Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Stravovací návyky a my

Starověké přísloví nám říká : „Jsi to, co jíš, piješ a myslíš si.“Výživa velkou měrou ovlivňuje, jak vypadáme, jak se cítíme a jaký podáváme výkon, zda máme dobrou náladu a jsme aktivní. Návrat k přírodě je v současné hektické době všeobecným trendem.
Postupně se rozrůstá trh s potravinami pro zdravou výživu a stále se nám nabízí velké množství různých potravinových doplňků. Do podvědomí lidí se dostává poznatek, že zdravá strava s rozumnými stravovacími návyky může zabránit nebo dopomoci k vyléčení mnohých chorob. Průmyslně zpracovatelné potraviny se nahrazují jednodušší, přírodní potravou.

Co to znamená biologická výživa

Biologická výživa je přírodní a zdravý způsob stravování, který je doplněný o vitamíny a minerály. Znamená to také pěstování a konzumaci potravin s co nejvyšším obsahem živin. Biologická výživa nás neomezuje k tomu, abychom se omezovali pouze na jednotvárnou stravu. Jedná se o způsob, jakým optimálním množstvím živin zasytíme naše tělo a kontaminace organismu přitom byla minimální. V praxi to tedy znamená jíst hlavně mnoho rozmanitých přírodních potravin v syrovém stavu a jíst méně tepelně upravované pokrmy.

Které potraviny jsou vhodné?

Doporučuje se jíst všechny přírodní potraviny - ovoce, zelenina, luštěniny, ryby, mléčné výrobky. Chléb bychom měli konzumovat především celozrnný, rýži neleštěnou – hnědou. Jako sladidlo je vhodné malé množství sorbitu, sladový cukr nebo med. Zásadně je nutné se vyhýbat bílému cukru a bílé mouce, a to platí také i o konzervovaných potravinách.Ty mají velmi málo živin a obsahují nebezpečné chemikálie.

Je také důležité vzít v úvahu, že každý člověk má individuální metabolické a biologické procesy. Je proto nutné, aby výživa byla uzpůsobena potřebám každého jedince, jeho životnímu stylu, dědičným onemocněním a popřípadě alergiím. Neměli bychom se tedy jen tak šablonovitě držet nějakých obecných diet.

Co je špatné na cukru?

Naše tělo potřebuje k trávení cukru některé vitamíny skupiny B a stopové prvky jako chrom a zinek, vlákninu a další živiny. Pokud občas sníme malé množství cukru tak nám to neublíží, ale při konzumaci většího množství dochází k vyčerpání zásob živin, které jsou užitečné pro náš organismus. Tím dochází k tomu, že se zvýší produkce inzulinu nad bezpečné hodnoty.

Nedostatek vitamínů skupiny B vede k nervozitě, poruše zažívání a celkové slabosti. Při nedostatku chromu vzniká kornatění cév a může dojít k infarktu myokardu. Cukr je také velkým spoluviníkem kvasinkových infekcí, kterými trpí hlavně ženy.Kvasinky ( Candida albicans) spolu s mikroby způsobující zánět mozkových blan a zubní kazy, jsou živeny cukrem.

Proč vznikají potravinové alergie?

Potravinové alergie vznikají jako důsledek špatně fungujícího imunitního systému. Výzkumy ukazují, že častými důvody alergií na potravu jsou nízká hladina žaludeční kyseliny a nedostatek trávicích enzymů. Také stres a hypoglykémie mohou ovlivňovat naši reakci na potraviny. V současné době je dětskými lékaři velice doporučováno kojení, které částečně chrání dětský organismus před alergiemi. Matky by měly začínat děti krmit vařeným jídlem pomalu, aby si děti mohly zvyknout na nové chutě.

Nejběžnější potraviny, které mohou být příčinou alergie :

  • kravské mléko
  • vejce, čokoláda
  • pomeranče, pšenice
  • kyselina benzoová
  • tavené sýry
  • vepřové a hovězí maso
  • tartrazin

Dá se zlepšit snášenlivost k potravinám, které způsobují nežádoucí reakci?

Abychom se vyhnuli nežádoucím účinkům některých potravin, je nejlepší jejich konzumaci omezit, nebo z jídelníčku zcela vypustit. Alergie mají různé stupně. Odolnost našeho těla můžeme zvýšit užíváním potravinových doplňků. Mnoho dietologů doporučuje proti alergiím vitamín C, B6, zinek vápník, vitamín E, kyselinu pantenoovou a vitamín A, D, B12 a B komplex. Alergie se projevují mnoha nepředvídatelnými příznaky a jejich léčba je obtížná, dlouhodobá a vyžaduje velkou trpělivost a vůli od nemocného. Je proto nesmírně důležité dodržovat přesné stravovací pokyny a doplňovat výše uvedené stopové prvky a vitamíny.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Trápí vás hyperhydróza?

Trápí vás hyperhydróza? Pocení je sice zcela přirozená věc, protože organismus si tak zajišťuje termoregulaci, ale jestliže sekrece potu přesáhne určitou hranici, může být tato situace velice nepříjemná. celý text

Největší dietní chyby

Největší dietní chyby Takřka denně běží v médiích reklamy o bezpracném hubnutí, zázračných pilulkách, účinných náplastích a mnoha jiných prostředcích, které nám slibují rychlé a bezpečné hubnutí. Ve většině případech jde pouze o to, rychle a snadno vylákat co nejvíce peněz z našich peněženek. Přebytečných kilogramů se můžeme trvale zbavit pouze změnou stravovacího režimu a adekvátním množstvím pohybu. celý text

Děti potřebují maso

Děti potřebují maso Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které mají být v přiměřeném množství zastoupeny ve stravě dětí. Bílkoviny jsou životně důležité pro růst všech buněk a svalů lidského těla. Maso má vysokou biologickou hodnotu a často přežívá zastaralý názor, že každodenní konzumace je pro růst a vývin dětí nezbytná. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama