Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Sportovní aktivity a těhotenství

Jestliže jste před těhotenstvím dlouhou dobu sportovaly a váš zdravotní stav to dovoluje, nemusíte se ani v průběhu těhotenství zříkat některých pohybových aktivit. Je ovšem zcela jasné, že své sportování musíte přizpůsobit svému tělesnému a zdravotnímu stavu.
V případě, že jste nebyly na pravidelný aerobní pohyb zvyklé, rozhodně není vhodné abyste právě v těhotenství se sportováním začínaly. Vždy naslouchejte svému tělu a své intuici, ta vám nejlépe řekne, co vám prospívá, a zapomeňte na přepínání a lámání nějakých rekordů.

Časté fyzické problémy v období těhotenství

Kromě větší únavy a nevolnosti trápí většinu nastávajících maminek bolesti páteře. Kvůli zvětšujícímu se bříšku se mění těžiště celého těla, a to právě vede k potížím s páteří. Je proto vhodné cvičit specifické cviky zaměřené právě na tyto partie. Velice užitečné je také procvičování nožní klenby, která důsledkem narůstání tělesné hmotnosti klesá. Neměly bychom také zapomenout na nošení kompresních punčoch, které zabraňují vzniku křečových žil.

Vhodné sportovní aktivity

Těhotenský tělocvik (těhobic) – Je vhodný pro každou budoucí maminku, protože v průběhu kurzu se seznámíte s průběhem porodu, naučíte se správně dýchat a relaxovat. Vhodnými cviky se zlepší vaše fyzická kondice a posílíte důležité svalové partie. Seznámíte se také s ostatními maminkami a nebudete se cítit osaměle.

Aqua aerobic – Jedná se o cvičení ve vodě. Můžete absolvovat kurz pro těhotné nebo absolvovat klasický aqua aerobic o nízké intenzitě. Spolu s plavání jde o vynikající pohybové aktivity, při kterých nádherně procvičíte celé tělo a narůstající kila vám nebudou na obtíž.

Balantes – Cvičení s malými míčky v pomalé intenzitě je zaměřeno na celkové posílení a zpevnění všech svalových partií. Začátečnice by měly tento druh cvičení zvolit jako poporodní aktivitu.

Cvičení na fitballech - Jedná se o cvičení na velkých míčích, dobře procvičuje páteř i klouby. Cvičení je nesmírně zábavné a zároveň účinné.

Chůze – Nejpřirozenější pohyb a aktivita, kterou volíme nejlépe na čerstvém vzduchu a v přírodě. Dělejte přestávky a nezapomeňte na pohodlnou obuv.

Jóga – Působí blahodárně na psychiku a naučí vás správně relaxovat a dýchat. Těhotenství je také vhodným obdobím k meditacím. Ženy, které se věnují józe mívají kratší a lehčí porod.

Aerobik pro těhotné – Cvičení je charakteristické nízkou zátěží a rychlostí a shoduje se s lekcemi P- classu. Choreografie neobsahuje skoky, výskoky ani otočky a švihové prvky.

Spinning – Jízda na speciálních trenažérech za doprovodu instruktora. Vhodná je jízda pomalé intenzity s malou zátěží. Žádné terénní nerovnosti vám sice nehrozí, ale dávejte si pozor na vydýchaný vzduch v tělocvičně.

Cvičení v šestinedělí

Cvičení po porodu je vhodné pro každou maminku a to i pro ty, které nesportovaly vůbec. Po porodu se postava téměř vždy trošičku změní a je důležité, aby vnitřní orgány opět našly své místo a získaly původní tvar. Důležité je posilování svalstva pánevního dna a postupné zatěžování břišních a hýžďových svalů. Cvičení určitě doplníme opět cviky na páteř a zádové svalstvo.

Zcela nevhodné sporty

 • tenis, squash
 • sjezdové lyžování
 • jízda na kánoi nebo kajaku, veslování
 • box, judo, taebo
 • potápění
 • vysoký aerobic
 • windsurfing

Na co byste neměly zapomenout

 • Nezapomeňte, že cvičení je pouze příjemným doplňkem a těhotenství je pro vás prvořadé.
 • Svůj zdravotní stav konzultujte vždy se svým lékařem.
 • Vyvážená strava, dostatek spánku a harmonie je to nejdůležitější, co právě potřebujete.
 • Možná budete mít pocit, že při cvičení nemáte žádné výsledky,ale po porodu bude návrat k původní postavě mnohem snadnější, než kdybyste necvičily.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Správné stravování

Správné stravování Nezáleží pouze na tom, co jíme, ale také jakým způsobem jíme. Bohužel je dnešní doba velice uspěchaná a děti snídají málo nebo vůbec, manažeři zhltnou v polední přestávce jídlo z rychlého občerstvení a večer se často večeří u televize. Nikdo se nediví tomu, že tolik lidí poobědvá někde ve stoje a pak zase spěchá pracovat. celý text

Děti a televize

Děti a televize Velká část dětské populace tráví svůj volný čas u svých počítačů nebo u televize. Děti jsou ovlivňovány reklamou na sladkosti, nápoje a chipsy a jiné podobné výrobky. Vědci již zvedají varovný prst a upozorňují, že nadměrné vysedávání u počítače u dětí ve věku od pěti do patnácti let zvyšuje riziko obezity, kouření a vysoké hladiny cholesterolu. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Žaludeční vředy provází bolest

Žaludeční vředy provází bolest Přibližně každý desátý člověk trpí vředy žaludku nebo dvanáctníku. Vřed je narušení nebo změna na sliznici nebo kůži, jež může vzniknout v kterékoli části lidského těla. Pokud se takové narušení objeví v oblasti žaludku, mluvíme o žaludečním vředu, jestliže se objeví na dvanáctníku, jde o vřed dvanáctníkový. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama