Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Znáte ájurvédskou masáž?

Ájurvéda je volně přeloženo „věda o životě" nebo „správný způsob života". Jedná se o celostní systém pomocí kterého lze ovlivnit celou řadu chronických onemocnění.

Pomocí ájurvédy lze ovlivnit nejen fyzické, ale také i psychické a emoční stránky těla. Tradiční ájurvédská masáž je nejstarší dochovaný ucelený systém masáže na světě. Jako účinný léčebný prostředek je uznávána již od roku 1982. Tato detailně propracovaná nauka komplexně zahrnuje relaxační, preventivní, regenerační a omlazující postupy, které lze používat samostatně nebo v návaznosti. Kromě masáže se jedná o cvičení, relaxaci a meditaci, výživové a stravovací návyky, detoxikační kůry, aromaterapie nebo bylinné terapie.

Člověk jako celek

Filozofie ájurvédy vychází z toho, že člověk má dvě stránky, fyzickou a duchovní a ty tvoří zcela neoddělitelný celek. Je velmi podstatné působit jak na tělo, tak na mysl a velký důraz je kladen na psychické uvolnění. Podstatou ájurvédské masáže je nalézt harmonii.

Fáze masáže

Tradiční ájurvédská masáž má tři fáze: zklidnění, uvolnění a dobití energie. Existuje celá řada masážních technik: relaxační, revitalizační, k odstranění bolestí a otoků. Masírován je obličej nebo polovina těla nebo celé tělo. Masáž celého těla může provádět jeden masér, ale někdy ji mohou provádět dva maséři současně. Použitý typ masáže je vždy velmi individuální a odvíjí se od momentálního fyzického i psychického stavu organismu.

Masážní prostředky

Při masáži se používají speciální teplé oleje. Pomocí nich se usnadňuje uvolňování a odchod toxinů z těla, povzbuzují fungování trávicích enzymů a zlepšují zažívání, podporují oběh tělesných tekutin, posilují tělesné tkáně, zlepšují funkce smyslových orgánů. Po masáži je olej ponecháván na pokožce co nejdelší dobu, aby se dokonale vstřebal a mohly se tak projevit jeho pozitivní účinky. Součásti procedury mohou být také inhalace. Vdechují se bylinné páry, pomocí kterých se pročišťují dýchací cesty. V některých salonech poskytují pobyt v boxu, kde je v inhalačním prostoru uzavřeno celé tělo. Po ukončení procedury se doporučuje osprchování vlažnou vodou a omytí přírodním mýdlem.

Jaké účinky má ájurvédská masáž?

Jednou z předností tohoto typu masáže je její blahodárný vliv na pokožku. Účinek můžeme vidět okamžitě, pokožka se stává hladkou, vláčnou a pružnou a je dokonale zregenerovaná. Mimo jiné pomocí ájurvédy dosáhneme těchto pozitivních účinků:

 • celkového tělesného uvolnění
 • příznivé ovlivnění nervové soustavy
 • stimulace krevního oběhu
 • zlepšení funkce lymfatického systému
 • posílení dýchacího systému, dobré fungování vnitřních orgánů
 • pomáhá zlepšit funkci trávicího systému
 • aktivizuje pleť
 • napomáhá k lepší kvalitě spánku
 • pomáhá urychlovat spalování tuků
 • kladně ovlivňuje pohybový systém
 • pomáhá jako účinný peeeling

Délka masáže

Doba trvání masáže se odvíjí podle zdravotního stavu klienta. V případě, že klient potřebuje relaxovat a nemá vážnější zdravotní potíže, trvá masáž hodinu až hodinu a půl. V případě, že je nutno řešit nějaký zdravotní problém, může masáž trvat dvě hodiny i déle.

Aromaterapie

Aromaterapie zaujímá důležité místo v ájurvédské medicíně. Prostřednictvím éterických olejů dochází k ovlivnění důležitých orgánů prostřednictvím čichu. Dále dochází k ovlivnění psychiky, dýchacích cest a k navození stavu příjemné relaxace. Pomocí jednotlivých vůní lze ovlivnit různé emoční stavy.

Způsoby aplikace

Aromaterapii můžeme použít v podobě esenciálních olejů, mýdel vonných tyčinek nebo polštářů naplněných bylinami. Mezi osvědčené metody patří tyto formy aplikace:

 • inhalace
 • koupele
 • osvěžování vzduchu
 • vnitřně
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Síla pozitivních myšlenek

Síla pozitivních myšlenek O tom, že smích je zdravý a má pro naše zdraví a psychiku nesmírně pozitivní vliv, není třeba dlouho diskutovat. Díky optimistické povaze lze procházet životem daleko lépe a radostněji a člověk se cítí vnitřně daleko více uvolněnější. To zase zpětně působí na náš metabolizmus, dýchání i imunitní systém a zprostředkovaně na kůži. celý text

Léčba kloubních onemocnění

Léčba kloubních onemocnění Léčba kloubních onemocnění je běh na dlouhou trať a bohužel se nemoci nedají zcela zastavit, jen utlumit. Když se bolest už nedá vydržet a nemocný má problémy s pohyblivostí, zbývá už jen jediné řešení - nahradit nemocné klouby umělými. celý text

Manupresura

Manupresura Tlak prstů patří mezi nejstarší a nejjednodušší způsoby ovlivňování akupunkturních bodů. Výhodou této metody je, že nemocný si může tuto léčbu provádět sám. Naproti tomu akupunkturu může provádět pouze školený lékař. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama