Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Rýmu nepodceňujte

Rýma bývá nejčastější příčinou návštěvy praktického lékaře. Banální onemocnění trápí všechny věkové kategorie, ale zejména malé děti, zvláště v kolektivech. Batolata, ale taktéž kojenci onemocní rýmou několikrát ročně.

Má-li vaše dítě dvakrát za zimu rýmu, která vždy do několika dnů odezní, nemusíte se obávat. Jinak tomu je, když smrká i několik týdnů a krátce po vyléčení se problém dostaví znovu. Příčinou opakování nebo přetrvávání obtíží může být infekční ložisko ve zvětšené nosní mandli, u větších dětí pak ve vedlejších nosních dutinách.

Dýchání nosem je vrozený reflex

Za klidového stavu nebo při mírné zátěži dýcháme přirozeně nosem. V nosní dutině se vzduch vyčistí, nečistota se přilepí na vlhkou sliznici a řasinkový epitel ji dopraví do hltanu, odkud se dostává do polykacích cest, kde ji kyseliny rozloží. Nos tedy ohřívá, zvlhčuje a čistí vdechovaný vzduch, jehož množství je za klidového stavu asi 6 l za minutu. Za fyzické aktivity může být objem vdechovaného vzduchu až desetinásobně větší. Při zvýšené zátěži (např. při běhu) dýchání nosem nestačí, pomáháme si ústy, ale takové krátkodobé přetížení dolních cest dýchacích nečiní organismu žádné potíže. To však neplatí za stavu, kdy dýcháme ústy kvůli ucpanému nosu. Ústa neumí nahradit fyziologickou funkci nosu, průnik nefiltrovaného, studeného a suchého vzduchu do dýchacích cest namáhá sliznici a ta se pak hůře brání infekci.

Čištění a filtraci vdechovaného vzduchu zajišťují řasinky pokryté hlenem, jejichž rychlost kmitání závisí na teplotě vdechovaného vzduchu. Fungování tohoto systému probíhá, aniž bychom si to uvědomovali, do okamžiku, než je narušeno např. nižší vlhkostí prostředí, nadměrnou koncentrací škodlivin v ovzduší, infekcí, alergií. Tak může dojít ke klasické rýmě se sekrecí nebo k vysychání a zahuštění sekretu s tvorbou příškvarů a krust v nosním vchodu (suchá přední rýma) nebo k pocitu zahlenění a sucha v krku (suchá zadní rýma).

Rýma se nejčastěji vyskytuje v chladných měsících od podzimu do předjaří, kdy je populace oslabena nedostatkem vitaminů, a v epidemiích chřipky. Neustálé vlhko, ochlazení rukou a nohou způsobí reflexní vasokonstrikci, tj. zúžení cév na sliznici nosu. Tímto mechanismem může dojít k průniku virů do sliznice nebo se uplatní chladová alergie. K poklesu přirozené obranyschopnosti na sliznicích přispívá pobyt v suchých přetopených a zakouřených prostorech. V létě jsou rýmy zejména u větších dětí důsledkem rychlých změn teploty, přehřátí a přenosem virů při koupání.

Rýmu způsobují viry

Jedná se o infekci horních cest dýchacích, kterou způsobují rhinoviry. Jsou velmi malé a vědcům se je podařilo popsat až koncem 80. let 20. století. Běžnou rýmu zpravidla provází výtok z nosu, neprůchodnost nosu (v důsledku zduřelé sliznice) a kýchání nebo svědění nosu. Její inkubační doba může být pouze několik hodin a trvá přibližně sedm dní. Onemocnění se rychle šíří v kolektivech a rodinách. Častěji než kapénkovou nákazou se viry šíří těsným kontaktem, kontaminovanými předměty, hračkami, sekretem ulpívajícím na rukou nemocného.

Pocit pálení a svědění v nose vzniká zvýšeným prokrvením, otokem sliznice nosu a hltanu. Vodnatá rýma v průběhu několika dnů obvykle změní svůj charakter na hlenovou nebo až hlenohnisavou. Viry mohou způsobit v průběhu několika dnů ochrnutí řasinek sliznic. Dochází tak k stagnaci sekretu a následné možnosti druhotné bakteriální superinfekce, sekret se změní na žlutý a hnisavý. Rýmu často provázejí zarudlé, překrvené spojivky a dráždivý kašel vznikající nadměrným překrvením, otokem sliznic a stékáním sekretu po zadní stěně nosohltanu. Průběh tohoto zdánlivě banálního onemocnění je závislý na věku a dispozici nemocného.

Rýma děti potrápí

Malé děti, kojenci a batolata mohou mít vysokou horečku, bývají mrzuté, neklidné, plačtivé, odmítají potravu pro ucpaný nos. Starší děti snášejí rýmu lépe, nemívají horečku. Ucpání nosu může provázet huhňavost, bolesti hlavy, porucha čichu a nechutenství s celkovou únavou. Důsledkem opakovaného smrkání a utírání nosu je podrážděná, rozpraskaná kůže kolem nosu a na horním rtu.

Kromě klasického nachlazení může být rýma průvodním jevem při dětských nemocech, jako je spála, zarděnky, spalničky. Hnisavá zapáchající rýma pouze z jedné nosní dírky může být projevem cizího tělesa uvíznutého v nose u batolat a dětí předškolního věku.

Při nesprávné léčbě rýmy se mohou objevit závažné komplikace jako zánět vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha nebo angína. Může též sestoupit do dolních cest dýchacích, kde může být příčinou zánětu průdušek či plic. Nejčastější komplikací je přestup infekce do ucha s následným akutním zánětem středouší.

Zánět středního ucha

Minimálně jedna ataka postihne 60-80 % dětí do 3 let věku.  U kojenců se projeví vysokou horečkou, neklidným spánkem, u batolat je někdy citlivá oblast před ušním boltcem nebo samy děti si na bolestivé ouško sahají. Zánět středního ucha není radno podceňovat. Hrozí při něm totiž protržení ušního bubínku, které se projevuje silnou bolestí a výtokem z ucha. Infekce také může prostoupit do vnitřního ucha a způsobit vážnější poškození sluchu. V některých případech je nutné propíchnutí ušního bubínku, takže nahromaděný hnis z ucha vyteče.

Zánět vedlejších nosních dutin

Zánět nosní dutiny se nezřídka vyskytuje společně se zánětem vedlejších dutin nosních (sinusitida), kdy dochází k ucpání kanálků mezi nosní dutinou a vedlejšími dutinami a k vyplnění dutin hlenem. Akutní zánět vedlejších nosních dutin bývá velmi bolestivý (typická je silná bolest při pohybech hlavy). Je velmi důležité akutní zánět vyléčit, protože neléčený zánět může přejít do chronického stadia, kdy se bolest sice zmírní, ale hromadící se hnis začne ohrožovat okolí a může být nebezpečný dokonce i pro mozek. Chronický zánět vedlejších dutin nosních bývá často způsoben anatomickou překážkou v některé z dutin.

Zánět vedlejších nosních dutin se projevuje hlavně u dětí nad dvanáct let, nejmenší děti jím trpí jen výjimečně. Bolest se projevuje u dětí hlavně v čelistních a čichových dutinách. Projevem zánětu dutin je podobně jako u zánětu středního ucha zvýšené vylučování hnisavého sekretu z nosu, teploty a bolesti hlavy. Dlouhodobě neléčený zánět je rizikový. Nemoc se může šířit dále do lebky, dítě je náchylnější k zánětům průdušek i astmatu. Pokud má zánět dutin virový původ, nemoc se léčí pouze nosními kapkami. U zánětu bakteriálního původu se neobejdeme bez léčby antibiotiky.

Alergická rýma

Co dělat, když má dítě stále rýmu a přitom je nález ve vedlejších nosních dutinách normální a nosní mandle nezvětšená? Na místě je alergologické a imunologické vyšetření. Časté posmrkávání může svědčit o alergii, nejčastěji pylové. Postižené jí bývají hlavně děti nad pět let, pod touto věkovou hranicí je výskyt pylové alergie malý.

Alergická rýma vzniká při poruše reaktivity obranyschopnosti organismu na běžné podněty okolního prostředí. Mnoho nemocných nikdy k lékaři nepřijde, protože své nosní problémy považuje za součást života. Postižena je především dětská populace. U dětí do dvou let je vzácná, ale nad čtyři roky je již nejčastějším chronickým nemocněním. Tyto děti se pak hůře soustředí, mají méně kvalitní spánek, celkově neprospívají. Vodnatá rýma většinou se současným překrvením a svěděním spojivek bývá provázena příznaky připomínajícími celkové onemocnění. V závislosti na vyvolávajícím podnětu je alergická rýma buď sezónní (pyly stromů, keřů, travin), nebo celoroční (alergie na roztoče, zvířecí srst, plísně). Alergeny jsou vázány na nosiče ve vzduchu. Zachytí se na nosní sliznici a setrvávají s ní v kontaktu. Celoroční alergická rýma u dětí bývá často způsobena zvýšenou přecitlivělostí na domácí mazlíčky. Nevzniká však pouze na jejich srst, ale i na produkty kožních a mazových žláz. Alergická rýma úzce souvisí s astmatem, více než čtvrtina pacientů s chronickou rýmou má i astma, naopak polovina až tři čtvrtiny astmatiků trpí rýmou.

Alergolog provede kožní testy a odebere krev, aby zjistil, na co konkrétně je dítě alergické. Pak stanoví léčbu. Samozřejmostí je podávání léků, které alergickou reakci utlumí. Stále častější je dlouhodobá terapie, při níž si imunitní systém dítěte vytváří proti alergenu vlastní protilátky. Alergolog nebo imunolog by měl vyšetřit i imunitu dítěte. Oslabená obranyschopnost může být další příčinou přetrvávajících obtíží. Lékař může nasadit tzv. imunomodulační léčbu, která obranyschopnost zvyšuje.

Vasomotorická rýma

Má podobné projevy jako rýma alergická. Způsobuje je abnormální, zvýšená reakce cév nosní sliznice na vnitřní i zevní podněty. Projevuje se výraznou vodnatou sekrecí, většinou ráno a s úporným ucpáním nosu v noci. Většinou tak reagujeme na přechod mezi chladným a teplým prostředím, změnu vlhkosti nebo cigaretový kouř. Spouštěčem může být i hormonální nerovnováha, některé léky nebo hormonální antikoncepce.

Nebojte se vytržení nosní mandle

Nosní mandle plní v dětském věku důležitou funkci. Je součástí imunitního systému. Vlivem neustálých zánětů se ale může zvětšit a sama vyvolávat infekce. Jak poznáte zvětšenou mandli? Dítě huhňá, v noci chrápe, budí se, protože nemůže dýchat nebo dýchá ústy a má úpornou rýmu. Řešením je mandli nechat chirurgicky odstranit. Pak by obtíže měly ustat nebo se alespoň zmírnit. Někdy je nutné zákrok zopakovat, protože mandle „doroste". Proto se operace provádí až po dovršení tří let věku.

Léčba

Podstatou léčby zánětu nosních dutin je navrácení fyziologických poměrů, tedy zprůchodnění dutin. Nejběžnějšími léky jsou dekongesiva, po kterých splaskne zduřelá sliznice a odteče nahromaděný sekret. Používat tyto léky lze však pouze 7 až 10 dnů, aby nedošlo ke změnám na sliznici. Léčbu je vhodné doplnit lokálními výplachy vodou nebo vodou se solí. Léčitelnost chronického zánětu je obtížnější. Nepomohou-li konzervativní metody léčby, je na místě chirurgický zákrok. Pokud jsou kanálky mezi dutinami ucpané, což ukáže vyšetření počítačovou tomografií, provede se nazalizace dutin, při níž lékař spojí dutinu nosní s vedlejšími nosními dutinami, aby sekret z dutin mohl volně odtékat.
autor: - kš -
Slunečnicové brikety

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Neplačte nad cibulí

Neplačte nad cibulí Cibule patřila ve starověku k posvátným bylinám, a dokonce bývala i slavnostním darem. Co je nám to však dnes platné, když nad ní roníme slzy? Je to kvůli kyselině propenylsulfenové, která se ale rychle štěpí. Nestálé jsou skoro všechny účinné látky cibule, enzymy, vitaminy, silice i glykosidy. celý text

Sauna a trocha historie

Sauna a trocha historie Saunování je lázeňská procedura, kde se střídá fáze zahřátí organismu s fází ochlazovací. Severské národy používají saunu již po dlouhá staletí k otužování a upevňování zdraví. V některých částech světa byly lázně mnoha druhů nalezeny již 1000 let před Kristem. celý text

Kámen pro zdraví

Kámen pro zdraví Drahé kameny mají odpradávna výjimečné místo v historii lidstva. Léčení pomocí nerostů sahá až do starověku a dříve bylo naprosto běžné u všech vyspělých kultur. Léčitelé ve starém Egyptě, Číně, Japonsku i u nás používali sílu kamenů k vyrovnávání disharmonie v lidském těle. celý text

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka? S příchodem chladného počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie. Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž. Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. celý text

Únava jako nemoc

Únava jako nemoc Každý z nás už určitě zažil v životě pocit, kdy se cítil naprosto vyčerpaný, energie se zoufale vytrácí a unavíme se už ranním probuzením. Nezvládáme běžné pracovní záležitosti, natož pak přátele a své blízké. Pro řadu lidí přechází tento stav v chronickou trvalou poruchu. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama