Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Léčba kloubních onemocnění

Léčba kloubních onemocnění je běh na dlouhou trať a bohužel se nemoci nedají zcela zastavit, jen utlumit. Když se bolest už nedá vydržet a nemocný má problémy s pohyblivostí, zbývá už jen jediné řešení - nahradit nemocné klouby umělými.

Dnes už je možné uměle nahradit i malé klouby například na prstech. Nejčastěji se však stále vyměňují velké kyčelní nebo kolenní klouby. Na náhradu kloubu neboli endoprotézu se čeká i několik měsíců, někdy i let. Jen v akutních případech je možné pořadník předběhnout. Aplikace náhrady však není celoživotní řešení. I umělý kloub se časem opotřebí a je nutné ho znovu vyměnit. Endoprotéza v průměru vydrží deset let. Náhradu je nutné šetřit a nepřetěžovat ji.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritidu nelze úplně vyléčit, nemocného bude provázet po celý zbytek života. Základ léčby tvoří léky, které potlačují bolest, tlumí zánět a drží na uzdě přehnanou aktivitu imunitního systému.

Existují tři základní cíle léčby: nejdůležitější je zmírnit zánětlivý proces v postiženém kloubu, současně je nutné zbavit pacienta bolestí a v neposlední řadě udržet pohyblivost kloubů. V Česku je k dispozici takzvaná biologická léčba. Biologické léky působí přímo proti  škodlivým buňkám, stojí to ale nemalé peníze. Určena je proto pouze pacientům, kterým nezabírají klasické léky.

Velmi nepříznivým důsledkem nemoci jsou deformace kloubů. Výsledkem je pak i ochabování a zkracování svalů. Dochází k postupnému omezení pohybu v postižených kloubech, a proto má při léčbě nezastupitelnou roli rehabilitace.. Do rehabilitace nepatří jen běžné cvičení, ale i elektroléčba, vodoléčba, laser nebo kryoterapie, což je léčba chladem. Pacient by měl cvičit několikrát týdně, aby mu klouby úplně nezatuhly a neznemožnily mu tak pohyb.

Součástí dlouhodobé léčby revmatické artritidy jsou léčebné pobyty, které poskytují široké spektrum procedur: rehabilitaci, fyzikální terapii či balneoterapii. Příjemnou součástí léčby jsou koupele. Podle typu lázeňského zařízení se provádějí koupele solfatanové, jodové nebo radonové. Příjemné jsou vířivky a bylinkové koupele. Výborné jsou také bahenní nebo rašelinové zábaly. Lázeňskou léčbu doplňují různé druhy masáží, jejichž úkolem je uvolnit zatuhlé a zkrácené svalstvo. Výhodou lázeňských pobytů je komplexní přístup k pacientovi a možnost rozvržení léčby do celého dne.

Pro pacienty trpící revmatickými obtížemi je velmi důležité vystříhat se prochlazení a pobytů v průvanu. Postiženým kloubům, ale i svalům, také neprospívá střídání pobytu v klimatizovaných prostorách. Přechody z chladu do tepla mohou podnítit zánět, který byl do té doby v relativním klidu.

Léky artrózu nevyléčí

Trápí-li vás jen občasné bolesti, pomohou vám obklady nebo antirevmatické masti. Na větší bolest můžete užít analgetika tlumící bolest. Dnešní analgetika kombinují účinky dvou a více léků a pacient tak už nemusí užívat velké množství tablet několikrát denně.

V lékárně si můžeme zakoupit kloubní výživu, takzvaná chondroprotektiva. Tyto přípravky obsahují látky, které mají vyživovat a regenerovat kloubní chrupavku a zlepšují tak stav onemocnění. Mezi účinné složky těchto léků patří látky, které se většinou vyskytují v chrupavce, jako je například chondroitin nebo kyselina hyaluronová. Účinnost látek však není ve všech přípravcích stejná, přestože mají stejný chemický vzorec. Záleží zřejmě na čistotě látky, způsobu výroby a původu základních surovin. Při nákupu se raději poraďte s lékárníkem, nedejte jen na doporučení známých. Každému pomůže něco jiného. Navíc tento doplněk výživy se doporučuje spíš jako prevence pro sportovce nebo lidi, kteří by mohli mít s artrózou problémy.

Většina pacientů s artrózou bere nesteroidní antirevmatika, která se účinkům podobají lékům proti bolesti, ale také tlumí zánět. Ten sice není příčinou choroby, ale postupně se přidruží. Některým pacientům mohou tyto léky vyvolávat podráždění trávicího traktu. Zjistí-li lékař, že antirevmatika nedělají pacientovi dobře, může mu předepsat opioidy, což jsou léky, které dokáží potlačit silnou bolest. Při nesprávném užívání však mohou vyvolat závislost, proto je lékaři předepisují pacientům s velkými bolestmi, kteří mají před náhradou kyčelního kloubu.

Lékař může chondroprotektiva předepsat. Jsou to léky, které se injekcí vpravují přímo do kloubu. Léky začínají obvykle působit až po měsíci užívání a jejich účinek přetrvává i tři měsíce po skončení kúry. Kloubní výživa nejčastěji obsahuje tyto látky:

  • Glukosamin sulfát povzbuzuje kloubní chrupavky k tvorbě kolagenu.
  • Chondroitin sulfát váže vodu v tkáních a zabezpečuje tak chrupavce elasticitu.
  • Kyselina hyaluronová působí preventivně proti degeneraci kloubní chrupavky, má protizánětlivé účinky.
  • Diacerein - jedná se o výtažek z rebarbory, který se podílí na regeneraci chrupavky.
  • MSM působí proti zánětům a posiluje  tvorbu kolagenu.

Hydroterapie a aromaterapie

Plavání a koupel snímá z kloubů zátěž a teplá voda uvolňuje svalstvo a zmírňuje bolest. Terapeuti jsou přesvědčeni, že obzvlášť prospěšná je léčba mořskou vodou, např. koupele z mořských řas. V obchodech si můžete zakoupit mořské řasy, které se prodávají pod názvem řasa měchýřnatá. Pomoci může také koupel z hořké soli.

Do bolestivých kloubů zkuste vtírat heřmánek. Jiný masážní olej si můžete připravit tak, že do tří lžic mandlového oleje přimícháte po deseti kapkách rozmarýnové, měsíčkové a levandulové esence. Do koupele lze přidávat borovicový, levandulový či jalovcový olej.

Reflexní terapie

Masáž míst reflexně spojených s klouby může pomoci zmírnit bolesti a zánět. Vhodná je i masáž zón spojených s postiženými místy (masáž ramene pro obtíže v boku, lokte pro koleno, zápěstí pro kotník, ruky pro nohu pod kotníkem a naopak). Zkusit můžete akupunkturu. Terapeuti léčí artritidu častěji než kteroukoli jinou chorobu. Techniky jsou údajně účinné jak v případě osteoartritidy, tak revmatické artritidy. Akupunktura ale vykazuje dobré výsledky i           při léčbě dalších  podobných nemocí, např. zánětu kloubního pouzdra a zánětu vazivové tkáně.

Blýská se na lepší časy?

Čeští vědci z Fakulty netkaných technologií v Liberci vynalezli vláknitý materiál, který je schopen vytvořit novou chrupavku v poškozených kloubech, a tak by pacient nemuset podstupovat náhradu kloubu. Základem nové léčebné metody je fakt, že vynalezený materiál dokáže podržet nově vznikající buňky na místě zničené chrupavky v kloubu, čímž umožní vznik nové chrupavky. Chrupavčité buňky - chondrocyty se o tento materiál zachytí a obrostou jej.

Lékaři nejprve odeberou pacientovi buňky z kolenního kloubu, v laboratoři je rozmnoží a uloží na vláknitý materiál, aby jím chondrocyty pronikly. Už mimo tělo lékaři zjistí, zda se chrupavčité buňky množí a spojují do kolagenových vláken. Pokud je vše v pořádku, buňkami prosáklý materiál se vkládá na místo poškozené chrupavky.

Bohužel i zde existuje jisté riziko. Materiál se napouští lipozomy, tedy látkami, která podporují růst a rozmnožování buněk, a mohlo by se stát, že začnou v těle podporovat i množení rakovinotvorných buněk.

Na rozdíl od metod, které se k záchraně kloubu používají, například vložení kloubního implantátu, by měla být tato operace velice šetrným zákrokem. Metoda je vhodná lidem do čtyřiceti let. V těle staršího pacienta by se vložené buňky asi nedokázaly množit. Každý umělý kloub, který vám vloží do těla, má omezenou životnost, zhruba deset let. Když jej voperujete mladému člověku, za pár let musí počítat s výměnou. Navíc tělo nemusí umělý kloub přijmout. Materiál, který vědci vyvinuli, by měl vydržet celý život. Nová chrupavka se dokáže vytvořit a zpevnit už za tři týdny po operaci. Po vložení vláknitého materiálu na místo poškozené chrupavky musí mít člověk dostatek fyzické aktivity, žádné polehávání v posteli. Naopak, nově vznikající chrupavku je potřeba zatěžovat, aby se podpořila tvorba další tkáně.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Největší dietní chyby

Největší dietní chyby Takřka denně běží v médiích reklamy o bezpracném hubnutí, zázračných pilulkách, účinných náplastích a mnoha jiných prostředcích, které nám slibují rychlé a bezpečné hubnutí. Ve většině případech jde pouze o to, rychle a snadno vylákat co nejvíce peněz z našich peněženek. Přebytečných kilogramů se můžeme trvale zbavit pouze změnou stravovacího režimu a adekvátním množstvím pohybu. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Vady páteře

Vady páteře Podle statistik má až třetina dětí vadné držení těla, ochablé zádové svalstvo nebo vychýlenou páteř. Nejčastější diagnózou je skolióza, tedy vybočení jinak rovné páteře. První odhalení učiní většinou pediatr při preventivní prohlídce. celý text

Kůže a kožní nemoci

Kůže a kožní nemoci Kůže je nejen náš ochranný obal, ale také odděluje vnitřní prostředí našeho organismu od vnějšího. Váha kůže je zhruba 4-4,5 kg a tloušťka kolísá mezi 1-4 mm. celý text

Co tajíte svému lékaři?

Co tajíte svému lékaři? Říkáte svému lékaři všechno, nebo si myslíte, že ho „to" nemůže zajímat? Na slova jako zdržování nebo obtěžování zapomeňte, vždyť lékař je za svou péči placený a měl by se chovat jako profesionál. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama