Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Hysterektomie

Hysterektomie je operativní zákrok při kterém je odstraněna děloha. K této operaci se přistupuje v případě vážnějšího nádorového onemocnění samotné dělohy nebo tkáni v jejím okolí.

Někdy jsou důvodem příznaky, které samy o sobě nejsou známkou vážného onemocnění, ale jsou velmi nepříjemné. Hysterektomii se lékaři vždy snaží vyhnout u žen, které ještě chtějí mít děti. Nejčastěji se operace provádí u žen mezi 4ř a 55 lety.

Jaké mohou být důvody pro hysterektomii?

Mezi nejčastější důvody pro které má být hysterektomie provedena se uvádí:

  • Dysfunkční krvácení (silné, nepravidelné nebo časté krvácení). Příčinou může být hormonální nerovnováha.
  • Myomy- postihují zhruba 25% žen. Jedná se o nezhoubné nádory těla dělohy složené ze svalové a vazivové tkáně.  Jejich velikost i typ je  různý.
  • Endometrióza - buňky se ve sliznici dělohy rozšíří mimo děložní dutinu a může se vyskytovat ve vejcovodech, vaječnicích nebo na močovém měchýři či střevě.
  • Adenomyóza - část sliznice se z neznámé příčiny zanoří do hloubky děložní svaloviny a způsobuje během menstruace bolestivé napětí a silné krvácení.
  • Rakovina děložního čípku - jedná se o nejčastější gynekologický nádor a v počátečním stadiu onemocnění se provádí jiná léčba. V případě, že rakovinné buňky proniknou do těla dělohy, mohou se šířit dál a pak je prováděna hysterektomie.

Jaké jsou druhy hysterektomií?

Existuje několik druhů hysterektomie a lze ji provést několika způsoby:

  • Částečnou hysterektomii - provádí se pouze zřídka, protože se při ní ponechává nedotčený děložní čípek
  • Úplná hysterektomie - odstraní se při  ní celá děloha i s hrdlem a čípkem, ale ponechávají se funkční vaječníky a vejcovody. Estrogeny se tvoří stejně jako dříve a pokud se provádí hysterektomie u žen před menopauzou, tak se lékař snaží zachovat jeden funkční vaječník.
  • Úplná hysterektomie s oboustranným odstraněním přídatných orgánů - provádí se odstranění dělohy i vaječníků a vejcovodů.
  • Radikální hysterektomie - kromě dělohy jsou odstraněny také i pánevní lymfatické uzliny a horní dvě třetiny pochvy. Tento zákrok je prováděn v případě šířící se rakoviny, která by mohla uvedené orgány zasáhnout. V případě, že se jedná o ženu v reprodukčním věku, ponechávají se vaječníky (pokud nejsou postiženy). V případě, že jsou vaječníky odstraněny před menopauzou, dostaví se její příznaky: návaly horka, bušení srdce, mravenčení kůže, úbytek vápníku atd.
autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Vše okolo porodu

Vše okolo porodu Porod znamená pro každou ženu jedinečný citový zážitek. Z fyziologického hlediska mají však všechny porody podobný průběh.V průběhu gravidity dochází působením hormonálních změn k rozvolnění kostí a vaziva pánve i měkkých porodních cest, takže před porodem jsou dobře připraveny k průchodu plodu. celý text

Milováním k věčnému mládí

Milováním k věčnému mládí Čerství milenci jsou stále naladěni na sex. Po letech soužití hladiny chemikálií poklesnou a teprve pak vyjde najevo, jak často si který z partnerů přeje pohlavní styk. Ženy o něj většinou stojí o něco méně, což může být dáno tím, že potřebují spíš náruč a pohlazení, nebo jejich partner zanedbá fázi předehry a chuť na sex se nedostaví. celý text

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu Ruce jsou našim citlivým a obratným pomocníkem při zvládání všech každodenních úkonů. Správnou funkci rukou a její jemnou motoriku zabezpečuje souhra pětatřiceti svalů, šlach a nervů. Velice důležité místo kde prochází nejdůležitější část svalstva se nazývá tzv. karpální tunel. celý text

Vady páteře

Vady páteře Podle statistik má až třetina dětí vadné držení těla, ochablé zádové svalstvo nebo vychýlenou páteř. Nejčastější diagnózou je skolióza, tedy vybočení jinak rovné páteře. První odhalení učiní většinou pediatr při preventivní prohlídce. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama