Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Lupénka, svrab a bradavice

Kromě jiných kožních onemocnění je hodně problematickým onemocněním lupénka. Vlastní příčiny nemoci nejsou známy. Lupénka se často opakuje v rámci rodiny. Toto velmi rozšířené onemocnění se objevuje většinou až v dospělosti. Je to běžné onemocnění, které postihuje jednoho člověka z padesáti. Obvykle propuká mezi patnáctým a třicátým rokem.
Nemoc se projevuje zesílením kůže a stříbřitě lesklými šupinkami. Ke ztluštění a šupinatění kůže dochází proto, že kožní buňky dorůstají rychleji, než mohou být spotřebovány. Vyvýšené a šupinaté hrbolky se nejčastěji objevují na loktech a na kolenou, nemoc často napadá symetricky obě strany těla, je-li napaden jeden loket, vyskytne se lupénka i na druhém. Lupénka může sice napadnout celé tělo, objevuje se však většinou ve formě ostře ohraničených ploch. Onemocnění často napadá i nehty na nohou a rukou. Ztlušťují se a jsou hrbolaté, někdy se oddělují od nehtového lůžka. U některých pacientů se může objevit mírná forma revmatoidní artritidy.

Propuknutí choroby nelze zabránit. Pečlivým ošetřováním lze však dosáhnout znatelného zlepšení obtíží a zamezit vzniku těžších komplikací. K lékaři jdeme hned, jakmile objevíme jakoukoli změnu kůže. Potvrdí-li lékař diagnózu, pacient je poučen, jak postupovat v léčbě, často se předepisují léky a masti na zklidnění vyrážky. U lehčích případů se osvědčily koupele s minerálními solemi, těžké případy se léčí mastmi s obsahem kortizonu, případně i cytostatiky. Stav nemocných lupénkou se často zlepší změnou klimatu, nejlépe delším pobytem u moře. Velmi dobré výsledky se dosahují léčebnou kúrou u Mrtvého moře. Takto léčený pacient někdy nepotřebuje i celý rok léčbu.

Lupénka není nakažlivá, onemocnění propukne u 60 procent všech dědičně zatížených lidí. Choroba není nebezpečná, ale nezřídka velmi nepříjemná. U žen se často projevuje v souvislosti s hormonálními změnami, jako je puberta, těhotenství nebo přechod. Potíže mohou na nějakou dobu ustoupit, ale po čase se objeví znovu.

Lupénka se někdy objeví několik týdnů po angíně, ale mohou ji vyvolat i některé léky. Proti lupénce doporučují fytoterapeuti byliny, které čistí krev.

Čisté esenciální oleje, bergamotový a levandulový, údajně dokáží udržet lupénku v lepších mezích. Můžeme je použít jak do koupele, tak i k potírání.

Svrab je kožní onemocnění, které se projevuje silným svěděním, otoky a tvorbou puchýřků, zarudnutím. Objevují se také úzké, asi 1 cm dlouhé chodbičky v pokožce. Tyto „chodbičky“ jsou způsobeny malými roztoči zákožky svrabové, kteří se pevně zachytí na pokožce, a v těchto chodbičkách kladou vajíčka.Z vajíček se během 3 až 5 dnů vyvinou larvy a z nich později další roztoči. Samičky těchto roztočů jsou asi půl milimetru velké, jsou přenášený přímým tělesným dotykem, většinou při pohlavním styku. Přenos je možný i společným používáním ručníků nebo ložního prádla.

Samozřejmě že důležitou roli hraje hygiena. Nemocný se důkladně umyje a následně namaže celé tělo speciálním tekutým preparátem, ten se nechá působit asi jeden den a poté se smyje. Vyprat a vyčistit musíme vše, co nemocný používal.

Jakmile máme podezření na toto onemocnění, okamžitě navštívíme lékaře, abychom zamezili dalšímu šíření. Příznakem onemocnění je silné svědění mezi prsty, na dlaních nebo na chodidlech, i v oblasti pohlavních orgánů. Stejné příznaky může pociťovat i partner.

K nejběžnějším virovým onemocněním kůže patří bradavice – malé, tuhé, nezhoubné výrůstky na kůži. Většinou je najdeme na rukou a nohou. Je jich několik druhů, běžné bradavice jsou hrubé, mají barvu kůže nebo mohou být nahnědlé. Někdy se jim dokáže tělo ubránit samo a bradavice jakoby zázrakem zmizí. Někdy, pokud se trs bradavic více rozrostl, jsou bradavice odstraňovány chirurgicky. Většinou lze bradavice odstranit aplikací kyselin, např. kyseliny salicylové, bradavice se také vypalují nebo se užívá hlubokého podchlazení.

Za účinné se považuje přikládání obkladů z nasekané cibule nebo česneku. Pokud byste se chtěli nechat inspirovat starým lidovým léčitelstvím – můžeme nabídnout tyto „osvědčené recepty“, tři každou bradavici střídavě sedmi bílými kameny nebo podvaž každou bradavici chlupem z ocasu grošovaného poníka nebo z hřívy dospělého koně. Jak je vidět, bradavice určitě nejsou problémem jenom dnešní moderní doby, vzpomeňte si, že právě bradavice byly důkazem o spolčení s ďáblem…

autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Hysterektomie

Hysterektomie Hysterektomie je operativní zákrok při kterém je odstraněna děloha. K této operaci se přistupuje v případě vážnějšího nádorového onemocnění samotné dělohy nebo tkáni v jejím okolí. celý text

Oleje prospěšné našemu zdraví

Oleje prospěšné našemu zdraví Rostlinné oleje se díky svým chuťovým vlastnostem, a v případě panenských olejů i příznivým účinkům na náš organismus, staly nedílnou součástí naší kuchyně. Rostlinné tuky se nacházejí především v semenech a plodech. celý text

Základní péče o nohy

Základní péče o nohy Celý vývoj nohou byl zaměřen k pohybu a měly by mu také sloužit, a proto bychom našim nohám měli věnovat dostatečnou pozornost. Jednou z nepříjemností, která nás může pozlobit je zarůstající nehet. K této situaci může dojít v důsledku deformace nervové ploténky. Nejčastěji si zarůstání nehtů způsobíme sami nesprávným zastřiháváním. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Krása ve vlasech

Krása ve vlasech Při setkání s člověkem z 55 % vnímáme jeho vzhled, včetně vlasů, mimiku, gestikulaci a oblečení, z 38 % posuzujeme to, jak mluví, a pouze ze 7 % nás zaujme, co říká. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama