Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Vše okolo porodu

Porod znamená pro každou ženu jedinečný citový zážitek. Z fyziologického hlediska mají však všechny porody podobný průběh.V průběhu gravidity dochází působením hormonálních změn k rozvolnění kostí a vaziva pánve i měkkých porodních cest, takže před porodem jsou dobře připraveny k průchodu plodu.

Zhruba dva až tři týdny před vypočteným termínem porodu se blížící porod ohlašuje tzv. děložními stahy. Ty bývají nepravidelné a mají slabou intenzitu a opět utichnou. Porod pouze ohlašují, ale ještě k němu nedochází („poslíčci"). Opravdové porodní stavy jsou pravidelné, častější a zesilující. Porod přichází v rozmezí dvou týdnů kolem termínu porodu (nelze spoléhat na termín vypočtený podle posledních měsíčků).

Termín porodu

Pouze malé procento žen rodí přesně ve vypočtený den porodu. Za porod v termínu považujeme porod 40 týdnů od začátku poslední menstruace plus minus dva týdny to znamená od 38-40 týden). Jestliže těhotenství trvá déle, hovoříme o přenášení. Těhotná žena je po 40. týdnu těhotenství častěji sledována v poradně. Jestliže neporodí do deseti dnů po termínu porodu nebo je zachycena jakákoli známka ohrožení plodu, je žena hospitalizována. V případě, že žena přenáší o dva týdny, porod se v zájmu plodu vyvolává (indukovaný porod).

Umělé vyvolání (indukce) porodu

Porod  bývá vyvolán pokud by dalším prodlužováním těhotenství mohlo dojít k vážným komplikacím, které by mohly ohrozit matku nebo plod. Patří zde např. diabetes, pozdní gestóza nebo některé případy vysokého krevního tlaku. Také zpomalený růst nebo jiné známky ohrožení plodu mohou být důvodem k vyvolání porodu. Princip v umělém vyvolání porodu spočívá v podání léků, které vyvolávají děložní činnost. Léky se podávají formou infuze nebo ústně, popř. je lékař zavede do pochvy při vaginálním vyšetření. Při druhém postupu lékař při vaginálním vyšetření úmyslně protrhne vak blan a způsobí odtok plodové vody. Děložní kontrakce nastupuje v průběhu několika hodin.

Porodní doby

Celý porod se dělí na 3 doby porodní. Začátek porodu se ozve pravidelnými děložními stahy (kontrakcemi), která rodička vnímá jako tlaky nebo bolesti v kříži a v podbřišku nebo má pocity jako při menstruaci. Intervaly kontrakcí se stále zkracují až přicházejí co 10 minut. Začátek porodu se může také ohlásit i odtokem většího množství hlenu z rodidel a často s malou příměsí krve (odchod hlenové zátky). První doba porodní končí, jestliže pravidelné kontrakce dělohy způsobují, že její dolní část se postupně ztenčuje a jakoby vytahuje nahoru přes hlavičku plodu. Kanál děložního hrdla se rozšiřuje až se rozevře úplně a plod má volnou cestu z dělohy do pochvy ven z rodidel. V průběhu první doby porodní odtéká plodová voda. První doba porodní trvá u kratších porodů 3-6 hodin u delších je to 6-12 hodin. Ve druhé době porodní (5-60 minut) dochází k vlastnímu porodu plodu. Dále následuje třetí doba porodní, kdy se rodí placenta (5-60 minut po porodu plodu).

Jak dýchat v první době porodní?

Správný trénink dýchání je pro porod velice důležitý. V první době porodní by žena měla dýchat mimo děložní stahy volně a klidně. Je to dobré pro její psychické zklidnění i pro dobré zásobování plodu kyslíkem. Naopak při děložním stahu je lepší dýchat krátce, rychleji a povrchně tzv. psí dýchání. Usilovnému hlubokému dýchání se raději vyhneme, protože vede ke křečím. Povrchní dýchání je lepší pro snazší vytlačení plodu. Dokud nejsou porodní cesty otevřeny, rodička rodit nesmí. Porod tím neurychlí a naopak by to mohlo vést k poranění rodidel.

Zmírnění porodních bolestí

Porod je zcela přirozený děj a rodička by měla zachovat klid a soustředit se především na správné dýchání. V průběhu porodu lékař podle potřeby ordinuje analgetické léky. To však neznamená, že žena nebude cítit žádnou bolest, ale sníží se její intenzita.  Tyto léky však ovlivňují práci dělohy  a působí na plod, proto je potřeba brát v úvahu dosavadní průběh porodu i stav plodu.

Epidurální analgezie

Tato metoda spočívá v aplikaci místně podané látky, která blokuje přenos bolesti, do oblasti výstupků nervů z páteřního kanálu. Rodička pak nevnímá bolest v částech těla uložených pod úrovní vpichu, ačkoli je při plném vědomí. Látka se aplikuje do epidurálního prostoru, který je uložen vně obalů míchy a je vyplněn řídkým vazivem. Samotný výkon trvá pouze několik minut a není nějak výrazně bolestivý. Hybnost končetin je zcela zachována, rodička může ve většině případů dále rodit. Jestliže je tato forma analgezie provedena odborně jsou rizika této metody velmi nízká. V některých případech se mohou následně dostavit bolesti hlavy nebo páteře, které později zmizí.

Porod koncem pánevním

Převážná většina plodů se rodí hlavičkou napřed. Zhruba čtyři procenta miminek se rodí tzv. koncem pánevním (nožičkama nebo zadečkem napřed). Porod probíhá o něco komplikovaněji a znamená větší riziko pro plod, ale i tak může řada porodů proběhnout zcela přirozeně. U tohoto typu porodu se také častěji provádí císařský řez.

Císařský řez

Jedná se o operační zákrok, který je prováděn tehdy zpravidla z těchto důvodů:

  • rodička má zúženou pánev a plod je příliš velký,
  • jiné závažné onemocnění rodičky,
  • příčná poloha plodu (plod je uložen vodorovně),
  • jestliže hrozí nadměrné krvácení,
  • stlačení pupečníku,
  • porucha funkce placenty.

K císařskému řezu může vést také kombinace méně závažných rizikových faktorů a provádí se buď plánovaně (na základě zdravotního stavu rodičky) nebo akutně (při vzniklé komplikaci u porodu). Zákrok se provádí za celkové anestézie a v případě, že se jedná o plánovanou operaci, může být použita epidurální anestézie.

Existují rizika při císařském řezu?

Stejně jako každý jiný operativní zákrok, je i císařský řez spojen s určitým rizikem, který je v porovnání s přirozeným porodem o něco vyšší. Porod císařským řezem není sám o sobě indikací k tomu, aby se opakoval při dalším porodu. Vše záleží na důvodech pro, který byl zákrok prováděn. Jestliže žena prodělala dva císařské řezy, další těhotenství se jí nedoporučuje.

Přítomnost otce u porodu

Za poslední dobu se mnohé přístupy k porodu změnily k lepšímu a neustále se hledají nové způsoby a cesty jak snížit nepříjemné pocity a bolest u porodu. Zcela přirozenou součástí porodu se stala přítomnost důvěrné osoby. Společný prožitek narození miminka může mít velký vliv na posílení harmonických vztahů a vytvoření citového pouta k právě narozenému dítěti. K porodu pokud si to rodička přeje ji nemusí doprovázet pouze partner, ale může to být matka nebo jiná blízká osoba. Některé ženy se nechají doprovázet dulou (speciálně vyškolená žena, která je psychickou i fyzickou oporou rodičce).

autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Spolehlivá antikoncepce

Spolehlivá antikoncepce Spolehlivost antikoncepce se udává tzv. Perlovým indexem neboli těhotenským číslem. Jedná se o číslo, které nám udává, jaké množství žen ze sto uživatelek s tou kterou metodou otěhotní v průběhu jednoho roku. Čím je toto číslo vyšší, tím méně je metoda spolehlivá. celý text

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti Bolestivá menstruace je projevem hormonální nerovnováhy a nemoci. V poslední době se tento problém řeší hned od počátku hormonální léčbou, a to se týká také čím dál tím více mladších děvčat. Tato terapie však skutečnou příčinu onemocnění neřeší, ale problém pouze oddálí a zakryje. celý text

Agresivita u dětí

Agresivita u dětí Agresivita je součástí naší lidské přirozenosti. Ve vývoji dítěte hraje agresivita i láska velice důležitou úlohu. Určitá vnitřní prudkost může dodat dítěti energii a motivaci, která je nutná k překonávání různých překážek. Samozřejmě pokud zůstane v mezích, které je dítě schopno podporovat. celý text

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu Zubní kaz patří k nejrozšířenějším onemocněním. Jestliže chceme mít zdravý a krásný chrup, musíme mu také věnovat dostatečnou péči. Způsob prevence zubního kazu je v podstatě jednoduchá záležitost. celý text

Hyperkinetická porucha

Hyperkinetická porucha K základním příznakům hyperkinetické poruchy patří hyperaktivita (nadměrná pohyblivost, problém vydržet v klidu), porucha pozornosti (dítě se nedokáže soustředit), impulzivita. Tyto potíže se vyskytují dlouhodobě a v míře, která je nepřiměřená věku dítěte. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama