Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Pokožka potřebuje po koupeli péči

Patříte mezi milovníky vody ve všech jejich podobách? Pravidelně jezdíte k moři, často navštěvujete bazén a těšíte se na večerní relaxaci ve vaně? Koupeme se, plaveme a několikrát denně se sprchujeme, což zvyšuje riziko dehydratace pleti. Proto musíme pleti i vlasům dopřát zvýšenou péči.

Milovníci bazénu

Po plavání v bazénu je velmi důležité důkladně se osprchovat, protože na pokožce zůstává chlór. Jestliže ho nesmyjete, zůstává na pokožce a ta pak nepříjemně svědí. Na ošetření těla se doporučuje použít krém s AHA ovocnými kyselinami, abychom se zbavili všech mrtvých buněk zanechaných působením chlóru.

AHA kyseliny odstraní odumřelé buňky z povrchu, a tím kůži rozzáří. Olupovacím efektem se zahladí různé nerovnosti kůže. Ovocné kyseliny zvyšují tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové, která dodává pokožce vodu a je v mnoha hydratačních přípravcích. Krémy a mléka, které ji obsahují, vytvoří na pleti jemný film, zvlhčí ji a zároveň zabrání vysoušení.

Nezapomeňte na vlasy

Chlór vlasy vysušuje a zesvětluje. I malé množství chlóru dokáže vlasy drasticky vysušit a změnit jejich barvu. Odborníci doporučují před skokem do vody vlasy namočit, ale ještě lepší je nanést na ně směs vody s kondicionérem. Vlasy jsou totiž jako“houba“, pokud už jsou nasáklé vodou a kondicionérem, nemohou absorbovat chlór.

Pozor na tvrdou vodu

Ve tvrdé vodě jsou rozpuštěny minerály, jako např. vápník a hořčík. Čím víc minerálů voda obsahuje, tím je tvrdší. Koupete-li se v tvrdé vodě, směs minerálů a mýdla se usazuje na pokožce. To vyvolává její podráždění a svědění. Musíte použít silnější mýdlo, což ovšem pokožku ještě víc vysušuje. Po mytí v takové vodě je bezpodmínečně nutné používat hydratační pleťové mléko.

Pokud si v tvrdé vodě myjete vlasy, jsou zplihlé a nelesknou se. Zkuste použít více šamponu při mytí nebo použít speciální pročišťující šampony. Nežádoucím účinkům tvrdé vody můžete předejít přidáním několika kapek citrónové šťávy nebo použijte kyselinu askorbovou (špetka na jeden litr vody).

Blahodárné moře

V mořské vodě se nacházejí stejné minerální a stopové prvky jako v lidském krevním séru, například draslík, hořčík, železo. I proto je pravidelné koupání v mořské vodě opravdovým lékem pro náš organismus. Mořská voda působí na přetížené svaly, kosti, klouby, posiluje imunitní systém. Má příznivý účinek na alergie, revmatické choroby, neplodnost a především kožní problémy. Obsahuje totiž hořčík, který pomáhá pokožce vytvářet si zásoby soli a následně vázat vlhkost. Díky tomu se pleť tak rychle nevysuší.

Nicméně příliš dlouhý pobyt ve slané vodě může i zdravou pleť značně vysušit a podráždit, proto je po každém koupání třeba omýt se čerstvou sladkou vodou. Není-li na pláži sprcha, noste s sebou láhev s vodou na opláchnutí celého těla. Pak naneste na pokožku ochranný prostředek proti slunci, i když jste před tím použili voděodolný přípravek. Hustý krémový ochranný prostředek vás ochrání před sluncem a zároveň působí jako hydratační prostředek, pokožku zvláčňuje a brání jejímu vysoušení.

Doporučuje se používat krémy a mléka s panthenolem, který příznivě ovlivňuje metabolismus pokožky. Má vynikající schopnost vázat v pokožce vlhkost. Tím přispívá k omlazování a vitalizaci pleti. Oddaluje tvorbu vrásek. Panthenol proniká do hlubokých vrstev pokožky a stimuluje tam tvorbu nových buněk a pigmentu. Zklidňuje podrážděnou pleť.

Sůl a vlasy

Pokud budete v moři trávit více času a k tomu se přidá slunce, vlasy se vysuší a zesvětlají. „Křupavost“ vlasů po vykoupání způsobuje pouze sůl, která je obalí. Vlasy vypadají hustší a sůl se z nich bez problémů vymyje. Dobrou ochranou je speciální olej na vlasy. Ještě lepší je použít speciální kondicionér s ochrannými účinky proti slunci. Přidejte ho do láhve s vodou a při dlouhém pobytu na pláži si občas smočte hlavu.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Jak vyzrát na kocovinu

Jak vyzrát na kocovinu Závěr roku se blíží a většina z nás se připravuje na bujaré oslavy. Aby nám alkohol skutečně jen otevřel cestu k dobré náladě, musíme při jeho konzumaci dodržovat určitá pravidla. A pokud se náležítě připravíte, můžete zmírnit následny kocoviny. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Základní péče o nohy

Základní péče o nohy Celý vývoj nohou byl zaměřen k pohybu a měly by mu také sloužit, a proto bychom našim nohám měli věnovat dostatečnou pozornost. Jednou z nepříjemností, která nás může pozlobit je zarůstající nehet. K této situaci může dojít v důsledku deformace nervové ploténky. Nejčastěji si zarůstání nehtů způsobíme sami nesprávným zastřiháváním. celý text

Trápí vás hyperhydróza?

Trápí vás hyperhydróza? Pocení je sice zcela přirozená věc, protože organismus si tak zajišťuje termoregulaci, ale jestliže sekrece potu přesáhne určitou hranici, může být tato situace velice nepříjemná. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama