Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Hysterektomie

Hysterektomie je operativní zákrok při kterém je odstraněna děloha. K této operaci se přistupuje v případě vážnějšího nádorového onemocnění samotné dělohy nebo tkáni v jejím okolí.

Někdy jsou důvodem příznaky, které samy o sobě nejsou známkou vážného onemocnění, ale jsou velmi nepříjemné. Hysterektomii se lékaři vždy snaží vyhnout u žen, které ještě chtějí mít děti. Nejčastěji se operace provádí u žen mezi 4ř a 55 lety.

Jaké mohou být důvody pro hysterektomii?

Mezi nejčastější důvody pro které má být hysterektomie provedena se uvádí:

  • Dysfunkční krvácení (silné, nepravidelné nebo časté krvácení). Příčinou může být hormonální nerovnováha.
  • Myomy- postihují zhruba 25% žen. Jedná se o nezhoubné nádory těla dělohy složené ze svalové a vazivové tkáně.  Jejich velikost i typ je  různý.
  • Endometrióza - buňky se ve sliznici dělohy rozšíří mimo děložní dutinu a může se vyskytovat ve vejcovodech, vaječnicích nebo na močovém měchýři či střevě.
  • Adenomyóza - část sliznice se z neznámé příčiny zanoří do hloubky děložní svaloviny a způsobuje během menstruace bolestivé napětí a silné krvácení.
  • Rakovina děložního čípku - jedná se o nejčastější gynekologický nádor a v počátečním stadiu onemocnění se provádí jiná léčba. V případě, že rakovinné buňky proniknou do těla dělohy, mohou se šířit dál a pak je prováděna hysterektomie.

Jaké jsou druhy hysterektomií?

Existuje několik druhů hysterektomie a lze ji provést několika způsoby:

  • Částečnou hysterektomii - provádí se pouze zřídka, protože se při ní ponechává nedotčený děložní čípek
  • Úplná hysterektomie - odstraní se při  ní celá děloha i s hrdlem a čípkem, ale ponechávají se funkční vaječníky a vejcovody. Estrogeny se tvoří stejně jako dříve a pokud se provádí hysterektomie u žen před menopauzou, tak se lékař snaží zachovat jeden funkční vaječník.
  • Úplná hysterektomie s oboustranným odstraněním přídatných orgánů - provádí se odstranění dělohy i vaječníků a vejcovodů.
  • Radikální hysterektomie - kromě dělohy jsou odstraněny také i pánevní lymfatické uzliny a horní dvě třetiny pochvy. Tento zákrok je prováděn v případě šířící se rakoviny, která by mohla uvedené orgány zasáhnout. V případě, že se jedná o ženu v reprodukčním věku, ponechávají se vaječníky (pokud nejsou postiženy). V případě, že jsou vaječníky odstraněny před menopauzou, dostaví se její příznaky: návaly horka, bušení srdce, mravenčení kůže, úbytek vápníku atd.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Vše okolo porodu

Vše okolo porodu Porod znamená pro každou ženu jedinečný citový zážitek. Z fyziologického hlediska mají však všechny porody podobný průběh.V průběhu gravidity dochází působením hormonálních změn k rozvolnění kostí a vaziva pánve i měkkých porodních cest, takže před porodem jsou dobře připraveny k průchodu plodu. celý text

Milováním k věčnému mládí

Milováním k věčnému mládí Čerství milenci jsou stále naladěni na sex. Po letech soužití hladiny chemikálií poklesnou a teprve pak vyjde najevo, jak často si který z partnerů přeje pohlavní styk. Ženy o něj většinou stojí o něco méně, což může být dáno tím, že potřebují spíš náruč a pohlazení, nebo jejich partner zanedbá fázi předehry a chuť na sex se nedostaví. celý text

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu Ruce jsou našim citlivým a obratným pomocníkem při zvládání všech každodenních úkonů. Správnou funkci rukou a její jemnou motoriku zabezpečuje souhra pětatřiceti svalů, šlach a nervů. Velice důležité místo kde prochází nejdůležitější část svalstva se nazývá tzv. karpální tunel. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama