
Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.
Nejčastějšími příznaky nachlazení jsou kýchání, vodová rýma, ucpaný nos, bolesti v krku, ke kterým se občas mohou přidružit i bolesti hlavy, horečka, kašel či dokonce bolesti uší. Na nachlazení neexistuje očkování. Platí na ně teplo, horký čaj, dostatek vitaminů. Čerstvý vzduch uzdravení uspíší, ale průvan mu škodí. V prvních dnech nachlazení raději zapomeňte na mléko. Podporuje totiž tvorbu hlenu, a tak by vám ve vašem léčení nepomohlo.
Může se zdát, že virů je kolem nás stále víc, ale není to pravda. Překvapivě je jich tu stejný počet jako v minulosti. Ovšem obrovský nárůst lidí na této planetě a životní styl ulehčují přenos viru a jeho šíření.
Jenom vlastní imunitní systém je schopen zbavit tělo škodlivých virů. První překážkou při jejich vstupu do těla jsou sliznice dýchacích cest a mandle. Pokud nevítaného návštěvníka zvládnou, vydají signál k tvorbě protilátek, které si s viry poradí definitivně. I když to nějaký ten den trvá. Tři dny na náš organismus viry útočí, další tři dny ho intenzivně trápí a další tři dny příznaky nemoci postupně ustupují.
Útok miniaturních záškodníků poznáte podle nepříjemných, ale zpravidla ne nebezpečných příznaků, jako jsou bolest v krku, rýma, kašel, často i dva tři dny trvající zvýšená teplota. Léčba spočívá v mírnění příznaků analgetiky, antipyretiky a léky proti bolesti snižujícími zároveň teplotu. Důležité je také dodržování klidu na lůžku. Průběh nemoci je obvykle bez komplikací, antibiotika při běžném virovém nachlazení léčbu nezkracují, působí pouze na bakterie.
Podobná onemocnění nazýváme také nemocemi z nachlazení. Způsobuje je některý z více než 200 rozličných virů. Nejčastěji jde o rinoviry, které vyvolávají především zánět horních cest dýchacích.
Existuje přes 200 různých virů, které způsobují normální rýmu (v porovnání se třemi nebo čtyřmi způsobujícími chřipku), z nichž většina se nazývá nosní viry (rhinoviruses). Viry nachlazení a chřipky se většinou přenášejí vzduchem jako kapénky, které jsou někým vydechnuty nebo vykýchnuty.. Vir způsobující nachlazení se může dostat do našich horních cest dýchacích nosem a očima.
Ochlazení těla nemá vliv na to, zda chytnete virózu či nikoliv. Studie dokázaly, že lidé, kteří byli vystaveni nízkým teplotám, nejsou o nic víc náchylnější k virózám v porovnání s lidmi, kteří byli v teple. Takže déšť, který nás zastihl venku, nemá s naším ucpaným nosem nic společného. V létě se kolem nás pohybuje jen třetina virů v porovnání se zimním obdobím. Lékaři vždy očekávají vlnu podzimních viróz v listopadu a poté se spustí prosincové až lednové chřipky.
Kašel se rozvine náhle a vyvolává podráždění průdušnice, velkých průdušek nebo pohrudnice. Na jeho vzniku se může podílet množství virů nebo bakterií. Následkem je pak hromadění sekretu a hlenů způsobujících kašel, který se může i zhoršovat, pokud jsou hleny infikovány. Při zakašlání dochází k dočasnému zvýšení tlaku v plících a s jeho pomocí dojde k vykašlání hlenu ústy.
Ale pozor, aby se z akutního kašle nestal chronický. Za chronický je považován ten, který se vrátí za dva roky po sobě a trvá zhruba tři měsíce. Suchý nebo dráždivý kašel není vyvolán zvýšeným množstvím hlenu, může tedy vzniknout v každém úseku dýchacích cest na začátku zánětu nebo jako důsledek jakéhokoli jiného dráždění.
V místnosti, kde je nemocný, se doporučuje používat zvlhčovač vzduchu nebo přikládat mokrý ručník na topení. Výpary s obsahem heřmánkové silice, kuchyňské soli, máty, tymiánu nebo např. eukalyptu, příjemně uvolňují dutiny a pomohou tak zmírnit nepříjemnosti s ucpaným nosem, zmírní i případné bolesti hlavy.
Vyplachujte si nos vlažným slaným roztokem – pro někoho to může být nepříjemné, ale je to účinné a osvědčené – splaskne vám rychleji sliznice, lépe se dýchá a snáze se zbavíte rýmy. Rozhodně se vyvarujte mléka a mléčných výrobků, cukru a všech potravin s obsahem cukru, výrobků z bílé mouky a plynotvorných potravin (kapusta, zelí, květák, fazole).
Přesušená sliznice potřebuje pořád zvlhčovat, vhodné jsou bylinkové, ovocné čaje, minerální vody bez bublinek, ředěné džusy. Nezapomeňte na česnek a cibuli, ty mají protizánětlivé účinky a česnek je dokonce přírodní antibiotikum. Čaj s medem, skořicí a hřebíčkem zahřeje, posílí a zlepší dýchání.
Chřipku nikdy nepodceňujte, přibližně 140 osob z každého milionu obyvatel každoročně na chřipku zemře. Jedinou prevencí proti chřipce je očkování. Na rozdíl od většiny ostatních infekčních chorob a k naší velké smůle prochází virus chřipky neustálými změnami. Právě ty jsou odpovědné za téměř zázračnou schopnost viru proniknout navzdory všemu do lidského těla.
Avšak také to znamená, že virus, který způsobil epidemii chřipky jeden rok, není totožný s virem chřipky, která nás postihne v roce příštím. Proto se k výrobě očkovací látky používá každý rok vždy aktuální kmen viru, z čehož vyplývá, že na rozdíl od jiných očkování, která stačí absolvovat jednou za život, je pro ochranu proti chřipce nutné nechat se očkovat každý rok znovu. Vakcína proti chřipce je velmi levná a stojí kolem 200 korun.
Nebojácnými pomocníky při vašem zápolení s chřipkou jsou některé vitaminy a minerální látky – bolest svalů zmírní vápník s hořčíkem, na bolest v krku zabírá zvýšený přísun zinku a vitamin C, který se infekce nebojí. Je třeba zdůraznit, že antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze. Antibiotika mají smysl jen při komplikacích, které způsobily bakterie. Protože se při horečce každý člověk hodně potí, nezapomínejte organismu pravidelně doplňovat ztracené tekutiny.
Rozhodně s nástupem do práce nepospíchejte, nedoléčená chřipka může vést k nepříjemným zdravotním komplikacím. Pokud bolesti v krku ani po několikadenní léčbě neustávají a nemůžete ani pořádně polknout, může jít o akutní zánět krčních mandlí, tedy angínu.
celkem 1 | poslední 28. ledna 2007 20:46:51
Na nachlazení, chřipku nebo angínu je výborný KORDYCEPS - funguje i na streptokoky a stafylooky.Už 2 roky si ho kupuju na http://www.bady.cz Na podzim... zobraz diskusi