Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Antibiotika za každou cenu?

Až polovina antibiotik, která předepíšou čeští lékaři, je ordinována nesprávně nebo zbytečně, na čemž ročně my všichni tratíme asi miliardu korun. Všeobecně rozšířený názor, že antibiotika si poradí s každou nemocí, bude třeba co nejrychleji přehodnotit.

Stále více bakterií se totiž stává vůči nim imunními. V pesimistických prognózách se objevují předpovědi, že budeme mít antibiotika na všechno možné a nepřekonatelným problémem se stane například obyčejná rýma.

Když se před šedesáti lety začala antibiotika používat, považovali jsme je za zázrak: ničila bakterie způsobující stovky nemocí. V roce 1996 ale Světová zdravotnická organizace zveřejnila zprávu o tom, že na ně přestávají platit. Hrozí tedy, že některé nemoci, třeba angínu, zánět středního ucha či tuberkulózu, nebudeme mít čím léčit. Od roku 1989 do roku 2000 se v České republice spotřeba antibiotik zvýšila o čtvrtinu: oproti v průměru 14 dávkám denně na 1000 obyvatel v roce 1989 dnes spotřebujeme 19 dávek. Antibiotika nezabírají nyní zhruba ve 14 % případů.

Torax 2017

Kdy ano - kdy ne

Zejména u virových infekcí dýchacích cest, při rýmě nebo nachlazení jsou antibiotika zcela neúčinná. Stejně tak se třeba dětské záněty středního ucha vyřeší ve většině případů samy a antibiotika jsou zbytečná. Jejich opakované nasazení vážně narušuje rovnováhu imunitního systému. Antibiotika kromě toho, že zničí bakterie způsobující infekci, zlikvidují přirozené obyvatele tlustého střeva. Zároveň urychlují pohyb střev a žaludku, díky kterým se posouvá strava vpřed, takže se správně nenatráví a nevstřebá se z ní dostatečné množství tekutiny. Po podání antibiotik může dojít také k rozvoji zánětu střevní sliznice. Určité množství antibiotik se po spolknutí tablety dostane trávicím traktem až do tlustého střeva, kde ničí střevní mikroflóru. Zdejší bakterie pomáhají trávit zbytky potravin a umějí vyrobit vitamin K, který je nezbytný například pro srážení krve. Poškození střevní mikroflóry se projevuje průjmem, nadýmáním, plynatostí, občas i s níženou chutí k jídlu. Tyto stavy jsou nebezpečné hlavně pro děti a seniory.

Když už antibiotika, tak pokud možno ta penicilinová a zalévaná kefírem. Musíte-li antibiotika užívat, zmírněte jejich negativní působení kysanými mléčnými výrobky. Obsahují laktobacily, které obnovují poničenou  střevní flóru zodpovědnou za stav obranyschopnosti našeho organismu.

Bakteriální infekce

Má-li lékař podezření na bakteriální infekci, měl by použít jednoduchý test a určit, jestli jde o virové nebo bakteriální onemocnění (vyšetření hladiny C-reaktivního proteinu, tak zvané CRP). Pokud test ukáže, že jde o bakteriální infekci, v ambulanci odeberou materiál ke zjištění původce a pošlou ho do laboratoře. V případě těžkého průběhu infekce lékař předepíše antibiotika ještě před získáním výsledků z laboratoře, kde se bakterie vykultivují a uskuteční se zkouška  jejich citlivosti na jednotlivá antibiotika. Pokud antibiotikum účinkuje, test potvrdil správné nasazení ATB. Ale pokud pacient přijde za tři dny s horečkou, může mu lékař předepsat lék na základě uskutečněné zkoušky. Antibiotika lékař předepisuje  okamžitě i při jasné močové infekci nebo streptokokové angíně. V případě lehčího průběhu onemocnění může lékař počkat na výsledek kultivačního vyšetření. Je možné, že onemocnění začne samo ustupovat a antibiotická léčba nebude vůbec potřebná. Bakteriální infekce zvládnutá bez antibiotik organismus posiluje, zlepšuje jeho odolnost vůči infekcím.

Rezistence na antibiotika

„Odolnost" vůči antibiotikům vzniká tehdy, když se původce nemoci změnou dědičných vlastností (mutací) stává na antibiotikum necitlivý. Nasazení antibiotika vede k tomu, že v organismu přežijí jen ty bakterie, které se staly odolnými. Antibiotika vytvářejí takzvaný selekční tlak na bakterie, a tak přežijí jen ty nejživotaschopnější a nejodolnější. Ty následně odevzdají rezistentní geny dalším bakteriím a po rozmnožení vyvolají infekci, která již příslušným antibiotikem nebude zvládnutelná.

Užíváte-li antibiotika, musíte se držet návodu a instrukcí lékaře. Brát menší dávky nebo kratší dobu, než vám lékař předepsal, by mohlo mít nepříjemné důsledky.

Nachlazení nebo angína

Bolesti v krku, rýma, kašel, bolesti kloub, narůstající horečka - to jsou příznaky obyčejného nachlazení. Nákazu způsobuje virus, který se k nám dostane vzduchem nebo přenosem infikovanýma rukama. Tato nemoc netrvá déle než týden a antibiotika zde vůbec nepomáhají. Naopak tělo zbytečně zatíží a vystaví zbytečnému riziku výskytu možných nežádoucích účinků a oslabení imunity.

Chřipka je způsobena také virem a má podobné příznaky jako nachlazení, ale s rychlým nástupem horečky a jejími vysokými hodnotami. Ani zde antibiotika nemají vliv na průběh onemocnění. Jen v případech, kdy se testem prokáže i přidružená bakteriální infekce, mají antibiotika smysl. V těžkých případech je možné nasazení prostředku proti virům (tzv. virostatikum).

Angína se u dospělých, pokud na ni vyloženě netrpíte, nevyskytuje až tak často. Poznáte ji podle toho, že vás v krku bolí opravdu hodně. Není to prostě jen tak nějaké škrábání, a hlavně - neuleví vám ani teplé, ani studené. Každé polknutí je utrpením, protože krk je uvnitř oteklý a rudý. Máte horečku, většinou nad 38 °C. Angínu proto jen tak nepřechodíte: bakterie totiž roznášejí jedy po celém těle.

Pouze 30 % všech angín je bakteriálního původu a z těchto 30 % je asi 90 % způsobeno Streptokokem pyogenes. Samotný průběh onemocnění není natolik nebezpečný. Problémem a důvodem, proč je nutné léčit streptokokovou infekci antibiotiky, jsou možné poststreptokokové komplikace: revmatická horečka, postižení srdce nebo postižení ledvin.

Bolí vás v krku, ale můžete polykat? Máte sice zarudlé mandle, ale ne oteklé, takže horký čaj vám přináší úlevu? Nemáte tedy angínu, ale virózu. Ty jsou příčinou 90 % bolestí v krku. Antibiotika nepotřebujete. Pokud se však do tří dnů situace nezlepší, vyhledejte lékaře. K původně virovému onemocnění se může přidat ještě bakteriální infekce, zánět se může z horních cest dýchacích (především krku) rozšířit do dolních, což může vyústit do poměrně nebezpečného zánětu plic.

Záněty dýchacích cest mají jedno společné: tělo potřebuje čas k tomu, aby se s nimi samo popralo. Jedinou zbraní, kterou proti virům má, je zvýšená teplota. Pokud tedy nebude příliš vysoká a nebude vás k tomu ještě ničit bolest hlavy, léky na snížení horečky neužívejte. Jinak sáhněte po lécích s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu. Zánět vedlejších cest dýchacích se kromě teploty a únavy projevuje bolestí hlavy pod okem, na čele a hnisavým výtokem z nosu. Bolest sílí po předklonu hlavy. Někdy ji opravdu způsobují bakterie - pouze v takovém případě je na místě léčba antibiotiky. Budete-li vykašlávat zelené hleny, je důvod jít k lékaři, stejně jako při bolestech na hrudníku nebo při dýchání. Léky, které vám usnadňují vykašlávání, neberte později než kolem páté odpolední - v noci byste totiž kvůli kašlání nespali.

