Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Sportovní aktivity a těhotenství

Jestliže jste před těhotenstvím dlouhou dobu sportovaly a váš zdravotní stav to dovoluje, nemusíte se ani v průběhu těhotenství zříkat některých pohybových aktivit. Je ovšem zcela jasné, že své sportování musíte přizpůsobit svému tělesnému a zdravotnímu stavu.
V případě, že jste nebyly na pravidelný aerobní pohyb zvyklé, rozhodně není vhodné abyste právě v těhotenství se sportováním začínaly. Vždy naslouchejte svému tělu a své intuici, ta vám nejlépe řekne, co vám prospívá, a zapomeňte na přepínání a lámání nějakých rekordů.

Časté fyzické problémy v období těhotenství

Kromě větší únavy a nevolnosti trápí většinu nastávajících maminek bolesti páteře. Kvůli zvětšujícímu se bříšku se mění těžiště celého těla, a to právě vede k potížím s páteří. Je proto vhodné cvičit specifické cviky zaměřené právě na tyto partie. Velice užitečné je také procvičování nožní klenby, která důsledkem narůstání tělesné hmotnosti klesá. Neměly bychom také zapomenout na nošení kompresních punčoch, které zabraňují vzniku křečových žil.

Vhodné sportovní aktivity

Těhotenský tělocvik (těhobic) – Je vhodný pro každou budoucí maminku, protože v průběhu kurzu se seznámíte s průběhem porodu, naučíte se správně dýchat a relaxovat. Vhodnými cviky se zlepší vaše fyzická kondice a posílíte důležité svalové partie. Seznámíte se také s ostatními maminkami a nebudete se cítit osaměle.

Aqua aerobic – Jedná se o cvičení ve vodě. Můžete absolvovat kurz pro těhotné nebo absolvovat klasický aqua aerobic o nízké intenzitě. Spolu s plavání jde o vynikající pohybové aktivity, při kterých nádherně procvičíte celé tělo a narůstající kila vám nebudou na obtíž.

Balantes – Cvičení s malými míčky v pomalé intenzitě je zaměřeno na celkové posílení a zpevnění všech svalových partií. Začátečnice by měly tento druh cvičení zvolit jako poporodní aktivitu.

Cvičení na fitballech - Jedná se o cvičení na velkých míčích, dobře procvičuje páteř i klouby. Cvičení je nesmírně zábavné a zároveň účinné.

Chůze – Nejpřirozenější pohyb a aktivita, kterou volíme nejlépe na čerstvém vzduchu a v přírodě. Dělejte přestávky a nezapomeňte na pohodlnou obuv.

Jóga – Působí blahodárně na psychiku a naučí vás správně relaxovat a dýchat. Těhotenství je také vhodným obdobím k meditacím. Ženy, které se věnují józe mívají kratší a lehčí porod.

Aerobik pro těhotné – Cvičení je charakteristické nízkou zátěží a rychlostí a shoduje se s lekcemi P- classu. Choreografie neobsahuje skoky, výskoky ani otočky a švihové prvky.

Spinning – Jízda na speciálních trenažérech za doprovodu instruktora. Vhodná je jízda pomalé intenzity s malou zátěží. Žádné terénní nerovnosti vám sice nehrozí, ale dávejte si pozor na vydýchaný vzduch v tělocvičně.

Cvičení v šestinedělí

Cvičení po porodu je vhodné pro každou maminku a to i pro ty, které nesportovaly vůbec. Po porodu se postava téměř vždy trošičku změní a je důležité, aby vnitřní orgány opět našly své místo a získaly původní tvar. Důležité je posilování svalstva pánevního dna a postupné zatěžování břišních a hýžďových svalů. Cvičení určitě doplníme opět cviky na páteř a zádové svalstvo.

Zcela nevhodné sporty

 • tenis, squash
 • sjezdové lyžování
 • jízda na kánoi nebo kajaku, veslování
 • box, judo, taebo
 • potápění
 • vysoký aerobic
 • windsurfing

Na co byste neměly zapomenout

 • Nezapomeňte, že cvičení je pouze příjemným doplňkem a těhotenství je pro vás prvořadé.
 • Svůj zdravotní stav konzultujte vždy se svým lékařem.
 • Vyvážená strava, dostatek spánku a harmonie je to nejdůležitější, co právě potřebujete.
 • Možná budete mít pocit, že při cvičení nemáte žádné výsledky,ale po porodu bude návrat k původní postavě mnohem snadnější, než kdybyste necvičily.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Vše okolo porodu

Vše okolo porodu Porod znamená pro každou ženu jedinečný citový zážitek. Z fyziologického hlediska mají však všechny porody podobný průběh.V průběhu gravidity dochází působením hormonálních změn k rozvolnění kostí a vaziva pánve i měkkých porodních cest, takže před porodem jsou dobře připraveny k průchodu plodu. celý text

Přitažlivost nejen zemská

Přitažlivost nejen zemská Co nás dělá pro druhé pohlaví přitažlivými? Kde se ukrývá to tajemství sex appealu? Vědci se nám snaží přiblížit některé záchytné body a teorie podle kterých údajně působíme na opačné pohlaví. celý text

Agresivita u dětí

Agresivita u dětí Agresivita je součástí naší lidské přirozenosti. Ve vývoji dítěte hraje agresivita i láska velice důležitou úlohu. Určitá vnitřní prudkost může dodat dítěti energii a motivaci, která je nutná k překonávání různých překážek. Samozřejmě pokud zůstane v mezích, které je dítě schopno podporovat. celý text

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama