Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Vyhořeli jste?

Máte pocit neustálé únavy až vyčerpání, nejste schopni setřást pocit chladu nebo vás opakovaně bolí hlava, nemůžete dýchat, je vám špatně od žaludku, svědí vás kůže, špatně spíte nebo vás bolí záda? Býváte často podráždění bez zjevné vnější příčiny, křičíte na své blízké nebo nekontrolovatelně zlostně vybuchnete?

Pak jste se možná i vy stali obětí syndromu vyhoření. Přitom nemusíte být vrcholným manažerem, syndrom může postihnout i ženu na mateřské nebo toho, kdo se například stará o nemohoucího člena rodiny.

Syndrom vyhoření, vyhasnutí, vyprahlosti, anglicky burnout, byl poprvé popsán v roce 1975. Profesní selhávání na základě vyčerpání, ztráty zájmů, ideálů, energie  i smyslu počínání, špatného sebeocenění popsal Herbert Freudenberger, který je považován za zakladatele této problematiky.

Typickými adepty jsou pracovití, příliš odpovědní a důslední lidé s velkou dávkou empatie. Není divu, že syndrom nejvíce postihuje takzvané pomáhající profese - zdravotníky, pedagogy, zaměstnance v sociálních službách, ale plíží se i do mezilidských vztahů a nevyhýbá se ani mateřství a manželství. Jsou to zaměstnání charakteristická vysokými nároky na výkon, závažnými následky v případě omylu a velkou odpovědností. Těžiště jejich práce je v každodenním kontaktu s lidmi plnými emocí, protikladných pocitů.

Torax 2017

Oběťmi tohoto přetížení se však stávají velmi často osoby, které si pomáhající profese nevybraly, ale byly k nim okolnostmi donuceny, například matky pečující o postižené nebo těžce nemocné dítě.

Projevy syndromu

Projevy „vyhoření" jsou u každého různé. Situace, kdy stav vyhoření skutečně nastal, je obtížná pro všechny. Dotyčný je podrážděný, doma se ventiluje na členech rodiny, zaujímá negativní postoj ke všemu a všem. Blízcí se cítí ukřivdění a ranění, nastává bludný kruh. Narušené vztahy mohou vyústit až v rozpad rodiny. Syndrom nastupuje tím dřív a je tím těžší, čím větší je nepoměr mezi lidskými možnostmi a objemem zvládnutelné práce.

 V situaci, kdy člověk začne být nespokojený se současným životem, by si měl položit základní otázky: Z čeho plyne můj pocit stresu? Co přináším rodině kromě peněz? Když vynechám práci a rodinu co mne těší?

Příčiny „vyhoření" plynou z napjatého stresu, značných či nerealistických nároků na sebe a okolí, vysokého nasazení a malé odměny. O co výše máme náš velkolepý cíl, o to hlouběji nás při neúspěchu dostává do negativních hlubin. Oběťmi syndromu vyhoření jsou především lidé, kteří se do svého poslání vrhli vybaveni nesplnitelnými ideály, nadměrným očekáváním

K vyčerpání nás také vede kladení důrazu na věci, které nejsou podstatné, přehánění a zveličování problémů. Problém je v chybném hodnocení zátěžových situací. Je třeba jim přisoudit takovou míru závažnosti, jakou skutečně mají.

Syndrom vyhoření přichází pomalu a nenápadně. Nečekaně se dostaví při dlouhodobém nasazení, při špatné organizaci práce, při nemoci a oslabení organismu nebo tehdy, když vynakládáte nepřiměřenou energii k zachování zdání normálnosti nebo k výkonu každodenních rutinních činností. Vnímejte své tělo, protože stres se může projevit i psychosomatickým onemocněním  Pomoc nenajdete v alkoholu ani návykových látkách. Alkohol je pro mnohé nejsnadnějším způsobem řešení. Je nejdostupnějším a nejsnadnějším prostředkem toho, jak se zbavit tenze a vnitřního napětí, jak se vyrovnat s nepříjemnými pocity. Sebelítost však zahání do izolace. Vyhněte se samoléčení, protože většinou nefunguje.

Zpátky do pohody

Nutná je kompletní změna  životního, a hlavně pracovního stylu. Neznamená to, že by měl člověk přestat pracovat, ale měl by se naučit pravidelně odpočívat a relaxovat (hodinu denně). Může klidně pracovat dál, jak byl zvyklý, ale měl by si rozčlenit pracovní dobu pauzami. Na to, aby si člověk doopravdy odpočinul, nestačí pár dnů dovolené - i ta rodinná, na kterou se člověk celý rok těší, pro něj může být stresující, zejména pokud duševně pracuje s lidmi celý rok. Cítíme-li, že se blížíme „vyhoření", měli bychom se obrátit na odborníky.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Srdeční choroby

Srdeční choroby Onemocněním srdce trpí především lidé s chováním typu „A" pro, které je charakteristická přílišná naléhavost, nutnost a potlačovaná výbušnost. Tito jedinci se velice štvou, aby plnili určité požadavky do určených termínů, kteří si vytvořili oni sami. celý text

Relaxaci si musíme umět vychutnat

Relaxaci si musíme umět vychutnat Chcete dosáhnout duševního klidu a pohody? Zapomeňte na adrenalinové sporty a zaměřte se na meditaci. Uvolníte se a nabijete pozitivní energií. Nebudete k tomu tolik potřebovat - důležité je, abyste cvičili na klidném a příjemném místě. celý text

Sex po porodu

Sex po porodu Příchodem nového člena rodiny se všechno mění. Důležité ale je, aby se nezměnila vaše láska a aby z vašeho života nezmizelo milování. Chvilku trvá, než se vrátí dřívější sexuální touha, protože pro oba rodiče začal nový životní cyklus a stejně jako se učí přijmout mezi sebe nového človíčka, častokrát se musí učit i novému přístupu k sexu. celý text

Česnek pro zdraví

Česnek pro zdraví Česnek fialový, bílý či růžový, všechny příznivě působí na zdraví. Abychom to ale s tímto lékem nepřeháněli, česnek silně útočí na náš čich. V lékařství se česnek užívá asi 5000 let. Považuje se za jednu z nejvšestrannějších a nejúčinnějších bylin v celé rostlinné říši. Staří Řekové česnek přezdívali „páchnoucí růže“. celý text

Ke šťastnému manželství hádky patří

Ke šťastnému manželství hádky patří Šťastné manželské páry se hádají stejně často a ze stejných důvodů jako ostatní, ale nerozvádějí se, protože během konfliktu najdou řešení vyhovující oběma partnerům. Partneři jsou schopni otevřeně jednat o svých problémech a dospět k dohodě. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama