

Pozor na přejídání Pálí vás často žáha? Tato porucha trávení trápí téměř čtyřicet procent populace. Odborníci pro ni mají jméno pyróza. Příčinou pálení žáhy je zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je bolestivě drážděn. Děje se tak v důsledku gastroesofageálního reflexu. celý text

Bílkoviny

Bílkoviny Bílkoviny (proteiny) jsou základním stavebním kamenem všech živých bytostí. Jsou tvořeny převážně z aminokyselin. V lidském těle se nachází minimálně dvacet pět druhů aminokyselin. Jedna z nich se tvoří z cukrů a tuků v játrech nebo se znovu získává z proteinů v těle. celý text

Červené nebo bílé?

Červené nebo bílé? Léčivé účinky vína se připisují především účinným látkám, které tento nápoj obsahuje. Ale nejnovější studie naznačují, že se za pozitivním působením vína neskrývají pouze účinné látky. Lidé, kteří pijí víno v přiměřeném množství, totiž většinou žijí zdravěji než ostatní. celý text

Diskuse k článku

17.05.2021 22:36 | Mainbc

Kámo pecka mail stoplavrik , se z tebe poseru. Tady kamarád z Moravy. Já bych potřeboval ,.aby si někdo psal s Lavrikem mailem a jsem schopnej vyhledat IP adresu , kde se připojuje, přes jakou síť, zjistím i jeho tarif :D a pak ho mám v pasti.....Je potřeba toho šmejda dostat do tepláků, ale nejlépe...

17.05.2021 20:36 | Hanka

Koupím Tramal tobolky /50 mg/, nebo tablety 100 mg. Nabízím jednání na úrovni a spolehlivost, totéž vyžaduji. Preferuji osobní předání v Brně, cenu /rozumnou/ akceptuji. ...

17.05.2021 19:44 | KT

Ano uz je nahlášená i na PCŘ jelikož delam v bance nebylo těžké ji dohledat...

17.05.2021 19:23 | Dája

Musíte opsat správně s.dajka@seznam.cz...

17.05.2021 19:12 | ot

Koupim zitra odpoledne osobne v praze oxycontin piste na otakarnovaaaaak@gmail.com...

17.05.2021 17:51 | Vaclav

Koupím Diazepam nebo Oxazepam dám 500 Kč za krabičku, plnou a neprošlou....

17.05.2021 17:05 | Petr Kunc

Koupím fentanylove náplasti nebo jiné opiáty.prosim nabídky na email...dekuji...

17.05.2021 16:05 | Becky Brown

Potrebujete okamžitú pôžičku na financovanie svojho podnikania, spoločnosti, platenie účtov a rýchlu pôžičku, aby ste zmenili svoj život k lepšiemu? Poradím vám, aby ste ich kontaktovali, pretože som tak presvedčený, že sú najlepším poskytovateľom pôžičiek, ktorý môžete získať online. urgentloanonli...

celkem 1 | poslední 7. prosince 2008 09:55:54

07.12.2008 09:55 | Charlie

Po 5 operaci se objevil ůnavový sindrom a lékaři mi doporučují tu nebo onu stravu .Poněvadž jsem většinu života byl bez masa doporučili mi jej zkusit ... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama