Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Vyhořeli jste?

Máte pocit neustálé únavy až vyčerpání, nejste schopni setřást pocit chladu nebo vás opakovaně bolí hlava, nemůžete dýchat, je vám špatně od žaludku, svědí vás kůže, špatně spíte nebo vás bolí záda? Býváte často podráždění bez zjevné vnější příčiny, křičíte na své blízké nebo nekontrolovatelně zlostně vybuchnete?

Pak jste se možná i vy stali obětí syndromu vyhoření. Přitom nemusíte být vrcholným manažerem, syndrom může postihnout i ženu na mateřské nebo toho, kdo se například stará o nemohoucího člena rodiny.

Syndrom vyhoření, vyhasnutí, vyprahlosti, anglicky burnout, byl poprvé popsán v roce 1975. Profesní selhávání na základě vyčerpání, ztráty zájmů, ideálů, energie  i smyslu počínání, špatného sebeocenění popsal Herbert Freudenberger, který je považován za zakladatele této problematiky.

Typickými adepty jsou pracovití, příliš odpovědní a důslední lidé s velkou dávkou empatie. Není divu, že syndrom nejvíce postihuje takzvané pomáhající profese - zdravotníky, pedagogy, zaměstnance v sociálních službách, ale plíží se i do mezilidských vztahů a nevyhýbá se ani mateřství a manželství. Jsou to zaměstnání charakteristická vysokými nároky na výkon, závažnými následky v případě omylu a velkou odpovědností. Těžiště jejich práce je v každodenním kontaktu s lidmi plnými emocí, protikladných pocitů.

Torax 2017

Oběťmi tohoto přetížení se však stávají velmi často osoby, které si pomáhající profese nevybraly, ale byly k nim okolnostmi donuceny, například matky pečující o postižené nebo těžce nemocné dítě.

Projevy syndromu

Projevy „vyhoření" jsou u každého různé. Situace, kdy stav vyhoření skutečně nastal, je obtížná pro všechny. Dotyčný je podrážděný, doma se ventiluje na členech rodiny, zaujímá negativní postoj ke všemu a všem. Blízcí se cítí ukřivdění a ranění, nastává bludný kruh. Narušené vztahy mohou vyústit až v rozpad rodiny. Syndrom nastupuje tím dřív a je tím těžší, čím větší je nepoměr mezi lidskými možnostmi a objemem zvládnutelné práce.

 V situaci, kdy člověk začne být nespokojený se současným životem, by si měl položit základní otázky: Z čeho plyne můj pocit stresu? Co přináším rodině kromě peněz? Když vynechám práci a rodinu co mne těší?

Příčiny „vyhoření" plynou z napjatého stresu, značných či nerealistických nároků na sebe a okolí, vysokého nasazení a malé odměny. O co výše máme náš velkolepý cíl, o to hlouběji nás při neúspěchu dostává do negativních hlubin. Oběťmi syndromu vyhoření jsou především lidé, kteří se do svého poslání vrhli vybaveni nesplnitelnými ideály, nadměrným očekáváním

K vyčerpání nás také vede kladení důrazu na věci, které nejsou podstatné, přehánění a zveličování problémů. Problém je v chybném hodnocení zátěžových situací. Je třeba jim přisoudit takovou míru závažnosti, jakou skutečně mají.

Syndrom vyhoření přichází pomalu a nenápadně. Nečekaně se dostaví při dlouhodobém nasazení, při špatné organizaci práce, při nemoci a oslabení organismu nebo tehdy, když vynakládáte nepřiměřenou energii k zachování zdání normálnosti nebo k výkonu každodenních rutinních činností. Vnímejte své tělo, protože stres se může projevit i psychosomatickým onemocněním  Pomoc nenajdete v alkoholu ani návykových látkách. Alkohol je pro mnohé nejsnadnějším způsobem řešení. Je nejdostupnějším a nejsnadnějším prostředkem toho, jak se zbavit tenze a vnitřního napětí, jak se vyrovnat s nepříjemnými pocity. Sebelítost však zahání do izolace. Vyhněte se samoléčení, protože většinou nefunguje.

Zpátky do pohody

Nutná je kompletní změna  životního, a hlavně pracovního stylu. Neznamená to, že by měl člověk přestat pracovat, ale měl by se naučit pravidelně odpočívat a relaxovat (hodinu denně). Může klidně pracovat dál, jak byl zvyklý, ale měl by si rozčlenit pracovní dobu pauzami. Na to, aby si člověk doopravdy odpočinul, nestačí pár dnů dovolené - i ta rodinná, na kterou se člověk celý rok těší, pro něj může být stresující, zejména pokud duševně pracuje s lidmi celý rok. Cítíme-li, že se blížíme „vyhoření", měli bychom se obrátit na odborníky.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Potravinové alergie

Potravinové alergie Není ojedinělé, že i když je dítě plně kojeno, může trpět alergií. Miminku totiž může vadit i nepatrné množství alergenu, které se mu dostane z potravy matky prostřednictvím mateřského mléka. celý text

Čaj a jeho účinky

Čaj a jeho účinky Původně se čaj používal k léčebným účelům pouze na základě praktických zkušeností. Dnes víme, že jedněmi z hlavních účinných látek jsou purinové base. Čaj odstraňuje ospalost, únavu a zvyšuje psychickou aktivitu. Ve srovnání s kávou má v čaji kofein účinek mírnější, ale trvalejší. celý text

Po porodu do kondice

Po porodu do kondice Neděste se po porodu svého těla. Dejte svému tělu čas, aby nabralo síly ke cvičení, díky kterému se vám vrátí ploché bříško a těhotenská kila zmizí. Maminky se často trápí, když se po šestinedělí podívají do zrcadla a tukové polštářky či povolené bříško neodpovídají jejich dřívější postavě. celý text

Máte doma hyperaktivní dítě?

Máte doma hyperaktivní dítě? Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou se odborně označuje pojmem ADHD. K základním symptomům ADHD patří hyperaktivita, impulzivita a nedostatečná schopnost soustředění. Výzkumné práce opakovaně ukázaly, že symptomy ADHD jsou v čase nápadně stálé. celý text

Zdravé nohy

Zdravé nohy Pravidelná péče je základ zdravých a pěstěných nohou. Pro naše nohy je nejpřirozenější chůze naboso, protože stimuluje velké množství nervových drah, které jsou zakončeny na chodidlech. Velmi účinná je také masáž chodidel pomocí kartáče. Masáž nohy dokonale prokrví a zároveň zbaví chodidla odumřelé zrohovatělé kůže. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama