Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Relaxaci si musíme umět vychutnat

Chcete dosáhnout duševního klidu a pohody? Zapomeňte na adrenalinové sporty a zaměřte se na meditaci. Uvolníte se a nabijete pozitivní energií. Nebudete k tomu tolik potřebovat - důležité je, abyste cvičili na klidném a příjemném místě.

Zkuste meditaci

Zen je forma buddhismu, která se z Číny dostala do Japonska, kde se rozvinula naplno.  Meditace je zvláštní forma soustředění, kdy je mysl osvobozená od tělesného vědomí a rušivých myšlenek a je plně soustředěná na vnitřní já. Smyslem meditace je uvědomění si sebe sama. Vede k odpoutání od zbytečných starostí a k navození určité spokojenosti s vlastním tělem a vlastním jednáním.

Najděte si nějaké klidné místo - tmavé není vhodné, nejlepší je střední osvětlení. Ideální je denní světlo. Cvičte pokud možno každý den ve stejnou dobu. Začít byste měli s patnácti až dvaceti minutami a postupně si přidávejte.

K tomu, aby cvičení probíhalo správně, potřebujete zvládnout základní meditační polohu, což je sezení. Ze začátku budete asi potřebovat židli, ta je vhodná pro všechny, kdo mají ztuhlé svaly a klouby. Musíte sedět s vyrovnanými zády, ramena tlačte dolů, hlavu mějte vzhůru. Ruce jsou složené v klíně, pravá pod levou a dlaně by měly směřovat nahoru. Naučit se správně sedět není vůbec jednoduché. Při meditaci můžete také ležet na zádech, ale nemusíte. Někdo by se v takové poloze necítil dobře, takže by meditace sama o sobě ztratila smysl. Pak je dobrá například poloha střelce, kdy ležíte na boku, máte ruku pod hlavou, spodní nohu nataženou a vrchní pokrčenou. Zaujmout pohodlnou polohu, ve které vydržíte dvacet minut meditovat, bude asi dost náročné, ale pokud vytrváte, určitě ji najdete.

Zkuste na nic nemyslet - to je umění zenu, naučit se soustředit a vypnout. V praxi zenu se užívá jako základní prvek dech. Důležité je správně sedět a sledovat dýchání. Možná to bude opravdu obtížné, ale i když se vaše myšlenky rozutečou, přiznejte si to, ale pak se zase vraťte ke kontrole dýchání. Soustřeďte se na svůj dech - představujte si, že vdechujete jen to pozitivní, zatímco s každým výdechem se z vás dostává to špatné.

Koupel nikdy nezklame

Je všeobecně známo, a navíc vědecky dokázáno, že koupel ve vaně má vynikající relaxační účinky na svaly i celé tělo. Voda však nesmí být příliš horká. Měla by mít jen o jeden až dva stupně více, než je teplota vašeho těla. tedy kolem 38 stupňů. Příliš horké koupele se nedoporučují především kardiakům. V ozdravné lázni nezůstávejte déle, než je potřeba. Koupel by měla trvat 10, maximálně 15 minut. Delší než dvacetiminutový pobyt v horké vodě může uškodit. Příliš vyčerpá organismus a také zbytečně vysuší pokožku. Horkou koupel si dopřejte jen jako první pomoc při nachlazení. Při chřipce a zvýšené teplotě ji odborníci nedoporučují. Organismus by se zbytečně přehřál a unavil.

Pokud zrovna nejste příznivcem pěny, můžete do koupele přidat aromatický olej nebo sůl, přičemž té klasické vřídelní čím dál tím silněji konkuruje mořská. Slaná voda příznivě působí na krevní oběh a podporuje látkovou výměnu. Slanou koupel je nejlepší si dopřát těsně před spaním. Natočte si do vany teplou vodu a rozpusťte v ní přiměřené množství soli. Nejlepší je sůl z Mrtvého moře nebo sůl obohacená o hořčík. Ale podobného účinku dosáhnete i s mořskou solí, kterou požíváte v kuchyni, či obyčejnou kamennou solí s jódem.

Další variantu představuje koupel ze sušených bylinek. Několik minut je vařte ve třech až čtyřech litrech vody, opatrně přeceďte a vlijte do koupele. Druhou možností je, že rostlinky vložíte do plátěného pytlíku a zavěsíte přímo do přitékající horké vody. Které si vybrat?

  • Levandule má uvolňující, čisticí a dezinfekční účinky, je velmi aromatická, proto jí stačí malé množství. Hodí se pro normální a nečistou pleť.
  • Heřmánek zklidňuje podrážděnou pokožku a napomáhá hojení poranění. Pleť však může vysušit, a proto ji po koupeli raději promažte.
  • Meduňka má uklidňující účinky, zmírňuje nervové podráždění, pomáhá při nespavosti a stresu. Je vhodná pro suchou a citlivou pleť.

Obecně se dá říci, že perličková koupel slouží k celkovému uvolnění a je vhodná pro relaxaci, zatímco hydromasážní povzbuzuje a je určena k protažení svalů po sportu.

Hydromasáž umí:

  • Hloubkově prohřát organismus.
  • Uvolnit a protáhnout svaly.
  • Odstranit stres.
  • Ulevit při bolestech zad.
  • Zmírnit svalové bolesti a křeče.
  • Zlepšit prokrvení orgánů, svalů a pokožky.

Po každé hydromasáži je třeba tak 30 minut odpočívat.

Když vám relaxace ve vaně nevyhovuje, zkuste horkou koupel nohou. Prokrví nejen chodidla, ale i oblast nosohltanu. V případě nohou si můžete dopřát i mnohem teplejší vodu. Přidejte sůl, dvě až tři kapky éterického oleje nebo bylinkový odvar. Nakonec nohy natřete výživným krémem a jemně promasírujte.

Uvolňující tělový zábal

Tato báječná kúra začíná peelingem mořskou solí, který odstraní nečistoty, odumřelou kůži a rozproudí krev. Po sprše se znovu pohodlně uložíte, uvolníte a necháte se namasírovat teplým aromatickým olejem, pomalu nalévaným na kůži. Pak je vaše tělo potřeno teplou maskou obsahující byliny a koření, která nejen vyživuje a zvlhčuje pokožku, ale také pomáhá odstraňovat bolest ze svalů a kloubů. Zabalí vás do teplé deky, pod kterou maska působí ještě lépe.  Po závěrečné sprše vám terapeutka natře tělo zvlhčovacím mlékem, po němž bude vaše pokožka voňavá a sametově hebká.

Horký olej používali už Egypťané

Oleje se sice k masírování používají běžně, ale nebývají zahřáté na 36 až 40°C. Právě díky této teplotě se však dokonale vsáknou do kůže, navíc teplo tlumí stres a svalové napětí.

Jde o tradiční masáž, kterou si užívali už starověcí Egypťané, po nich Římané a následně i obyvatelé Číny a Indie, kde se praktikuje v různých podobách dodnes.

Sami si vyberete esenciální olej, který terapeutka přidá do směsi přírodních olejů lisovaných za studena. Pak vás uloží na anatomicky tvarovaný vyhřátý stůl, navlhčí vaše tělo teplou vodou a přes ruku nechá na kůži stékat nahřátý olej, který jemnými tahy vmasíruje do pokožky. Začíná na zádech, pokračuje přes břicho, dekolt až k rukám. Po půlhodinové masáži vás čeká ještě půlhodinová relaxace, během níž kůže díky teplu dokonale zpracuje načerpané živiny.

Zhluboka dýchat

Oxygenoterapie má jiný efekt než pobyt na čerstvém vzduchu. Nejde o náročný proces: na obličej dostanete masku, do které vám pustí obohacený kyslík, který půl hodiny na lůžku vdechujete. Zatímco kyslík načerpaný během hodinové procházky zpracuje tělo ihned a unaví se, po 30 minutách inhalování povzbudivé směsi byste se měli cítit svěží dlouho. Tento kyslík se totiž snadněji váže na červené krvinky, a rychleji regeneruje tělo. Trápí-li vás únava dlouhodobě, lékař vám po vstupním vyšetření, které zahrnuje krevní test, doporučí, jak často byste si měli pro svou dávku kyslíku zajít. Oxygenoterapie není vhodná například u epilepsie či při zvýšené činnosti štítné žlázy. Tato terapie se k nám dostala z USA, kde je docela běžné, že se znavení lidé chodí nadýchat kyslíku.

Smích jako relaxace?

I odborníci se kloní k názoru, že smích je dobrým lékařem. Uvolňuje svaly, zvyšuje tepovou frekvenci a zásobení krve kyslíkem, což podporuje krevní oběh. Smích také zvyšuje práh bolesti, posiluje svaly bránice a břicha a současně pálí kalorie. Smích se stal součástí léčebných metod v mnoha zemích světa. A že je léčba smíchem, brána vážně, o tom svědčí i to, že má už i svůj název - gelototerapie. Čím budete veselejší, tím bude vaše tělo lépe bojovat nejen s infekcemi, ale taky s nepohodou a smutkem. Smích dokáže přeladit náš organismus na jiné, pozitivní emoce a zahájit tak léčebný proces.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Správné stravování

Správné stravování Nezáleží pouze na tom, co jíme, ale také jakým způsobem jíme. Bohužel je dnešní doba velice uspěchaná a děti snídají málo nebo vůbec, manažeři zhltnou v polední přestávce jídlo z rychlého občerstvení a večer se často večeří u televize. Nikdo se nediví tomu, že tolik lidí poobědvá někde ve stoje a pak zase spěchá pracovat. celý text

Zápal plic u dětí

Zápal plic u dětí Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění, které může vzniknout v důsledku dýchacích potíží. Na vzniku zápalu plic se podílí bakterie, viry a plísně. Toto onemocnění si tedy dítě nemůže přivodit jen z nachlazení, promočení apod., jedná se totiž o onemocnění, které je nakažlivé. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka? S příchodem chladného počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie. Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž. Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. celý text

Líbání je zdravé

Líbání je zdravé Polibek v určité formě znají i opice, a tak není divu, že je rozšířen téměř po celém světě. Polibky jsou barometrem partnerského vztahu. Začínající mileneckou krizi prozradí nejdříve právě polibek. Pro manžele je totiž lehčí se milovat než se líbat. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama