Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Astma nahání strach

Diagnóza astma nám stále nahání strach. Přitom je průduškové astma poměrně běžné u dětí i dospělých. Jedná se o chronické onemocnění dýchacích cest zánětlivého rázu, které vede k zúžení průdušek a dušnosti.

Astmatické záchvaty se dostavují tehdy, kdy zánět nebo svalová křeč vyvolá stažení průdušinek v plicích. Postiženému se pak obtížně dýchá a výdech provází sípání. Dalšími příznaky astmatu mohou být kašel, zrychlený puls.

Příčinou průduškového astmatu jsou hlavně geny. Ty se projevují zvýšenou vnímavostí postiženého člověka. Dědičné astma propuká obvykle v dětství nebo v pubertě a někdy ho provází ekzém či senná rýma. Často přejde po roce či dvou.

Dále se na vzniku onemocnění podílí imunologická přecitlivělost, která je u každého jednotlivce zprostředkovaná protilátkami. A v neposlední řadě může být zúžení průdušek neboli bronchspasmus navozeno fyzickou námahou, pobytem v zakouřené místnosti, vlastním kouřením, infekcí nebo psychickým stresem. Astma obvykle vyvolává několik navzájem na sebe působících faktorů vrozených  i obsažených v životním prostředí. Podle příčiny se rozlišuje astma atopické neboli alergické a endogenní. Alergické astma se objevuje u dětí v kombinaci s alergickou rýmou a kožními projevy. Je často dědičné a může v dospělosti zcela vymizet nebo se přechodně zlepšit. Jinou formou je takzvané endogenní astma, které je častější u žen a vzniká v důsledku podchlazení. Námahové astma je pak vyvoláno fyzickou námahou v prostředí, kde se střídá chlad a horko.

K nejčastějším alergenům, tedy látkám vyvolávajícím přecitlivělost, patří pyly, roztoči, plísně, prach či chemikálie, které jsou přidávány jako konzervační nebo aromatizující prostředky do potravin. Na činnost průdušek má vliv také znečištěné prostředí, opakované záněty a prudké teplotní výkyvy.

I když většina záchvatů trvá jen pár minut, vážné záchvaty se mohou táhnout celé hodiny a musí být vždy ošetřeny lékařem. V první fázi, asi 30 minut od kontaktu s látkou, na niž jsou průdušky přecitlivělé, dochází ke zvýšené tvorbě hlenu. Zároveň se stáhne hladké svalstvo, a tím se průdušky zúží. Výdech je obtížný. Po 4 až 6 hodinách dochází  bez léčby k odlučování sliznice a těžkým dechovým obtížím.

Klinicky mají nemocní střídavě období klidu a dechových obtíží spojených s dráždivým suchým kašlem, hvízdavým dechem a rýmou, která má delší trvání. Při záchvatu je výrazně prodloužený výdech, dochází i k bolestem krční páteře.

Léčení se řídí podle počtu záchvatů v průběhu týdne nebo dne, kdy rozlišujeme lehký, střední a těžký stupeň. Vlastní astma se tlumí především pomocí léků zmírňujících zánět v průduškových trubicích a uvolňujících dýchací cesty. Denní dávka vitaminu B - komplex a hořčíku může pomoci snížit počet a sílu astmatických záchvatů. Na jídelníček zařaďte hodně čerstvého ovoce a zeleniny - zvlášť česneku a cibule, které zabraňují tvorbě hlenu, a šťávy ze syrové mrkve, špenátu a grapefruitu. Vyhýbejte se jídlům, která obsahují potravinářské přísady - mohou vyvolat alergické reakce. Omezte také spotřebu mléčných výrobků.

Při záchvatech, které jsou vyvolávány napětím nebo stresem může pomoci jóga. Máte-li problémy s dýcháním, vyzkoušejte pozici jógy nazývanou Holub. Klekněte si, levou nohu napněte dozadu a pravé koleno umístěte mezi ruce. Nadechněte se a protáhněte trup, až se vám lehce prohnou záda. Uvolněte se a zopakujte na druhou stranu. Odborníci na reflexologii doporučují na zahleněné plíce nebo průdušky masáž nohou: na obou nohou masírujte kůži mezi palcem a druhým prstem - tato část nohy má odpovídat krajině krku a plic. Potom roztáhněte prsty na noze a masírujte bříško chodidla, tato část odpovídá krajině plic a hrudi. Výsledky v léčbě přináší také léčebný pobyt v jeskyních.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Trápí vás hyperhydróza?

Trápí vás hyperhydróza? Pocení je sice zcela přirozená věc, protože organismus si tak zajišťuje termoregulaci, ale jestliže sekrece potu přesáhne určitou hranici, může být tato situace velice nepříjemná. celý text

Největší dietní chyby

Největší dietní chyby Takřka denně běží v médiích reklamy o bezpracném hubnutí, zázračných pilulkách, účinných náplastích a mnoha jiných prostředcích, které nám slibují rychlé a bezpečné hubnutí. Ve většině případech jde pouze o to, rychle a snadno vylákat co nejvíce peněz z našich peněženek. Přebytečných kilogramů se můžeme trvale zbavit pouze změnou stravovacího režimu a adekvátním množstvím pohybu. celý text

Zlatý lék

Zlatý lék Med se už před 4000 lety používal jako léčebný prostředek. Tento přírodní produkt byl znám jako sladidlo už v době kamenné. Medu si vážili staří Řekové. Sám Hippokrates mu při svých léčbách s oblibou holdoval. Tělo se díky medu může lépe bránit proti nemocem, aktivovat ochablé procesy látkové výměny, a posilovat tak životní energii. Nejslavnějším medem na světě je tymiánový, který pochází z Řecka. celý text

Děti potřebují maso

Děti potřebují maso Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které mají být v přiměřeném množství zastoupeny ve stravě dětí. Bílkoviny jsou životně důležité pro růst všech buněk a svalů lidského těla. Maso má vysokou biologickou hodnotu a často přežívá zastaralý názor, že každodenní konzumace je pro růst a vývin dětí nezbytná. celý text

Vady páteře

Vady páteře Podle statistik má až třetina dětí vadné držení těla, ochablé zádové svalstvo nebo vychýlenou páteř. Nejčastější diagnózou je skolióza, tedy vybočení jinak rovné páteře. První odhalení učiní většinou pediatr při preventivní prohlídce. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama