Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Vyhořeli jste?

Máte pocit neustálé únavy až vyčerpání, nejste schopni setřást pocit chladu nebo vás opakovaně bolí hlava, nemůžete dýchat, je vám špatně od žaludku, svědí vás kůže, špatně spíte nebo vás bolí záda? Býváte často podráždění bez zjevné vnější příčiny, křičíte na své blízké nebo nekontrolovatelně zlostně vybuchnete?

Pak jste se možná i vy stali obětí syndromu vyhoření. Přitom nemusíte být vrcholným manažerem, syndrom může postihnout i ženu na mateřské nebo toho, kdo se například stará o nemohoucího člena rodiny.

Syndrom vyhoření, vyhasnutí, vyprahlosti, anglicky burnout, byl poprvé popsán v roce 1975. Profesní selhávání na základě vyčerpání, ztráty zájmů, ideálů, energie  i smyslu počínání, špatného sebeocenění popsal Herbert Freudenberger, který je považován za zakladatele této problematiky.

Typickými adepty jsou pracovití, příliš odpovědní a důslední lidé s velkou dávkou empatie. Není divu, že syndrom nejvíce postihuje takzvané pomáhající profese - zdravotníky, pedagogy, zaměstnance v sociálních službách, ale plíží se i do mezilidských vztahů a nevyhýbá se ani mateřství a manželství. Jsou to zaměstnání charakteristická vysokými nároky na výkon, závažnými následky v případě omylu a velkou odpovědností. Těžiště jejich práce je v každodenním kontaktu s lidmi plnými emocí, protikladných pocitů.

Oběťmi tohoto přetížení se však stávají velmi často osoby, které si pomáhající profese nevybraly, ale byly k nim okolnostmi donuceny, například matky pečující o postižené nebo těžce nemocné dítě.

Projevy syndromu

Projevy „vyhoření" jsou u každého různé. Situace, kdy stav vyhoření skutečně nastal, je obtížná pro všechny. Dotyčný je podrážděný, doma se ventiluje na členech rodiny, zaujímá negativní postoj ke všemu a všem. Blízcí se cítí ukřivdění a ranění, nastává bludný kruh. Narušené vztahy mohou vyústit až v rozpad rodiny. Syndrom nastupuje tím dřív a je tím těžší, čím větší je nepoměr mezi lidskými možnostmi a objemem zvládnutelné práce.

 V situaci, kdy člověk začne být nespokojený se současným životem, by si měl položit základní otázky: Z čeho plyne můj pocit stresu? Co přináším rodině kromě peněz? Když vynechám práci a rodinu co mne těší?

Příčiny „vyhoření" plynou z napjatého stresu, značných či nerealistických nároků na sebe a okolí, vysokého nasazení a malé odměny. O co výše máme náš velkolepý cíl, o to hlouběji nás při neúspěchu dostává do negativních hlubin. Oběťmi syndromu vyhoření jsou především lidé, kteří se do svého poslání vrhli vybaveni nesplnitelnými ideály, nadměrným očekáváním

K vyčerpání nás také vede kladení důrazu na věci, které nejsou podstatné, přehánění a zveličování problémů. Problém je v chybném hodnocení zátěžových situací. Je třeba jim přisoudit takovou míru závažnosti, jakou skutečně mají.

Syndrom vyhoření přichází pomalu a nenápadně. Nečekaně se dostaví při dlouhodobém nasazení, při špatné organizaci práce, při nemoci a oslabení organismu nebo tehdy, když vynakládáte nepřiměřenou energii k zachování zdání normálnosti nebo k výkonu každodenních rutinních činností. Vnímejte své tělo, protože stres se může projevit i psychosomatickým onemocněním  Pomoc nenajdete v alkoholu ani návykových látkách. Alkohol je pro mnohé nejsnadnějším způsobem řešení. Je nejdostupnějším a nejsnadnějším prostředkem toho, jak se zbavit tenze a vnitřního napětí, jak se vyrovnat s nepříjemnými pocity. Sebelítost však zahání do izolace. Vyhněte se samoléčení, protože většinou nefunguje.

Zpátky do pohody

Nutná je kompletní změna  životního, a hlavně pracovního stylu. Neznamená to, že by měl člověk přestat pracovat, ale měl by se naučit pravidelně odpočívat a relaxovat (hodinu denně). Může klidně pracovat dál, jak byl zvyklý, ale měl by si rozčlenit pracovní dobu pauzami. Na to, aby si člověk doopravdy odpočinul, nestačí pár dnů dovolené - i ta rodinná, na kterou se člověk celý rok těší, pro něj může být stresující, zejména pokud duševně pracuje s lidmi celý rok. Cítíme-li, že se blížíme „vyhoření", měli bychom se obrátit na odborníky.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Co tajíte svému lékaři?

Co tajíte svému lékaři? Říkáte svému lékaři všechno, nebo si myslíte, že ho „to" nemůže zajímat? Na slova jako zdržování nebo obtěžování zapomeňte, vždyť lékař je za svou péči placený a měl by se chovat jako profesionál. celý text

Dá se šikana léčit?

Dá se šikana léčit? Šikana je forma násilí opakovaně zaměřená na osobu, která se zdá být slabší nebo neschopná se násilí bránit. Objevuje se často v dětství, hlavně mezi školními dětmi, nicméně obětí šikany mohou být i dospělí lidé na pracovišti, a to jak ze strany kolegů, tak nadřízených. celý text

Léčba kloubních onemocnění

Léčba kloubních onemocnění Léčba kloubních onemocnění je běh na dlouhou trať a bohužel se nemoci nedají zcela zastavit, jen utlumit. Když se bolest už nedá vydržet a nemocný má problémy s pohyblivostí, zbývá už jen jediné řešení - nahradit nemocné klouby umělými. celý text

Paměť už není, co bývala…

Paměť už není, co bývala… Věk ovlivnit nemůžeme, můžeme však aktivně ovlivnit to, jak stárne naše paměť. Svalové i nervové buňky fungují podobně a potřebují být v neustálé činnosti, jinak ochabují a ztrácejí výkonnost. Přestanete-li cvičit, chce to zase čas, než si vaše tělo na pohyb zvykne. celý text

Pokožka potřebuje po koupeli péči

Pokožka potřebuje po koupeli péči Patříte mezi milovníky vody ve všech jejich podobách? Pravidelně jezdíte k moři, často navštěvujete bazén a těšíte se na večerní relaxaci ve vaně? Koupeme se, plaveme a několikrát denně se sprchujeme, což zvyšuje riziko dehydratace pleti. Proto musíme pleti i vlasům dopřát zvýšenou péči. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama