Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Žaludeční vředy provází bolest

Přibližně každý desátý člověk trpí vředy žaludku nebo dvanáctníku. Vřed je narušení nebo změna na sliznici nebo kůži, jež může vzniknout v kterékoli části lidského těla. Pokud se takové narušení objeví v oblasti žaludku, mluvíme o žaludečním vředu, jestliže se objeví na dvanáctníku, jde o vřed dvanáctníkový.

Oba typy vředů se někdy označují společným názvem peptické vředy. Zatím přesně nevíme, proč někteří lidé jsou ke vzniku peptických vředů náchylnější než jiní, ale víme, že problém souvisí s nadměrnou produkcí žaludeční kyseliny. Kyselina v kombinaci s trávicím enzymem rozleptává žaludeční stěny.

Zrádný mikrob

V roce 1983 dva australští lékaři uveřejnili zprávu, že se jim z okolí vředu podařilo vypěstovat bakterii Helicobacter pylori, jež je dnes označována jako jedna z hlavních příčin onemocnění. Volná kyselina chlorovodíková a Helicobacter pylori naruší sliznici žaludku a vznikne vřed. Aby vznikl vřed, jsou ale zapotřebí i další nepříznivé faktory:

  • Nadměrné pití piva, vína nebo tvrdého alkoholu, zejména pak na prázdný žaludek.
  • Dlouhodobý stres, při němž se zvyšuje produkce žaludečních kyselin.
  • Častá konzumace kořeněných, pálivých a těžce stravitelných jídel.
  • Příčinou mohou být běžné léky, jako je acylpyrin, léky používané při léčení kloubních nemocí a dlouhodobé užívání kortikosteroidů u revma, alergií, ekzémů, po transplantacích.
  • Ačkoliv kouření samo o sobě vznik vředů nezpůsobuje, nikotin obsažený v tabáku jejich stav zhoršuje a komplikuje léčení.
  • Lidé s krevní skupinou 0 mají bohužel větší šanci, že se u nich peptické vředy objeví, než lidé s jinými krevními skupinami.

Dvanáctníkové vředy

Symptomy žaludečních a dvanáctníkových vředů jsou podobné, ale v současné době jsou dvanáctníkové vředy dva až třikrát častější než vředy žaludeční. Vyskytují se nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. V minulosti s převahou u mužů, dnes také u velkého počtu žen a výjimkou nejsou ani děti.

Bolesti se dostaví asi 2 hodiny po jídle, nad pupkem nebo vpravo od pupku. Bolest zpravidla přichází v periodách trvajících týdny či měsíce a často se objevuje po jídle. Nicméně bolest se může objevit i v noci, kdy její příčinou není jídlo. Někdy se může lékař domnívat, že jde o potíže se žlučníkem. Někteří postižení udávají zvracení spojené s úlevou. Celkově jsou pacienti unavení a spaví.

Žaludeční vředy

Vyskytují se rovnoměrně mezi muži a ženami, 80-90% pacientů má v žaludku helikobakterii. Na rozdíl od dvanáctníkových vředů nemají nemocní příliš velkou chuť k jídlu.

I když si žaludeční vředy spojujeme s bolestmi břicha, mnohem častěji se projevují trávicími problémy, jako jsou nevolnost, zvracení, předčasná sytost.

Vředy se vyskytují nejvíce na jaře a na podzim. Je překvapivé, že asi desetina pacientů nemá žádné klinické obtíže a vředy se odhalí náhodou při vyšetření, nebo když proděraví sliznici a dojde ke krvácení do zažívacího traktu. U starších lidí nemusí mít žaludeční vřed žádné příznaky! Totéž platí pro vředy, které vzniknou při nadměrném užívání léků proti bolesti.

Vředová choroba může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Nejzávažnější je takzvané prasknutí vředu. Vyžaduje neodkladně operativní zákrok. Tkáň žaludeční stěny totiž začne odumírat a žaludeční obsah pronikne do břišní dutiny.

Vředy a děti

Bolesti břicha u dětí není radno podceňovat, pediatři doporučují vyhledat pomoc vždy, když si dítě stěžuje na bolest břicha déle než dva dny.

Chronická vředová choroba není raritou ani u školních dětí a dospívajících. Za nejčastější důvodu odborníci považují kromě dědičnosti zátěž, strach, stres, tělesné vyčerpání. U malých dětí bychom si měli dávat pozor na opakované neurčité bolesti břicha, nechutenství, nevolnost a zvracení. Akutní žaludeční vřed se může vytvořit i u novorozence.

Vyšetření

Při podezření na vředové onemocnění se provádí endoskopické vyšetření. Do žaludku a dvanáctníku se ústy zasune tenká ohebná sonda s optikou, takže lékař si může pečlivě prohlédnout sliznici. Prokázaný vřed se pak léčí hlavně léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin. Pokud je oblast vředu infikována Helicobacterem pylori, dostanete navíc i antibiotika. Nezbytná je změna životního stylu.

Pobyt v nemocnici je nutný jenom při krvácení, s ním spojené chudokrevnosti nebo jiných komplikacích. Pacient však musí dodržovat léčebnou životosprávu, která se nijak neliší od běžných zásad zdravého životního stylu. Jídlo je třeba si rozdělit do pěti denních dávek tak, aby přestávka mezi jednotlivými jídly byla nanejvýš tři hodiny. Nesmíme zapomenout na dostatečný příjem tekutin, aktivní odpočinek a alespoň sedmihodinový spánek.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Oleje prospěšné našemu zdraví

Oleje prospěšné našemu zdraví Rostlinné oleje se díky svým chuťovým vlastnostem, a v případě panenských olejů i příznivým účinkům na náš organismus, staly nedílnou součástí naší kuchyně. Rostlinné tuky se nacházejí především v semenech a plodech. celý text

Jak vyzrát na kocovinu

Jak vyzrát na kocovinu Závěr roku se blíží a většina z nás se připravuje na bujaré oslavy. Aby nám alkohol skutečně jen otevřel cestu k dobré náladě, musíme při jeho konzumaci dodržovat určitá pravidla. A pokud se náležítě připravíte, můžete zmírnit následny kocoviny. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Stravovací návyky a my

Stravovací návyky a my Starověké přísloví nám říká : „Jsi to, co jíš, piješ a myslíš si.“Výživa velkou měrou ovlivňuje, jak vypadáme, jak se cítíme a jaký podáváme výkon, zda máme dobrou náladu a jsme aktivní. Návrat k přírodě je v současné hektické době všeobecným trendem. celý text

Kůže a kožní nemoci

Kůže a kožní nemoci Kůže je nejen náš ochranný obal, ale také odděluje vnitřní prostředí našeho organismu od vnějšího. Váha kůže je zhruba 4-4,5 kg a tloušťka kolísá mezi 1-4 mm. celý text

Diskuse k článku

15.09.2019 05:48 | Marky

Rada bych koupila cokoliv od Zolpinoxu i ve stovkovem baleni..prace ve sluzbavlch.dik...

15.09.2019 00:40 | Rafael

Elicea, Citalec, Cipralex, Sertralin, Zoloft. Cena dohodou, nejspíš jak v obchodu. max 2 platá, nepotrebuji moc....

15.09.2019 00:12 | Bravia

Mám zájem. Napište cenu a dodací podmínky. Mohu přijet...

15.09.2019 00:00 | Kristián

Dobrý den, koupím Eliceu 10mg...

14.09.2019 22:13 | Mam

Tramal 200mg tramal 100mg pište na LekyOsobne1@seznam.cz...

14.09.2019 20:46 | Emma

Ahoj, v Praze, prosím jen osobni předání. Vyměním za dárkový koš lahudkovych salamu, boty Adidas, karton Lucky Strike, you name it....

14.09.2019 20:29 | Dana

Koupím 2 krabičky neurolu 1mg, Ostrava nebo Havířov.Osobne, či dobírkou. ...

14.09.2019 20:19 | Jana

Koupim Ritalin, Praha...

celkem 5 | poslední 21. dubna 2008 12:22:11

21.04.2008 12:22 | Hana

Dobry den, ziji v cizine a byl lekari zjisten vred na dvanacterniku (nicmene na Gastroskopii jsem jeste nebyla). Predepsali mi leky, ktere by mi me... zobraz diskusi

04.03.2008 10:19 | lauri

Včera mi zemřela blízká osoba ne prasknutí vedu.....muž 40 let....doma necekane...zajimayl by me priznaky jake jsou... zobraz diskusi

25.05.2007 18:50 | Kačuška

moc vám promsím poradte mi co mám jíst , jak mi dnes zjistili žaludeční vředy a ještě mám od malička cukrovku , moc vám prosím pořádte mi , spozdravem... zobraz diskusi

25.05.2007 17:11 | Kačuška

chci se zeptat,co konzumovat, když trpím cukrovkou píchám si inzulín a ještě ke všemu mám žaludeční vředy ,co jíst. Poraďte prosím díky K.... zobraz diskusi


© Doktororonline.cz | Reklama