Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Odměna a trest

K čemu vlastně slouží trest? Trest má potlačit nebo odstranit nesprávné chování dětí a vést je ke správnějším rozhodnutím. Nejefektivnější jsou předem stanovené a dobře připravené tresty.

Trestní v amoku a impulzivní jednání příliš úspěchu nepřináší. Trest by neměl v žádném případě dítě nějakým způsobem zahanbit nebo zesměšnit. Jestliže je dítě  trestem ponížené, odehrávají se v něm nezdravé pocity. Bude nás považovat za kruté a neférové a nic dobrého se tím nenaučí. Nebude ho to vést ani ke spolupráci ani nebude více hodné. Dítě bude spíše reagovat ještě větším zlobením a agresí. Také není vhodné trestat dítě před ostatními Vždy je lepší, vzít si ho někam stranou a vysvětlit mu, co se vám nelíbilo a za co je trestán.

Důslednost

Při trestání je nutné jednat důsledně. V případě, že se dítě chová nevhodně, jednejte hned a ne až se vám bude chtít, protože tím by se problém ještě prohloubil. Trest musí být rozumný. Krátké a jednoduché tresty jsou rozhodně účinnější než tresty přísné a tvrdé. Jen pomocí rozumných trestů se dítě naučí to, co je rozumné. Trestat bychom měli co nejdříve po provinění. Čím bezprostřednější trest je, tím je také účinnější. Pouze jestliže se potřebujeme nejprve uklidnit, necháme potrestání na pozdější dobu.

Zákazy

Zákazy jsou vhodným trestem pro děti i dospívající mládež. Jedná se o časově omezenou ztrátu možnosti využívat určitých výhod. Je jen na nás dospělých určit o jaký zákaz by se mělo jednat (zákaz dívání na televizi, používání počítače, hraní počítačových her, atd.). Používejte pouze takové zákazy, které se snadno aplikují a nepostihnou ostatní děti, které se neprovinily. Dlouhé zákazy jsou obvykle důsledkem hádky, zraněných citů a hněvu. Nezapomeňte, že týden nebo dva mohou pro dítě znamenat celou věčnost. Dítě může mít později pocit, že jsme si na ně zasedli. Pokud dítě své chování zlepší, můžete mu test zkrátit, ale nedávejte nic zadarmo. Důležité je také nespojovat jeden trest s druhým. V případě, že byste měli příliš nízké nároky, neměl by trest vůbec žádný účinek.

Tělesné tresty

O tom, zda jsou tělesné tresty vhodné nebo ne  nepanuje jednotný názor ani v odborných kruzích. Jestliže dítě dostane na zadek, většinou se uklidní a chová se slušně. Zanedlouho však začne zlobit znovu a situace se opět opakuje. Tento přístup znamená, že tělesné tresty sice poskytují vnější kontrolu nad chováním dětí, ale nepovzbudí dítě k zodpovědnějšímu rozhodování. Děti, které jsou často tělesně trestány se nenaučí sebeovládání. Nevýhodou tělesného testu je fakt, že za pár sekund je po všem a dítě si myslí, že se může pustit do dalších lumpáren. Pokud  se tělesné tresty používají příliš často, mohou takové děti trpět nízkým sebevědomím, být přehnaně náladové nebo je to stimuluje ještě k větší agresi.

Impulzivní jednání

Jestliže je dítě „otloukané" celý den, tělesný trest ztratil smysl a dítě stejně poslouchat nebude. Malé děti velice rády experimentují. Dotýkají se různých věcí a čekají co se bude dít. Když se něčeho dotknou čeho nesmějí dostanou přes ruku. To ovšem příliš výchovné není. Děti nás  napodobují, takže budou za chvíli dělat totéž co my. Dítěti bychom měli vysvětlit proč se určitého předmětu nesmějí dotýkat. Impulzivní trestání nemá na dítě žádný trvalý vliv a nezaručuje, že v budoucnu bude dítě potřebovat tělesných trestů méně. Naopak potřeba  počtu tělesných trestů poroste. Rodiče, kteří své děti trestají impulzivně, málokdy ovlivňují chování dítěte kladnými motivačními prostředky.

Tělesné trestání v afektu

Takový přístup je velice škodlivý. Pokud dáme dítěti v hněvu výprask, přináší to sebou několik problémů. Dítě zjistí, že svým zlobením váš dokáže rozčílit a také hrozí nebezpečí v návalu afektu můžete dítěti ublížit. Trestání ve vzteku je častým projevem pomstychtivosti. Hromadíme v sobě negativní energii do té doby než vybuchneme. Pokud se nacházíme v takovémto bludném kruhu, je načase s tím přestat. Bude to sice stát dost sebeovládání a námahy, ale určitě se to lze zvládnout.

Tělesné trestání s rozmyslem

Tělesné tresty používají někteří rodiče plánovitě a promyšleně. Dítě je upozorněno, že když udělá to a to dostane na zadek. Je důležité trestat v klidu. Berme však v úvahu, že i plánované tělesné tresty nejsou vzorem pozitivního chování. Při používání tělesných trestů mysleme na to, že plánovaná výchova potřebuje také pozitivní řešení. Rodiče by měli přemýšlet především o využití motivačních technik a zdůraznění kladných prvků. Není pravda, že bez tělesných trestů nelze vychovat dítě k disciplíně. Někdy může takový způsob trestání přinést více škody než užitku.

autor: - bb -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Hyperkinetická porucha

Hyperkinetická porucha K základním příznakům hyperkinetické poruchy patří hyperaktivita (nadměrná pohyblivost, problém vydržet v klidu), porucha pozornosti (dítě se nedokáže soustředit), impulzivita. Tyto potíže se vyskytují dlouhodobě a v míře, která je nepřiměřená věku dítěte. celý text

Milováním k věčnému mládí

Milováním k věčnému mládí Čerství milenci jsou stále naladěni na sex. Po letech soužití hladiny chemikálií poklesnou a teprve pak vyjde najevo, jak často si který z partnerů přeje pohlavní styk. Ženy o něj většinou stojí o něco méně, což může být dáno tím, že potřebují spíš náruč a pohlazení, nebo jejich partner zanedbá fázi předehry a chuť na sex se nedostaví. celý text

I láska potřebuje palivo

I láska potřebuje palivo Sexuální touhu obou pohlaví spouští androgen testosteron, což je chemická látka, která je mylně nazývána „mužským hormonem". Ve skutečnosti se jedná o hormon sexu a agrese a mají ho jak muži, tak i ženy. Muži ho produkují svými varlaty a nadledvinkami a ženy svými vaječníky a nadledvinakmi. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Děti potřebují maso

Děti potřebují maso Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které mají být v přiměřeném množství zastoupeny ve stravě dětí. Bílkoviny jsou životně důležité pro růst všech buněk a svalů lidského těla. Maso má vysokou biologickou hodnotu a často přežívá zastaralý názor, že každodenní konzumace je pro růst a vývin dětí nezbytná. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama