
Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.
Onkologická onemocnění však přestala být neřešitelným problémem, ale jen za určitých okolností. Nové výsledky poukazují na význam změny životního stylu (hodně pohybu, dodržování zásad racionální výživy, boj s obezitou, zanechání škodlivých návyků). Dalším pozitivním aspektem je dostupnost a účinnost stále se zdokonalující onkologické léčby a především záchyt onemocnění v časných, a tedy i léčitelných stadiích.
Lékaři ale varují. Přestože počet nádorů v posledních letech mírně stoupá, nízký zájem o preventivní onkologická vyšetření přetrvává. Na rakovinu přitom umírá každý čtvrtý Čech. Nejčastějším nádorem v České republice je u mužů rakovina plic a u žen rakovina prsu. Ale druhým nejčastějším maligním onemocněním u obou pohlaví je rakovina tlustého střeva a konečníku. Ve výskytu karcinomu tlustého střeva zaujímá Česká republika první místo mezi civilizovanými zeměmi a v úmrtnosti na toto onemocnění je situace ještě mnohem horší. Ročně je u nás evidováno až sedm tisíc pět set nových případů s karcinomem tlustého střeva a přes pět tisíc z nich v důsledku tohoto onemocnění zemře. Včasnou diagnózou lze předejít až dvěma třetinám předčasných úmrtí!
Nádor tlustého střeva vzniká léta, a to tak, že se na stěně tlustého střeva nejdříve vytvoří polypy, nezhoubné drobné nádorky. Ty ovšem mohou časem takzvaně genově zmutovat. To znamená, že se postupně změní ve zhoubné agresivní nádory, které nakonec začnou prorůstat do střevní stěny. Tady narazí na krevní a lymfatické cévy, jimiž se nádorové buňky přenesou dál do těla, nejčastěji do jater. Pak už je léčba velmi obtížná.
Dlouho bylo toto onemocnění považováno za nemoc starších lidí. Hlavně proto, že se ponejvíce vyskytovalo ve věkové kategorii mezi sedmdesáti až sedmdesáti čtyřmi lety. Jak ale upozorňují odborníci, objevuje se už u velice mladých lidí a jeho výskyt výrazně stoupl také ve věkové skupině mezi čtyřiceti a čtyřiceti pěti lety.
Většina lékařů se shoduje v tom, že kolorektální karcinom je zákeřné nádorové onemocnění, hlavně proto, že o něm člověk dlouho neví. V časné fázi se toto onemocnění neprojevuje žádnými specifickými obtížemi. Až později se krev objevuje ve stolici, člověk trpí střídavě průjmem a zácpou a nepříjemným pocitem nedokonalého vyprázdnění. Takové projevy již signalizují, že se může jednat o nádor v pokročilém stadiu.
Pro screening kolorektálního karcinomu dosud chybí jednoduchý a spolehlivý test. Hemokult, od něhož se mnoho slibovalo, dává poměrně mnoho falešně pozitivních i negativních výsledků, ale upřímně řečeno - může sloužit alespoň jako hrubá orientace.
Test okultního krvácení ve stolici je v České republice od 1.7. 2000 součástí preventivní prohlídky. Lidé nad padesát let by si měli provedení tohoto testu vyžádat u svého praktického lékaře i v případě, že nemají žádné potíže. Toto vyšetření je bezplatné a hradí je zdravotní pojišťovny. Do programu se během uplynulých tří let zapojila většina praktických lékařů, avšak jen dvacet procent z nich vyšetřilo více než polovinu pacientů, na které je program zaměřen. Přitom většina nádorů odhalených touto cestou byla v časném, tedy dobře léčitelném stadiu, zatímco z nádorů, které prozradily až nepříjemné příznaky, jich byla v časném stadiu pouze 10%. Pouhým testováním by bylo možné snížit úmrtnost na polovinu. Z nemocných, kterým lékaři objeví kolorektální karcinom hned v prvním stadiu, jich přežije období pěti let 90%. Naopak odhalení nádoru v posledním, čtvrtém stadiu, dává šanci na pětileté přežití méně než pěti procentům postižených.
Jak test probíhá? Do přineseného vzorku stolice se kápne indikační činidlo, které okamžitou změnou barvy prokáže přítomnost krve ve stolici. Test si můžete provést i sami doma a poté odevzdat svému lékaři, který jej vyhodnotí. Pouze polovina lidí, kteří si u praktika vyzvednou obálku s testem, ji vrátí...
Testy jsou mnohdy pozitivní. Ale to ještě zdaleka nemusí znamenat, že máte rakovinu. Většina pozitivních nálezů z těchto základních testů je způsobena např. hemoroidy nebo střevními polypy. Ale i tak jsou pacienti doporučeni ke speciálnímu vyšetření do gastroenterologické ambulance.
Gastroenterolog může už pouhým vyšetřením konečníku odhalit skoro třetinu všech střevních nádorů, takže zřejmě půjde o první vyšetření, které u specialisty absolvujete.
Při podezření následuje kolonoskopie neboli vyšetření tlustého střeva kamerou, která lékaři umožní prohlédnout vnitřek celého střeva. Jde o jedno z nejpřesnějších vyšetření, které je s to odhalit nádor v dobře léčitelném stadiu. Je-li viníkem obtíží polyp, lze ho bezbolestně vyříznout. Nádor mohou lékaři odstranit jen chirurgicky. Při operaci většinou pacientovi odeberou i okolní část střeva a lymfatické uzliny. Někteří absolvují ještě léčbu ozařováním a chemoterapii.
Kolorektální karcinom nevzniká jen v důsledku dědičných dispozic, i když dědičnost zde sehrává důležitou roli. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že u lidí, v jejichž blízkém příbuzenstvu se nemoc vyskytla, je riziko dvakrát až čtyřikrát vyšší.
Mezi faktory spojované se vznikem karcinomu tlustého střeva a konečníku se zpravidla uvádí stravovací návyky, tělesná aktivita a v širším kontextu i životní způsob. Nejvyšší četnost těchto nádorů se vyskytuje u obyvatel zemí s vysokou životní úrovní, konzumujících velké množství masa a živočišných tuků. Právě nesprávný životní styl a výživa se podílejí na vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku z třiceti až čtyřiceti procent. Přejídání, které vede ke vzniku obezity, je dalším rizikovým faktorem. Pravidelná tělesná činnost umožňuje udržet odpovídající váhu, dobrou tělesnou kondici, je prevencí obezity a lze ji zařadit mezi ochranné faktory.
celkem 1 | poslední 7. prosince 2008 09:55:54
Po 5 operaci se objevil ůnavový sindrom a lékaři mi doporučují tu nebo onu stravu .Poněvadž jsem většinu života byl bez masa doporučili mi jej zkusit ... zobraz diskusi