Zánět močových cest

Pálí vás při močení? Může jít o zánět spodní části močového traktu (cystitida), která vzniká z infekce nebo podráždění. Pozná se podle pálivé bolesti při močení a častého nutkání. Podráždění mívá na svědomí nejen sex, ale často i některá jídla, především kyselá, pěnové koupele nebo příliš těsné spodní prádlo. Antibiotika nepotřebujete, jestliže moč není zakalená a netrápí vás další potíže, například celková slabost a teplota. Bez antibiotik se naopak neobejdete, jestliže palčivá bolest neustupuje a šíří se dál do břicha, či dokonce vystřeluje do zad nebo pod žebra. To většinou znamená, že infekce se šíří do ledvin a je třeba okamžitě zahájit účinnou léčbu.

Hlavně u žen jsou záněty močového měchýře celkem časté. Způsobují ho většinou bakterie Escherichia coli, které se běžně vyskytují v našich střevech. Tato nemoc se často musí léčit antibiotiky, aby se předešlo chronickému průběhu, jinak by se bakterie mohly usadit na stěnách močového měchýře nebo proniknout až do ledvin a způsobit opakující se potíže. Protože tyto bakterie bývají proti různým antibiotikům odolné, lékař by měl udělat zkoušky na zjištění původce.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Zdravé nohy

Zdravé nohy Pravidelná péče je základ zdravých a pěstěných nohou. Pro naše nohy je nejpřirozenější chůze naboso, protože stimuluje velké množství nervových drah, které jsou zakončeny na chodidlech. Velmi účinná je také masáž chodidel pomocí kartáče. Masáž nohy dokonale prokrví a zároveň zbaví chodidla odumřelé zrohovatělé kůže. celý text

Zářivý úsměv

Zářivý úsměv Bělostný úsměv vyvolává představu mládí a zdraví. Není každému dán a někdy stojí mnoho úsilí udržet zuby v co nejlepším stavu. Bohužel stále méně lidí věnuje právě zubům zaslouženou pozornost, i když si už dnes uvědomujeme, že nám nehezké zuby mohou uškodit i ve společenském či profesním měřítku. celý text

Myšlení a naše nálady

Myšlení a naše nálady Když prožíváme šťastné období, jsme veselí, radostní a vše se nám jeví příjemné a jsme spokojeni. Opakem radosti je smutek, kdy reagujeme na nějakou nepříznivou událost, která nám přináší zklamání, ztrátu, smutek nebo konec naděje. Naše nálada se odráží od toho, co právě děláme a prožíváme a je spojena s hodnocením sebe samého a dané situace. celý text

Trápí vás žíznivka?

Trápí vás žíznivka? Žíznivka neboli diabetes insipidus (úplavice močová) je choroba, která je vyvolaná nedostatečným účinkem antidiuretického hormonu (vasopresinu) nebo necitlivostí ledvin k účinkům tohoto hormonu. Mezi nejdůležitější vlastnosti vasopresinu je zvýšení zpětného vstřebávání vody v primární moči. celý text

Orgánové hodiny

Orgánové hodiny Určitě jste si už všimli, že v některou denní hodinu se cítíte lépe, dobře se vám pracuje a v jinou hodinu jste malátnější a potřebujete více soustředění. Podle tradičních představ proudí životní energie v jednotlivých orgánech lidského těla v určitých časových intervalech. Aby náš organizmus zůstal zdravý, musí tato energie proudit pravidelně a rovnoměrně. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama