Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Co tajíte svému lékaři?

Říkáte svému lékaři všechno, nebo si myslíte, že ho „to" nemůže zajímat? Na slova jako zdržování nebo obtěžování zapomeňte, vždyť lékař je za svou péči placený a měl by se chovat jako profesionál.

Rozhodně se vás však nemůže zeptat na všechno, co by vás mohlo trápit, to by musel být jasnovidec. Někdy i sebemenší tajnost může mít na vaše zdraví dopad.

Před lékařem mluvíme bez ostychu o bolestech, horečce nebo únavě, ale jsou věci, se kterými se těžko svěřujeme. Zřejmě abychom se vyhnuli rozpakům nebo varovně zvednutému prstu.

Sváteční kouření není žádné kouření

Kuřáci si naivně myslí, že pár cigaret za týden není žádné kouření. Přestaňte se utěšovat, že kouříte málo. Každý z nás má jiný práh citlivosti vůči kouření, a právě pro vás mohou být dvě nebo tři cigarety denně nebezpečné. Naše tělo neoklameme. Krev a cévy reagují na vdechnutí tabákového kouře téměř okamžitě - buňky v cévách se rozestupují a začínají propouštět více tekutiny, krev se stává srážlivější. Poškozeny jsou i malé cévky zásobující kůži - pleť kuřaček je sušší a dříve se jim začínají tvořit vrásky.

Ženy, které vykouří jen pět cigaret denně, mají dvakrát větší riziko infarktu než jejich nekouřící vrstevnice. Navíc kuřačky mezi třicítkou a čtyřicítkou užívající hormonální antikoncepci, riskují trombózu - tedy „ucpání" cév. Děti kuřaček mají o padesát procent vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí.

Lékař dokáže posoudit, do jaké míry právě u vás hraje při kouření složka psychická a do jaké míry se již vyvinula závislost na nikotinu, a může vám doporučit způsob odvykání. Vše je na vás. Vždyť i v případě, že lékaři řeknete pravdu, jen vy sami si rozhodnete, co bude dál.

Mám skvělý sex

Právě na otázky o sexu nejčastěji reagujeme únikem. Nechceme se o něm s lékařem bavit i proto, že své sexuální problémy chápeme jako cosi, co nelze změnit a přitom je prokázáno, že větší nebo menší potíže v sexuální oblasti má skoro každý druhý pár. Při sexu přece nejde jen o potěšení a uspokojení. Bolesti při pohlavním styku mohou být vyvolávány celou řadou onemocnění a hormonálních poruch: může jít např. o poševní infekce a infekce v malé pánvi, o endometriózu (přítomnost děložní sliznice na různých místech pánve), o infekci močové trubice a močového měchýře, o cysty na vaječnících nebo bolestivé památky na nástřih hráze při porodu.

Trpíte nepravidelnou menstruací? V každém případě to oznamte lékaři. Nepravidelná, stejně jako příliš častá a silná menstruace mohou být příznakem zánětů, kvasinkové nebo jiné infekce pohlavního ústrojí, a ty je potřeba léčit. Nezapomeňte, že ze všeho nejdůležitější je včasná diagnostika.

Pokoušíte-li se o miminko, lékař si může všimnout některých snadno odstranitelných příčin neplodnosti, jako je třeba nevyrovnaná činnost štítné žlázy nebo podváha. Nemusíte být přímo anorektička, stačí jen být opravdu hodně štíhlá, aby tělo nabylo dojmu, že těhotenství není žádoucí. Řekněte proto lékaři o svém plánovaném rodičovství - jednak vám poradí celou řadu užitečných věcí (např. užívání kyseliny listové už tři měsíce předtím, než se vůbec pokusíte otěhotnět) a také se ujistíte, že je vaše tělo na dítě „nachystáno".

Nemohu se smát

Únik moči je věcí, kterou muži i ženy dlouho tají. A přitom je důležité říct o něm lékaři včas - už když začnete potíže pociťovat při smíchu nebo kýchnutí. U mužů může únik moči signalizovat onemocnění prostaty. Pokud se inkontinence neléčí, může u žen vést k poklesu dělohy a tam už je nutný operační zákrok.

Dopřávám tělu dostatek vitaminů

Pozor na přemíru vitaminových a potravinových doplňků. Lékař by měl vědět o všech volně dostupných lécích a doplňcích, které užíváte. Neuváženou vzájemnou kombinací těchto přípravků se pacient vystavuje nebezpečí nežádoucích účinků či lékových interakcí. K rizikových patří přípravky s obsahem vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Větší dávky vitaminu E například snižují srážlivost krve, což je důležité vědět hlavně před chirurgických zákrokem. Přemíra vitaminu A je nebezpečná v době těhotenství. Pozor si dáváme i na fytofarmaka. Například třezalka podporuje metabolismus některých léků (dioxin, warfarin), čímž ovšem snižuje jejich účinnost.

Po ránu jdu z postele po čtyřech

Pokud si dopřáváte přespříliš hodiny aerobiku, není se čemu divit. Pokud ale klouby po ránu rozhýbáváte těžko již několik týdnů, v pořádku to není. Nadměrnou zátěž nám klouby oplácejí tím, že se rychle opotřebovávají a začínají velmi rychle stárnout. Už po pětatřicítce je možné u každého druhého člověka prokázat latentní kloubní změny, které se časem vyvinou v artrózu. Lékař má řadu možností, co s vámi udělat, aby postup nemoci zpomalil nebo dokonce zastavil. Může vám ale pomoci jen tehdy, když se mu „přiznáte".

Sport vám nic neříká? Rezignovali jste už i na procházky? Kápněte božskou! Lékař vás určitě bude přesvědčovat, abyste začali cvičit. Fyzická aktivita totiž pomáhá předejít chorobám srdce, osteoporóze, snižuje tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Tři hodinky chůze za týden dokonce podle vědců omezují vznik cévních onemocnění, a to až o 40 procent. Každodenní energická hodinová procházka může dokonce omezit vznik rakoviny prsu.

Není nad prevenci

Preventivní prohlídky jsou stále opomíjenou záležitostí. Kdybychom chodili na pravidelné preventivní prohlídky, mohli bychom se vyhnout velké většině nemocí. Dospělý člověk, a to i když je úplně zdravý, by měl absolvovat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře každé dva roky. Někteří lékaři dokonce posílají svým pacientům už před prohlídkou dotazník a šetří tak čas nejen sobě, ale i svým pacientům. Ti si pak mohou lépe promyslet všechny otázky a na nic nezapomenout. Preventivní prohlídku hradí zdravotní pojišťovna.

Každý člověk si u nás může vybrat svého ošetřujícího lékaře. Znovu jej však může změnit nejdříve za tři měsíce. Před uplynutím stanovené tříměsíční lhůty lze změnit lékaře jen v případě změny zaměstnání či bydliště.

Co nás čeká?

Kromě základního vyšetření doplnění anamnézy o prodělaných nemocech pacienta, jeho rodičů, sourozenců. Lékař klade důraz na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, dále na poruchy metabolismu tuků, nádorová onemocnění. Preventivní prohlídka zahrnuje také kontrolu očkování proti tetanu, interní vyšetření, vyšetření zraku, sluchu, změření krevního tlaku a změření hmotnosti, základní onkologické vyšetření včetně vyšetření kůže a laboratorního vyšetření moči.

Lékař také zkontroluje stav chrupu, hrdla, uzlin, pak zakřivení páteře a deformace svalstva a také souměrnost hrudního koše. Ženám pohmatem zkontroluje prsa, poslechne si dýchání a plíce. Pak přijde na řadu břicho a vnitřní orgány. Na dolních končetinách lékaře zajímá, zda nejsou nesymetrické a oteklé, zda máte křečové žíly, sníženou klenbu nohy nebo jsou-li vaše nohy ploché. Lékař ještě může prověřit stav vědomí, tedy zda se člověk dobře orientuje v prostoru a má patřičné reakce. U starších pacientů může udělat i základní testy na stav mentálních funkcí.

Laboratorní testy (krve a moči) jsou zaměřené na cukrovku, poruchy tukového metabolismu, ale také na včasnou diagnostiku onkologických onemocnění. Sestra by vám také měla změřit obvod pasu, který může hodně prozradit o metabolismu. Objem pasu nad 80 centimetrů u žen a 94 centimetrů u mužů totiž zpravidla signalizuje zvýšené riziko cukrovky, infarktu či mrtvice. Krevní tlak by měl být nižší než 140/90 mmHg. Cholesterol by   se měl pohybovat pod 5,0 mmol/l a hladina cukru v krvi v rozmezí hodnot 3,3 - 5,6 mmol/l.

Která speciální vyšetření bychom měli absolvovat?

  • Muži i ženy po 40. roce vyšetření EKG ve čtyřletých intervalech.
  • V 18, 40, 50 a 60 letech je nutné vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
  • Muži i ženy po 50. roce by měli v intervalu dvou let na preventivní vyšetření stolice na přítomnost krve, což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.
  • Muži po 40. roce by měli absolvovat každé dva roky vyšetření prostaty. Ženy po čtyřicítce by pak měly být vyšetřeny mamografem, nejlépe každé dva roky.
  • Od 45 let se provádí i kontrola hladiny cukru v krvi, a to nejlépe ve dvouletých intervalech.

Pokud chcete důkladnější vyšetření, než které vám poskytuje pojišťovna v rámci prevence, nemáte dnes jinou možnost než si je zaplatit. Buď hotově, formou zdravotního připojištění nebo zaplacením speciálního zdravotního programu.

U gynekologa aspoň jednou za rok

I gynekologická prohlídka se doporučuje všem ženám a dívkám od patnácti let alespoň jednou za rok. Při prohlídce může gynekolog dostatečně včas odhalit změny na děložním čípku, které obvykle předcházejí pozdějšímu zhoubnému nádoru. Součástí preventivní prohlídky je i vyšetření prsů a podpažních jamek a poučení o nutnosti a způsobu samovyšetření, které by si žena následně měla provádět sama jednou týdně.

Ach, ty zuby

Preventivní prohlídky u stomatologa jsou dospělým doporučeny aspoň jednou za rok. Stomatolog vyšetří stav chrupu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stav čelistí a mezičelistních vztahů. Poradí vám také s nácvikem správné ústní a zubní hygieny a podle potřeby doporučí další stomatologickou péči. Nepodceňujte návštěvu u zubaře. Tento odborník se podílí na prevenci a léčbě celé řady vážných onemocnění. Například může odhalit změny, které signalizují počátky příznaků nádorového onemocnění v ústní dutině. Zatímco preventivní prohlídka a základní ošetření je hrazeno ze zdravotního pojištění, některé zákroky stomatologické péče si musíme hradit sami.

Preventivní prohlídky u dětí

Provádějí se každé dva roky, a to už od třetích narozenin. Účast na nich je na rozdíl od dospělých velice vysoká. Preventivní prohlídka dětí by měla zahrnovat podrobné tělesné vyšetření a posouzení tělesného vývoje dítěte. Lékař sleduje růst, váhovou křivku, pohlavní dospívání, vyšetřuje činnost jednotlivých smyslů, pulz, tlak krve a kontroluje moč. V rámci prohlídky by měl vyšetřit i duševní vývoj dítěte, aby byly včas rozeznány příznaky případného zaostávání nebo poruchy. Nebuďte překvapení, když se vás lékař bude ptát na situaci v rodině a ve škole. Je totiž jeho povinností, aby zkontroloval i sociální chování vašeho dítěte.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Zápal plic u dětí

Zápal plic u dětí Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění, které může vzniknout v důsledku dýchacích potíží. Na vzniku zápalu plic se podílí bakterie, viry a plísně. Toto onemocnění si tedy dítě nemůže přivodit jen z nachlazení, promočení apod., jedná se totiž o onemocnění, které je nakažlivé. celý text

Když má dítě horečku

Když má dítě horečku Normální teplota našeho těla je individuální a za normu se považuje 36,5 až 37,3 stupně. Záleží na denním čase a pouze u malých kojenců nedochází ke kolísání hodnot a teplota se pohybuje v rozmezí 37 stupňů. Ihned ráno je tělo nejchladnější a večer okolo sedmnácté hodiny je naopak tělo nejteplejší. celý text

Nejčastější problémy se zuby

Nejčastější problémy se zuby Bakterie, které se nacházejí v ústní dutině mají rády cukry (jednoduché ze sladkostí a ovoce a také složené cukry neboli polysacharidy). Z cukrů vznikají v ústní dutině zhruba do dvaceti minut kyseliny, které rozpouští zubní sklovinu. celý text

Nachlazení, viróza nebo chřipka?

Nachlazení, viróza nebo chřipka? S příchodem chladného počasí, kdy podceňujeme venkovní teploty a nedostatečně se oblékáme, se o slovo přihlásí rýma, kašel a obávané chřipkové epidemie. Spousta lidí si stále myslí, že nachlazení a chřipka jsou totéž. Obyčejné nachlazení není zdaleka tak nebezpečné, jako může být v některých případech chřipka. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama