Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Žaludeční vředy provází bolest

Přibližně každý desátý člověk trpí vředy žaludku nebo dvanáctníku. Vřed je narušení nebo změna na sliznici nebo kůži, jež může vzniknout v kterékoli části lidského těla. Pokud se takové narušení objeví v oblasti žaludku, mluvíme o žaludečním vředu, jestliže se objeví na dvanáctníku, jde o vřed dvanáctníkový.

Oba typy vředů se někdy označují společným názvem peptické vředy. Zatím přesně nevíme, proč někteří lidé jsou ke vzniku peptických vředů náchylnější než jiní, ale víme, že problém souvisí s nadměrnou produkcí žaludeční kyseliny. Kyselina v kombinaci s trávicím enzymem rozleptává žaludeční stěny.

Zrádný mikrob

V roce 1983 dva australští lékaři uveřejnili zprávu, že se jim z okolí vředu podařilo vypěstovat bakterii Helicobacter pylori, jež je dnes označována jako jedna z hlavních příčin onemocnění. Volná kyselina chlorovodíková a Helicobacter pylori naruší sliznici žaludku a vznikne vřed. Aby vznikl vřed, jsou ale zapotřebí i další nepříznivé faktory:

  • Nadměrné pití piva, vína nebo tvrdého alkoholu, zejména pak na prázdný žaludek.
  • Dlouhodobý stres, při němž se zvyšuje produkce žaludečních kyselin.
  • Častá konzumace kořeněných, pálivých a těžce stravitelných jídel.
  • Příčinou mohou být běžné léky, jako je acylpyrin, léky používané při léčení kloubních nemocí a dlouhodobé užívání kortikosteroidů u revma, alergií, ekzémů, po transplantacích.
  • Ačkoliv kouření samo o sobě vznik vředů nezpůsobuje, nikotin obsažený v tabáku jejich stav zhoršuje a komplikuje léčení.
  • Lidé s krevní skupinou 0 mají bohužel větší šanci, že se u nich peptické vředy objeví, než lidé s jinými krevními skupinami.

Dvanáctníkové vředy

Symptomy žaludečních a dvanáctníkových vředů jsou podobné, ale v současné době jsou dvanáctníkové vředy dva až třikrát častější než vředy žaludeční. Vyskytují se nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. V minulosti s převahou u mužů, dnes také u velkého počtu žen a výjimkou nejsou ani děti.

Bolesti se dostaví asi 2 hodiny po jídle, nad pupkem nebo vpravo od pupku. Bolest zpravidla přichází v periodách trvajících týdny či měsíce a často se objevuje po jídle. Nicméně bolest se může objevit i v noci, kdy její příčinou není jídlo. Někdy se může lékař domnívat, že jde o potíže se žlučníkem. Někteří postižení udávají zvracení spojené s úlevou. Celkově jsou pacienti unavení a spaví.

Žaludeční vředy

Vyskytují se rovnoměrně mezi muži a ženami, 80-90% pacientů má v žaludku helikobakterii. Na rozdíl od dvanáctníkových vředů nemají nemocní příliš velkou chuť k jídlu.

I když si žaludeční vředy spojujeme s bolestmi břicha, mnohem častěji se projevují trávicími problémy, jako jsou nevolnost, zvracení, předčasná sytost.

Vředy se vyskytují nejvíce na jaře a na podzim. Je překvapivé, že asi desetina pacientů nemá žádné klinické obtíže a vředy se odhalí náhodou při vyšetření, nebo když proděraví sliznici a dojde ke krvácení do zažívacího traktu. U starších lidí nemusí mít žaludeční vřed žádné příznaky! Totéž platí pro vředy, které vzniknou při nadměrném užívání léků proti bolesti.

Vředová choroba může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Nejzávažnější je takzvané prasknutí vředu. Vyžaduje neodkladně operativní zákrok. Tkáň žaludeční stěny totiž začne odumírat a žaludeční obsah pronikne do břišní dutiny.

Vředy a děti

Bolesti břicha u dětí není radno podceňovat, pediatři doporučují vyhledat pomoc vždy, když si dítě stěžuje na bolest břicha déle než dva dny.

Chronická vředová choroba není raritou ani u školních dětí a dospívajících. Za nejčastější důvodu odborníci považují kromě dědičnosti zátěž, strach, stres, tělesné vyčerpání. U malých dětí bychom si měli dávat pozor na opakované neurčité bolesti břicha, nechutenství, nevolnost a zvracení. Akutní žaludeční vřed se může vytvořit i u novorozence.

Vyšetření

Při podezření na vředové onemocnění se provádí endoskopické vyšetření. Do žaludku a dvanáctníku se ústy zasune tenká ohebná sonda s optikou, takže lékař si může pečlivě prohlédnout sliznici. Prokázaný vřed se pak léčí hlavně léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin. Pokud je oblast vředu infikována Helicobacterem pylori, dostanete navíc i antibiotika. Nezbytná je změna životního stylu.

Pobyt v nemocnici je nutný jenom při krvácení, s ním spojené chudokrevnosti nebo jiných komplikacích. Pacient však musí dodržovat léčebnou životosprávu, která se nijak neliší od běžných zásad zdravého životního stylu. Jídlo je třeba si rozdělit do pěti denních dávek tak, aby přestávka mezi jednotlivými jídly byla nanejvýš tři hodiny. Nesmíme zapomenout na dostatečný příjem tekutin, aktivní odpočinek a alespoň sedmihodinový spánek.
autor: - kš -
Slunečnicové brikety

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Sauna a trocha historie

Sauna a trocha historie Saunování je lázeňská procedura, kde se střídá fáze zahřátí organismu s fází ochlazovací. Severské národy používají saunu již po dlouhá staletí k otužování a upevňování zdraví. V některých částech světa byly lázně mnoha druhů nalezeny již 1000 let před Kristem. celý text

Zapomenutá zrníčka

Zapomenutá zrníčka Naši předkové neměli potíže s trávením. Přitom byl jejich jídelníček velice jednoduchý. Plodiny si pěstovali sami a byly bohaté na minerály a vitaminy. Navíc neobsahovaly žádné chemické látky. celý text

Kámen pro zdraví

Kámen pro zdraví Drahé kameny mají odpradávna výjimečné místo v historii lidstva. Léčení pomocí nerostů sahá až do starověku a dříve bylo naprosto běžné u všech vyspělých kultur. Léčitelé ve starém Egyptě, Číně, Japonsku i u nás používali sílu kamenů k vyrovnávání disharmonie v lidském těle. celý text

Oleje prospěšné našemu zdraví

Oleje prospěšné našemu zdraví Rostlinné oleje se díky svým chuťovým vlastnostem, a v případě panenských olejů i příznivým účinkům na náš organismus, staly nedílnou součástí naší kuchyně. Rostlinné tuky se nacházejí především v semenech a plodech. celý text

Jak vyzrát na kocovinu

Jak vyzrát na kocovinu Závěr roku se blíží a většina z nás se připravuje na bujaré oslavy. Aby nám alkohol skutečně jen otevřel cestu k dobré náladě, musíme při jeho konzumaci dodržovat určitá pravidla. A pokud se náležítě připravíte, můžete zmírnit následny kocoviny. celý text

Diskuse k článku

19.10.2019 17:56 | Dana Tihelkova

Schanim minisiston Ostrava. Má někdo na prodej?...

19.10.2019 17:45 | Elemi

Nabidnete....

19.10.2019 16:59 | Rosales

Good Day Everyone. Do you need an urgent loan? Apply with my company immediately if you are in need of an urgent loan, because we offer the best loan service worldwide. Do you need money to pay bills? Do you need a loan to start up a new business? Do you have unfinished project at hand due to ...

19.10.2019 16:11 | Martina

Dobrý deň, kúpim kvapky Tramal, Tralgit ale na dobierku. ...

19.10.2019 15:30 | Andrej

napíšte mi prosím Panopticon1998@protonmail.com...

19.10.2019 15:19 | Jana

Koupim MDMA, Praha...

19.10.2019 15:02 | Andrej

Kúpim Diazepam 10 mg, len seriózne jednanie prosím kontakt mailom Panopticon1998@protonmail.com...

19.10.2019 14:33 | Dames Emort

Ăäĺ çŕęŕçŕňü ńĺáĺ ëó÷řčĺ ńňĺęë˙ííŕ˙ ëĺńňíčöŕ â âŕřó ęâŕđňčđó...

celkem 5 | poslední 21. dubna 2008 12:22:11

21.04.2008 12:22 | Hana

Dobry den, ziji v cizine a byl lekari zjisten vred na dvanacterniku (nicmene na Gastroskopii jsem jeste nebyla). Predepsali mi leky, ktere by mi me... zobraz diskusi

04.03.2008 10:19 | lauri

Včera mi zemřela blízká osoba ne prasknutí vedu.....muž 40 let....doma necekane...zajimayl by me priznaky jake jsou... zobraz diskusi

25.05.2007 18:50 | Kačuška

moc vám promsím poradte mi co mám jíst , jak mi dnes zjistili žaludeční vředy a ještě mám od malička cukrovku , moc vám prosím pořádte mi , spozdravem... zobraz diskusi

25.05.2007 17:11 | Kačuška

chci se zeptat,co konzumovat, když trpím cukrovkou píchám si inzulín a ještě ke všemu mám žaludeční vředy ,co jíst. Poraďte prosím díky K.... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama