Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.


www.doktoronline.cz

Astma nahání strach

Diagnóza astma nám stále nahání strach. Přitom je průduškové astma poměrně běžné u dětí i dospělých. Jedná se o chronické onemocnění dýchacích cest zánětlivého rázu, které vede k zúžení průdušek a dušnosti.

Astmatické záchvaty se dostavují tehdy, kdy zánět nebo svalová křeč vyvolá stažení průdušinek v plicích. Postiženému se pak obtížně dýchá a výdech provází sípání. Dalšími příznaky astmatu mohou být kašel, zrychlený puls.

Příčinou průduškového astmatu jsou hlavně geny. Ty se projevují zvýšenou vnímavostí postiženého člověka. Dědičné astma propuká obvykle v dětství nebo v pubertě a někdy ho provází ekzém či senná rýma. Často přejde po roce či dvou.

Dále se na vzniku onemocnění podílí imunologická přecitlivělost, která je u každého jednotlivce zprostředkovaná protilátkami. A v neposlední řadě může být zúžení průdušek neboli bronchspasmus navozeno fyzickou námahou, pobytem v zakouřené místnosti, vlastním kouřením, infekcí nebo psychickým stresem. Astma obvykle vyvolává několik navzájem na sebe působících faktorů vrozených  i obsažených v životním prostředí. Podle příčiny se rozlišuje astma atopické neboli alergické a endogenní. Alergické astma se objevuje u dětí v kombinaci s alergickou rýmou a kožními projevy. Je často dědičné a může v dospělosti zcela vymizet nebo se přechodně zlepšit. Jinou formou je takzvané endogenní astma, které je častější u žen a vzniká v důsledku podchlazení. Námahové astma je pak vyvoláno fyzickou námahou v prostředí, kde se střídá chlad a horko.

K nejčastějším alergenům, tedy látkám vyvolávajícím přecitlivělost, patří pyly, roztoči, plísně, prach či chemikálie, které jsou přidávány jako konzervační nebo aromatizující prostředky do potravin. Na činnost průdušek má vliv také znečištěné prostředí, opakované záněty a prudké teplotní výkyvy.

I když většina záchvatů trvá jen pár minut, vážné záchvaty se mohou táhnout celé hodiny a musí být vždy ošetřeny lékařem. V první fázi, asi 30 minut od kontaktu s látkou, na niž jsou průdušky přecitlivělé, dochází ke zvýšené tvorbě hlenu. Zároveň se stáhne hladké svalstvo, a tím se průdušky zúží. Výdech je obtížný. Po 4 až 6 hodinách dochází  bez léčby k odlučování sliznice a těžkým dechovým obtížím.

Klinicky mají nemocní střídavě období klidu a dechových obtíží spojených s dráždivým suchým kašlem, hvízdavým dechem a rýmou, která má delší trvání. Při záchvatu je výrazně prodloužený výdech, dochází i k bolestem krční páteře.

Léčení se řídí podle počtu záchvatů v průběhu týdne nebo dne, kdy rozlišujeme lehký, střední a těžký stupeň. Vlastní astma se tlumí především pomocí léků zmírňujících zánět v průduškových trubicích a uvolňujících dýchací cesty. Denní dávka vitaminu B - komplex a hořčíku může pomoci snížit počet a sílu astmatických záchvatů. Na jídelníček zařaďte hodně čerstvého ovoce a zeleniny - zvlášť česneku a cibule, které zabraňují tvorbě hlenu, a šťávy ze syrové mrkve, špenátu a grapefruitu. Vyhýbejte se jídlům, která obsahují potravinářské přísady - mohou vyvolat alergické reakce. Omezte také spotřebu mléčných výrobků.

Při záchvatech, které jsou vyvolávány napětím nebo stresem může pomoci jóga. Máte-li problémy s dýcháním, vyzkoušejte pozici jógy nazývanou Holub. Klekněte si, levou nohu napněte dozadu a pravé koleno umístěte mezi ruce. Nadechněte se a protáhněte trup, až se vám lehce prohnou záda. Uvolněte se a zopakujte na druhou stranu. Odborníci na reflexologii doporučují na zahleněné plíce nebo průdušky masáž nohou: na obou nohou masírujte kůži mezi palcem a druhým prstem - tato část nohy má odpovídat krajině krku a plic. Potom roztáhněte prsty na noze a masírujte bříško chodidla, tato část odpovídá krajině plic a hrudi. Výsledky v léčbě přináší také léčebný pobyt v jeskyních.
autor: - kš -

PřihlášeníZapomenuté heslo

Další články

Co tajíte svému lékaři?

Co tajíte svému lékaři? Říkáte svému lékaři všechno, nebo si myslíte, že ho „to" nemůže zajímat? Na slova jako zdržování nebo obtěžování zapomeňte, vždyť lékař je za svou péči placený a měl by se chovat jako profesionál. celý text

Manupresura

Manupresura Tlak prstů patří mezi nejstarší a nejjednodušší způsoby ovlivňování akupunkturních bodů. Výhodou této metody je, že nemocný si může tuto léčbu provádět sám. Naproti tomu akupunkturu může provádět pouze školený lékař. celý text

Výchova dívek nejen v Čechách

Výchova dívek nejen v Čechách Každý rodič si jistě klade čas od času otázku, co má dělat proto, aby vychoval své dítě nejlépe. Co všechno vlastně naše dítě ovlivňuje? Některé studie tvrdí, že nejdůležitější jsou první roky života dítěte, jiné vyzdvihují metodu odměny a trestu. celý text

Srdeční choroby

Srdeční choroby Onemocněním srdce trpí především lidé s chováním typu „A" pro, které je charakteristická přílišná naléhavost, nutnost a potlačovaná výbušnost. Tito jedinci se velice štvou, aby plnili určité požadavky do určených termínů, kteří si vytvořili oni sami. celý text

Relaxaci si musíme umět vychutnat

Relaxaci si musíme umět vychutnat Chcete dosáhnout duševního klidu a pohody? Zapomeňte na adrenalinové sporty a zaměřte se na meditaci. Uvolníte se a nabijete pozitivní energií. Nebudete k tomu tolik potřebovat - důležité je, abyste cvičili na klidném a příjemném místě. celý text

Diskuse k článku

Zatím nikdo nevložil příspěvek. Buďte první.

© Doktororonline.cz | Reklama